Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarz też będzie miał stowarzyszenie? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarz też będzie miał stowarzyszenie?
23-05-2009 09:52   Janusz Ludwiczak
Mieszkańcy dwóch dzielnic powołali stowarzyszenia mające na celu poprawę ich środowiska lokalnego. Nasi sąsiedzi powołali Stowarzysznie "Piękne Jeżyce", zaś w centrum powstało Stowarzyszenie "Chwaliszewo". Czy Łazarz także będzie miał swoje stowarzyszenie?

Z leżącymi śmieciami i potłuczonymi butelkami, psimi kupami, nierównym brukiem i miejscami zapuszczonymi i zaniedbanymi postanowili walczyć mieszkańcy Chwaliszewa, którzy w marcu założyli stowarzyszenie.

Członkowie Stowarzyszenia "Chwaliszewo" chcieliby, aby kamienice były odnowione, bruk wyrównany z pozamiatanymi ulicami, które oświetlałyby stylizowane latarnie.

Stowarzyszenie "Chwaliszewo" chce także ożywić bulwary nadwarciańskie. Są już pierwsze sukcesy działalności organizacji. Do końca roku po rozmowach z Zarządem Dróg Miejskich na ulicy Czartoria pojawią się żeliwne, stylowe latarnie, przypominające dzielnice sprzed lat.

Kolejne stowarzyszenie w celu poprawienia wizerunku jednego z rejonów miasta postanowili powołać mieszkańcy naszej sąsiedniej dzielnicy. Członkowie Stowarzyszenia "Piękne Jeżyce" postanowili wziąć sprawy swojego fyrtla we własne ręce.

Obecnie w "Pięknych Jeżycach" działa na razie pięć osób. Wśród planów stowarzyszenia jest włączenie do Miejskiego Programu Rewitalizacji obszaru pomiędzy ulicami Dąbrowskiego, Polną, Bukowską i Kraszewskiego, co pozwoliłoby mieszkańcom zabytkowych kamienic ubiegać się o unijne fundusze na ich renowację i odrestaurowywanie. Kolejnym z planów jest dokończenie przebudowy ulicy Staszica.

W grudniu 2006 roku zostało powołane przez dr Jana Skuratowicza Wielkopolskie Towarzystwo Rewitalizacji, którego celem jest przywrócenie do życia i odzyskanie dawnej świetności kamienic na poznańskim Łazarzu, zbudowanych na PeWuKę przy ulicy Matejki.

Klub Osiedlowy "Krąg" wspólnie z portalem lazarz.pl organizował od listopada 2006 roku cykliczne, comiesięczne spotkania dla mieszkańców w ramach cyklu "Klub Dyskusyjny Łazarski Fyrtel", jednak cieszyły się one coraz mniejszą popularnością. W ramach "Łazarskiego Fyrtla" odbyły się spotkania z Prezydentem Ryszardem Grobelnym, Henrykiem Zielazkiem dotyczące historii dzielnicy, czy z Jackiem Hałasikiem o gwarze poznańskiej. Nie zabrakło też takich tematów jak rewitalizacja, ochrona środowisko, komunikacja i bezpieczeństwo. "Łazarski Fyrtel" gościł już m.in. przedstawicieli Oddziału Rewitalizacji Wydziału Rozwoju Miasta UM, dzielnicowych i policjantów z grunwaldzkiego komisariatu, radnych osiedlowych oraz Jana Firlika, wicedyrektora MPK.

Czy mieszkańców Łazarza interesują własne sprawy? Czy podobnie jak w przypadku Chwaliszewa i Jeżyc - Łazarz także doczeka się stowarzyszenia reprezentującego interesy mieszkańców? Przeszkadza nam brud na ulicach, zaniedbane kamienice, źle parkujące samochody, brak placów zabaw czy dobrych połączeń komunikacyjnych? Zapraszamy do dyskusji. Czekamy na Państwa komentarze i maile: redakcja@lazarz.pl.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (7)

14-06-2009 18:41:30
tomaj
A co powiecie na pomysł zbudowania podziemnego parkingu pod rynkiem łazarskim albo gdzies w okolicach ulicy Kolejowej?Równolegle powinien powstac drugi dla Górnego Łazarza np. pod placem na Wyspiańskiego lub w rejonie Areny. Auta zalały uliczki Łazarza!!!kto rozwiąże ten problem?!!!!
25-05-2009 22:44:52
madzia
A przy okazji co przez 3 lata zrobił Skuratowicz ze swoim Wielkopolskim Towarzystem Rewitalizacji? N I C!
25-05-2009 22:44:16
madzia
Chwaliszewo i Jeżyce się zgrały. Czy my pozostaniemy w tyle?
25-05-2009 17:07:22
max
Ło matko, do czego Ty to porównujesz - do familoków. Daj spokój.
25-05-2009 14:36:19
Wolf
Górny łazarz jest objęty rewitalizacją i tam budują się nowe osiedla i tam znajduje się też Park Wilsona i Kasprowicza, w dużo gorszej sytuacji jest dolny Łazarz, który przez to dużo mniej jest atrakcyjny i zaniedbany. Mówi się o budowie 4 gwiazdkowego hotelu na ulicy Kolejowej, może to będzie punkt przełomowy dla tej okolicy. Miejmy tylko nadzieję, że nie zabije to wyjątkowego klimatu tej ulicy, która mogłaby stać się równie atrakcyjna jak familoki na górnym śląsku.
25-05-2009 13:24:25
mieszkaniec
Dobrym przykładem może być też City Park na Wojskowej i Wyspiańskiego.
25-05-2009 08:18:53
Wolf
Łazarz znajduje się tak blisko targów i dworca PKP, więc bardzo przydałaby się rewitalizacja, szczególnie dolnej części Łazarza. Konieczny jest remont Rynku Łazarskiego, który jest bardzo zaniedbany a mógłby stać się prawdziwą perełką. Olbrzymi potencjał ma ulica Kolejowa wyłożona stylowym brukiem, a wzdłuż niej piękne budynki mieszkalne PKP z czerwonej cegły, a na końcu ulicy zabytkowe koła parowozu i zieleniec. Ale też ta ulica jest strasznie zaniedbana, przez co jej potencjał nawet w najmniejszym stopniu nie jest wykorzystanym. Pozytywnym punktem Łazarza jest remont kościoła MBB i terenów przykościelnych.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: