Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Już 11 lat jesteśmy dla Was - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Już 11 lat jesteśmy dla Was
19-08-2016 04:04   Janusz Ludwiczak
Ponad 10,5 tysięcy artykułów, 278 251 zdjęć, blisko tysiąc nadesłanych maili, ponad 20,3 tys. komentarzy internautów, 3 422 407 wejść i ponad 125 milionów (125 445 589) odsłon od samego początku istnienia – poznański portal dzielnicowy LAZARZ.PL kończy dziś 11 lat.

LAZARZ.PL - poznański portal dzielnicowy to jeden z najstarszych i największych poznańskich portali internetowych. Serwis, który powstał w 2005 roku z małej strony www przekształcił się w poważne źródło informacji.

Wszystko zaczęło się 12 sierpnia 2005 roku, kiedy zrodził się pomysł powstania strony internetowej poświęconej Łazarzowi i która służyć będzie mieszkańcom dzielnicy. Będąc już po maturze i ukończonym technikum (o dziwo drogowym) chciałem sprawdzić umiejętności tworzenia stron internetowych. Wpadł mi do głowy pomysł stworzenia strony internetowej o własnym podwórku, okolicy, w której się wychowałem. Wbrew pozorom nie miał to być portal, a zwykła strona internetowa, aktualizowana sporadycznie, od czasu do czasu. Gdy strona pojawiła się w internecie zacząłem otrzymywać wiele e-maili, w których gratulowano mi pomysłu. Odezwała się nawet jedna pani z Chicago, która domagała się jak najwięcej zdjęć, chciała wiedzieć co słychać na Łazarzu, który opuściła kilka lat temu. Później stroną zainteresowały się dwie poznańskie gazety, które o niej napisały. I tak pomału strona, którą pierwotnie nazwałem ŁiiD - Łazarski Internetowy Informator Dzielnicowy zaczęła się rozrastać, aż powstał z tego portal lazarz.pl. Tworząc stronę chciałem, by był to niezbędnik każdego Łazarzanina. Nie miał to być kolejny poznański serwis, portali miejskich jest już dużo. Miała to być strona poświęcona najbliższej okolicy, ludzie chcą wiedzieć co się dzieje wokół nich.

W ciągu 11 lat udało się pokazać Łazarz od kuchni organizując wycieczki m.in. do bunkra (schronu) pod Parkiem Wilsona, zajezdni tramwajowej na Głogowskiej, lokomotywowni przy Kolejowej czy do centrum sterowania ruchem ZDM. W czerwcu 2007 roku z okazji 18.pełnoletnich Dni Łazarza po raz pierwszy w historii było można zobaczyć panoramę Poznania z wieży kościoła Św.Anny.

Wspólnie z Państwem udało się wyłonić Herb i Logo Łazarza (które w późniejszym okresie stało się oficjalnym logo naszego portalu) i przeprowadzić wiele spotkań w ramach Klubu Dyskusyjnego "Łazarski Fyrtel", podczas którego można było pytania zaproszonym gościom: dzielnicowym, radnym, urzędnikom.

Co roku z okazji Dni Łazarza przeprowadzany jest konkurs "Krzyżówka Łazarska". Pod koniec każdego roku przygotowywany ilustrowany "Kalendarz Łazarski".

W 2009 roku udało się zorganizować dwa plebiscyty, podczas których mogli Państwo głosować na "TRZY PEREŁKI ŁAZARZA" oraz "BIAŁEGO i CZARNEGO ŁAZARKA". Na wzór Siedmiu Cudów Świata i Polski wyłoniliśmy Trzy Perełki Łazarza - mamy wiele miejsc, którymi możemy się pochwalić także wśród turystów. Najwięcej głosów otrzymały: Park Wilsona, Palmiarnia, Kościół Matki Boskiej Bolesnej, secesyjne kamienice przy ulicy Matejki, Rynek Łazarski oraz Targi. Miejsce pierwsze przyznaliśmy ze względu na zbliżoną liczbę głosów i lokalizacje po równo Parkowi Wilsona z Palmiarnią, a dwoma pozostałymi Perełkami Łazarza zostały według Państwa głosów Kościół Matki Boskiej Bolesnej oraz secesyjne kamienice wzdłuż ulicy Matejki.

Jednym z największych sukcesów portalu lazarz.pl jest przyczynienie się do powstania tak oczekiwanego przez wielu mieszkańców, szczególnie najmłodszych, placu zabaw dla dzieci w Parku Wilsona.
Odpowiadając na oczekiwania mieszkańców portal lazarz.pl wyszedł z inicjatywą zbierania podpisów pod petycją z prośbą o utworzenie na terenie Parku Wilsona placu zabaw dla dzieci. W sumie udało nam się zebrać prawie 900 podpisów (dokładnie 877), które przekazaliśmy na ręce Prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego.

Od stycznia 2013 do lutego 2016 r. w każdą niedzielę przygotowywaliśmy dla Państwa cykl "Spacer po Łazarzu - patroni naszych ulic". W ciągu trzech lat opisaliśmy wszystkie 86 ulic - od Arciszewskiego po Głogowską, Kolejową, Matejki do Załęża, a także parki, place i ronda.

Od samego początku przez minione już 11 lat poznański portal dzielnicowy LAZARZ.PL prowadzony jest praktycznie przez jednoosobową, moją skromną redakcję przy wsparciu, pomocy i współpracy kilku osób (m.in. Roberta Tokarza, informatyka-korektora oraz fotoreporterów: Andrzeja Radwańskiego i Tomasza Nowaka).

W kwietniu 2013 roku Kapitała Konkursu "Dziennikarskie Koziołki" wyróżniła portal lazarz.pl w kategorii "Redakcja". Nagrodę wręczyli: prof. Tadeusz Wallas - kierownik Zakładu Kultury Politycznej UAM oraz Tomasz Dymaczewski - Przewodniczący Zarządu Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Z kolei w maju zeszłego roku na zakończenie 26. Dni Łazarza otrzymałem tytuł "Człowiek Roku Łazarza 2015". Nagrodę tą w latach ubiegłych otrzymali między innymi: ks. prałat Bolesław Exler (1998), Krzysztof Antkowiak (2000), Maria Łazarz (2001), Wojciech Wośkowiak (2004), Lidia Dudziak (2005), ks. prałat Eugeniusz Antkowiak (2006) czy ks. Marcin Ciesielski (2008), harcmistrz Stanisław Kruk (2009), Józef Żeleński (2010), Izabella Hermanowska (2011), Kazimierz Rafalik (2013). W 2014 roku tytuł "Człowiek Roku Łazarza" otrzymał Jacek Hałasik - redaktor Radia Merkury, znawca gwary poznańskiej.

To jest tytuł, który docenia pracę człowieka na rzecz lokalnego środowiska jakim jest Łazarz, pracę pozytywistyczną, która ma na celu dobro wspólne, bez patrzenia własnego interesu. Do tej nagrody laureata może zgłosić każdy mieszkaniec. Laureat podjął się dzieła, wydawałoby się nie do wykonania przez jedną osobę. Każdy z Państwa, kto chce wiedzieć co dzieje się nie tylko w dzielnicy może zajrzeć do portalu lazarz.pl. Sam mam go dodanego do ulubionych stron. Janusz Ludwiczak samodzielnie założył ten portal, prowadzi go, jest dziennikarzem, redaktorem i robi to bardzo dobrze. Życzymy panu Januszowi wytrwałości, by dalej ten portal funkcjonował, jednoczył lokalną społeczność i przynosił chwalę mieszkańcom Łazarza – powiedział Jerzy Babiak, przewodniczący Rady "Osiedla Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald.

Nagrodę "Człowiek Roku Łazarza 2015" traktuję jako docenienie mojej 10-letniej pracy. Zakładając w sierpniu 2005 roku stronę internetową, nie sądziłem, że przetrwa tak długo i zrodzi się z niej duży portal internetowy. Podziękowania te należą się przede wszystkim dziesiątkom, a nawet setkom Czytelników i Mieszkańcom zaglądającym na portal - czyli Państwu, bo bez Was lazarz.pl nie miałby sensu istnieć.

Przy obecnej sytuacji gospodarczej i rynku mediów prowadzenie portalu zwłaszcza przez tak małe grono redakcyjne nie jest rzeczą łatwą. Nie wiadomo jak jeszcze długo się to uda. Nie wiem ile starczy czasu (często portal lazarz.pl prowadzę "po godzinach"), zapału i chęci. Jednak nie poddaję się.

Rok temu, na 10.urodziny w planach było wydanie "Łazarz-ówki", czyli gry planszowej. Niestety odpowiedź firm i instytucji do wspólnego zrealizowania projektu była mizerna. Wydanie gry planszowej "Łazarz-ówka" nie został przekreślony. Portal lazarz.pl składał wniosek o grant w ramach projektu "Łazarskie Inicjatywy Osiedlowe" o dofinansowanie przedsięwzięcia. Niestety z aplikowanej kwoty 7 900 zł Rada Osiedla Św. Łazarz obcięła dotację do 5 000 zł (do tej należy doliczyć podatek). Za tą kwotę nie udało się wydać profesjonalnej gry planszowej w nakładzie 200 darmowych egzemplarzy, tak by mieszkańcy mieli okazję do wspólnej zabawy, odgadywania różnych zagadek i spędzania wolnego czasu z licznymi przygodami. Planszą do gry miała stać się mapa dzielnicy. Projekt "Łazarz-ówki" jest schowany do szuflady, może kiedyś uda się go zrealizować.

Na koniec nie pozostaje nic innego jak życzyć sobie cierpliwości, wytrwałości, połamania pióra - a właściwie klawiatury, a także reklamodawców i partnerów do współpracy, by chociaż uzbierało się na domenę i serwer.

Janusz Ludwiczak,
redaktor naczelny i twórca portalu lazarz.pl


Lazarz.pl statystycznie:

  • 10 513 artykułów
  • 278 251 zdjęć, materiałów graficznych i 26,8 Gigabajtów! plików
  • blisko tysiąc materiałów nadesłanych przez Internautów na Kontaktową Platformę Czytelników (24@lazarz.pl), dzięki czemu mogliśmy poinformować mieszkańców o ważnych wydarzeniach w dzielnicy
  • 20 305 komentarzy Internautów do artykułów
  • prawie 60 tys. otrzymanych maili na redakcyjne skrzynki e-mailowe
  • 3 430 lubiących profil lazarz.pl na portalu społecznościowym Facebook i 169 obserwujących na Twitterze (od założenia profilu w styczniu 2016)
  • 3 422 407 wejść i ponad 125 milionów (125 445 589) odsłon od samego początku istnienia portalu
  • Codziennie notujemy średnio ponad 1 tys. unikalnych użytkowników, miesięczna oglądalność oscyluje wokół 100 tys. odsłon
  • ostatniego miesiąca, w lipcu 2016 odnotowaliśmy 171 835 wejść i 2 388 167 odsłon
  • w całym 2015 r. portal lazarz.pl odwiedziło ponad milion (1 111 336) unikatowych gości generując 26 264 658 odsłon.


Komentarze (8)

20-08-2016 23:43:58
REDAKCJA
Dziękuje wszystkim za życzenia. Co będzie dalej czas pokaże. Czas zatem wracać do pracy. Pozdrawiam.
20-08-2016 06:18:15
ucieszona
Gratuluje.Czytam od niedawna .Czasem gdy mam pewne spostrzeżenia lub d o s t a t e c z n a wiedzę skomentuje lub podzielę się sugestiami.Pana podziwiam ( chociaż wydaje mnie się to oczywiste ) że opisuje Pan z d a r z e n i a , , życie mieszkańców , ich bolączki, czasami radości, z precyzją.Jest Pan o b e c n y w różnych miejscach stąd właściwsze i wyważone artykuły.Jeszcze raz gratuluje pomysłu i dziękuje za wkład pracy na rzecz naszej dzielnicy, jakże coraz ładniejszej i budzącej w mieszkańcach coraz większe zadowolenie.
19-08-2016 22:58:44
JH
Gratulując, mała korekta! Nagrodę Człowieka Roku, red. Jacek Hałasik otrzymał w 2014 r. (a, nie w roku ubiegłym). Pozdrawiam i życzę wytrwałości.
19-08-2016 21:29:31
Maciej
Sto lat najlepszego
19-08-2016 16:49:32
eka z małeki
no,nie mogło przecież mnie zabraknąć!!!.cieszę się,że JESTEŚCIE i o ile się orientuję i NAJLEPSI w naszym MIEŚCIE!!!.Tak zauważyłem jakby mniej złośliwości,czasem człowiekowi puszczą nerwy czytając niektóre wpisy,ale cieszę się że jest coraz lepiej !!!-coraz niestety starszy EKA z MAŁEKi!!!.
19-08-2016 15:43:49
Hania
Panie Januszu, gratuluje z calego serca kolejnego jubileuszu ! Doceniam panska prace, jej ogrom bo i "latac" trzeba po Lazarzu a potem to wszystko poukladac i "wklepac" na komputer, roboty jest wiele ale jakie efekty ! Ja jestem od samego poczatku panska czytelniczka. Witryna jest bardzo ciekawa i podana w sposob latwy dla wszystkich, zdjec jest duzo ! :) za co bardzo dziekuje. Dziekuje bardzo za to co Pan robi dla nas, lazarskich pyr, bez lazarz.pl byloby jakos pusto. Ogladalam inne poznanskie witryny ale panska najbardziej przypadla mi do gustu...tyle lat minelo az nie chce sie wierzyc ! :) Dziekuje jeszcze raz i zycze dalszych wspanialych lat w prowadzeniu stronki i osiagniec dla naszego Lazarza.
19-08-2016 15:11:43
morlocki i banda z pn Łazarza
Zdrowia, szczęścia i kolejnych, aktualnych dla Łazarzan artykułów. 100 Lat! Pozdrawiamy. Ps. Jak na jedenastolatka pyskatyś Pan ;-). Nooooo, niech będzie - elokwentny, lekkiego pióra i z dostępem do miejscowych tuzów z którymi my, ich wyborcy raczej na co dzień nie spotkają się. Jeszce raz szczerze pozdrawiam!
19-08-2016 08:02:14
Maciej
Sto lat najlepszego
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

19

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

22

sie

tymczasowe targowisko Rynek Łazarski (boisko Zespołu Szkół Muzycznych)
Ekotargowisko - warsztaty tworzenia doniczek z materiałów recyklingowych. Uczestnicy spotkania będą mogli zabrać do domu wykonaną doniczkę wraz z nasionami, by stworzyć swój własny zielnik

do 23-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Instal Moto Expo" - Zjazd pojazdów branżowych

11:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: