Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kaponiera otwarta... po 5-letniej przebudowie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kaponiera otwarta... po 5-letniej przebudowie
05-09-2016 01:41   Janusz Ludwiczak
W końcu doczekaliśmy się. Po 1864 dniach zakończył się remont Ronda Kaponiera. Niektórzy żartują, że Poznań musi teraz zorganizować Euro2012, gdyż miała to być jedna z kluczowych inwestycji na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.

Przebudowa Kaponiery rozpoczęła się w połowie sierpnia 2011 r. Najpierw przebudowano estakadę ul. Roosevelta pomiędzy Mostem Dworcowym i ul. Bukowską. Po Euro 2012 ruszyła przebudowa samej Kaponiery wraz z przejściem podziemnym.

Termin zakończenia inwestycji przesuwano wielokrotnie. Nawet Tomasz Lewandowski - ówczesny miejski radny, obecnie wiceprezydent Poznania stwierdził, że "Przebudowa Kaponiery trwa znacznie dłużej niż II wojna światowa".

W ramach zadania nie tylko przebudowywany został cały układ komunikacyjny, ale powstała nowa estakada ul. Roosevelta, zbudowano nowe wiadukty Mostu Uniwersyteckiego, a także powstało dwupoziomowe przejście podziemne, wraz z przystankiem Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do Dworca Zachodniego.

W ramach inwestycji powstało 13 par schodów ruchomych, które będą podgrzewane zimą, a także wind, którymi będzie można zjechać zarówno do przejścia podziemnego jak i na poziom –2 do przystanku PeSTki, który ma zostać otwarty w połowie września.

O tym, jak ważne jest Rondo Kaponiera dla poznańskiej komunikacji, świadczą liczby. Przed rozpoczęciem modernizacji codziennie przejeżdżało przez nie ponad 77 tysięcy pojazdów. To przede wszystkim najważniejszy węzeł przesiadkowy dla pasażerów komunikacji publicznej, a także - po wprowadzeniu udogodnień dla rowerzystów oraz wydzieleniu dróg i pasów dla jednośladów - jeden z ważniejszych punktów na rowerowej mapie Poznania. Jego udostępnienie z pewnością odczują wszyscy użytkownicy ruchu – mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

W ciągu doby przez Kaponierę przejeżdża średnio 2580 pojazdów komunikacji zbiorowej: 1764 tramwaje, 678 autobusów dziennych i 138 autobusów nocnych. Dla zmotoryzowanych dostępny będzie parking na ok. 300 samochodów.

Na razie nie będzie udostępniona tzw. Kaponiera Kolejowa. Póki co będzie można ją oglądać tylko z zewnątrz.

Myślimy, by w przyszłości mogły zwiedzają ją wycieczki, a nawet powstałoby muzeum. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na kilka milionów złotych, musimy więc poczekać z udostępnieniem Kaponiery Kolejowej – powiedział wiceprezydent Maciej Wudarski.

Przebudowa Kaponiery wraz z budową nowego Mostu Uniwersyteckiego kosztowała w sumie 335 mln zł, z czego 67,7 mln zł pokryje Unia Europejska.

ZOBACZ TAKŻE: "Ósemka" ominie Kaponierę. Z Łazarza pojedziemy przez dworzec i Towarową do centrum


Komentarze (2)

05-09-2016 15:19:36
Dziadek
Samochodem strasznie sie jechało mimo że stałem pierwszy na światłach czekałem czekałem i czekałem A co to będzie w czasie większego ruchu miejmy nadzieję że takiego tam nie będzie. Tragedia taki gniot tyle lat i kogo za to powieszą nie medale dostaną .
05-09-2016 11:04:56
Andrzej
Jak tam wrażenia po "nowej Kaponierze"? Ja jeszcze nie byłem, ale dziś wieczorkiem zrobimy sobie objazd tramwajem z rodziną do centrum i z powrotem. Jestem ciekaw jak teraz to wszystko wygląda.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

09

paź

16:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert Orkiestry Zbigniewa Pawlaka

Rynek Łazarski
Targ Sztuk Pięknych
w godz. 13:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: