Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wnętrze urzędu na Matejki odzyskuje swój dawny wygląd sprzed 110 lat - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wnętrze urzędu na Matejki odzyskuje swój dawny wygląd sprzed 110 lat
17-08-2016 06:51   Janusz Ludwiczak
Trwa remont klatki schodowej, korytarzy, biur i toalet w gmachu Urzędu Miasta Poznania przy ul. Matejki 50. W ramach inwestycji wartej ponad pół miliona złotych odrestaurowywane są m.in. drewniane poręcze i stolarka drzwiowa.

Remont budynku Urzędu Miasta rozpoczął się pod koniec lipca. W ramach inwestycji odrestaurowane zostaną m.in. drewniane poręcze, stopnie i stolarka drzwiowa na klatce schodowej obiektu.

Przy czym remont nie dotyczy tylko i wyłącznie głównej klatki schodowej. W zakres wykonywanych prac wchodzi również część toalet, część korytarzy i część biur – wyjaśnia Hanna Surma, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Prezydenta Poznania.

Jak powiedział nam pracownik wykonawcy wyłonionego w przetargu, firmy Demiurg wszystkie prace prowadzone są odręcznie. Remontowane są m.in. drzwi i dębowa balustrada na klatce schodowej.

Prace potrwają do połowy października. Inwestycja będzie kosztować 597 850,38 złotych brutto. Na czas prowadzonych wyłączona może zostać główna klatka schodowa, petenci i urzędnicy korzystać będą mogli z bocznej klatki schodowej oraz windy.

Pięciokondygnacyjna kamienica przy ul. Matejki 50 została zbudowana w latach 1905-1908. Miał to być dom własny architekta Maxa Johowa. Obecnie mieści się tutaj Urząd Miasta Poznania. Niegdyś była tu delegatura Poznań-Grunwald. Mieściła się tutaj również siedziba ówczesnej Rady Osiedla Świętego Łazarza (do marca 2011 r.). Rok temu z budynku wyprowadził się Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa, który znajduje się w Poznańskim Parku Technologiczno-Przemysłowym przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404 na Dębinie. Obecnie przy Matejki 50 znajdują się: Informacji Teleinformatycznej (udziela szereg informacji o Urzędzie Miasta Poznania pod infolinią 61 646 33 44), a także Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie Filia Grunwald oraz Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych filia Grunwald.

Okazuje się, że budynek ten miał wyglądać jednak zupełnie inaczej.

Dom był projektowany i budowany jako wyższy. Okazało się jednak, że wskutek błędów w konstrukcji budynek mógłby się zawalić. Zaniechano więc budowy górnej kondygnacji i nakryto go niżej – pisze Zbigniew Zakrzewski w książce "Ulicami mojego Poznania. Przechadzki z lat 1918-1939".

Jak się okazuje gmach ten nie tylko pełnił rolę urzędu.

W domu tym Maria Milewska, rodem z Łomżyńskiego prowadziła zajęcia z rytmiki i plastyki. Miała za sobą fachowe przygotowanie w renomowanych szkołach stolicy, a po przybyciu do Poznania zaczęła działalność pedagogiczno-artystyczną, prowadziła komplety, urządzała popisy swych licznych uczniów, własnego pomysłu inscenizacje i tańce – dodaje Zbigniew Zakrzewski.


Komentarze (5)

19-08-2016 00:35:55
marek
mogliby wymalować ten szary budynek.
18-08-2016 22:40:47
Hania II
Może odpowie rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Prezydenta Poznania . A l e czy zechce lub wie o tym pani rzecznik.Oby każdy remont tak pięknych kamienic przełożył się na profesjonalną obsługę urzędników. Niekiedy mających w oczach tylko różne interpretacje przepisów prawnych , z wyłączeniem procesów zdrowego myślenia. Zyczę nam wszystkim pomyślności.
17-08-2016 22:05:22
Tomek
Urzędników nigdy za mało! Zatrudnią nowych, żeby pomieszczenia się nie marnowały!
17-08-2016 17:49:52
poznaniak nie lubie urzedasów
No teraz urzedasom należy dać: ciepłe poduszeczki pod dupeczki, wyższe pensyjki, zmniejszyć dzień pracy do 2 h w tygodniu. Również zwiększyć przydział kawy i herbatek zapachowosmakowych . A za syzyfową ciężka prace bezpłatny bilet do Tunisu :-))))
17-08-2016 14:39:50
Hania
No pieknie wszystko ladnie, tylko ja mam pytanie co tam bedzie ? bo w zeszlym roku mowiono, ze wogole wszystko opuszcza ten budynek /UM/ wiec dla kogo robi sie remont i odrestaurowywanie wnetrza ? czy ktos jest zorientowany co do przyszlosci tego budynku ? Prosze o info.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

kwi

do 05-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Look" - targi fryzjerskie
"BeutyVision" - targi kosmetyczne
PRZESUNIĘTE na 16-18.10.2020

05

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań PółmaratonODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego związanym z koronawirusem. Przesunięte na 18.04.2021

21

kwi

do 23-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "GreenPower", "ExpoPower", "Poznań Drone Expo" - targi dronów i nowych technologii, "Sawo", "Securex", "Instalacje" → ,b>PRZESUNIĘTE na 18-20.10.2020

24

kwi

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Finał konkursu dla młodych grafików na projekt dyplomu dla MDK3

03

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wings For Life → ODWOŁANE

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: