Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Policja ostrzega seniorów - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Policja ostrzega seniorów
12-08-2016 05:01   redakcja, Komenda Miejska Policji w Poznaniu
Po raz kolejny policjanci apelują do osób starszych o nie przekazywanie pieniędzy osobom, które podają się za funkcjonariuszy. W ciągu 2 dni poznańscy policjanci otrzymali kilka zgłoszeń o oszustwach i usiłowaniach wyłudzenia pieniędzy od osób starszych. Nie dajmy się oszukać. Ostrzegamy, aby w kontaktach z obcymi, również przez telefon, być bardzo ostrożnym.

Poznańscy policjanci w dwa dni otrzymali 4 zgłoszenia dotyczących wyłudzeń pieniędzy od osób starszych. W 3 przypadkach, podający się za policjanta oszuści, wyłudzili kilkadziesiąt tysięcy złotych.

8 sierpnia br. 68-letnia kobieta przekazała podającym się za policjantów oszustom 30 tys. zł. Kolejnego dnia, na poznańskiej Wildzie, senior nie dał się oszukać i zgłosił podejrzany telefon prawdziwym funkcjonariuszom, dzwoniąc pod numer alarmowy 997. Kilka godzin później starszy mieszkaniec os. Zwycięstwa, pozostawił torbę z pieniędzmi na śmietniku. W środku znajdowało się 10 tys. zł. W tym przypadku również padł ofiarą przestępstwa. Osoba która się z nim skontaktowała, podała się za funkcjonariusza Policji o danych personalnych Andrzej Górski. Prosiła o pozostawienie torby z oszczędnościami w umówionym miejscu. Kilkadziesiąt minut później na ul. Obronnej senior przekazał w drzwiach wejściowych 12 tys. zł i drogocenną biżuterie. Rzeczy miały trafić w bezpieczny policyjny depozyt – zauważa mł. asp. Piotr Garska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Jeśli zgłosi się do nas osoba – osobiście i telefonicznie – która będzie chciała abyśmy przekazali jej gotówkę, bądź inne drogocenne przedmioty, możemy przypuszczać, że jest to próba oszustwa. Żadna służba, która zajmuje się ściganiem przestępczości, nie może od nas żądać przekazania wartościowych rzeczy. Policja nie przyjmuje w depozyt ochronny żadnych pieniędzy i biżuterii.
Nieumundurowany policjant na naszą prośbę musi okazać nam legitymacje służbową. Jeśli tego chcemy, umundurowany funkcjonariusz musi nam podać swój indywidualny numer służbowy. Na pewno nie będzie się również wzbraniać przed okazaniem swojej legitymacji.
– dodaje Piotr Garstka z wielkopolskiej Policji.

Zawsze sprawdzajmy wiarygodność tych osób kontaktujących się w sprawie przekazania gotówki, dzwońmy do rodziny i weryfikujmy potrzeby krewnych. Pamiętajmy, że inkasenci instytucji nie pobierają opłat przychodząc do domu. Zawsze sprawdzajmy identyfikatory osób, które odwiedzają nas i podają się za pracownika danej instytucji.W sytuacji, gdy osoba która się z nami kontaktuje staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na policję lub zaalarmować otoczenie.

We wszystkich przypadkach, które wydają się nam podejrzane należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112 z telefonu komórkowego, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. wygląd nieznajomej osoby, numer i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechała, a w przypadku rozmowy telefonicznej – numer z wyświetlacza telefonu, datę i godzinę rozmowy.


Fot: Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu

Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Memento" - targi funeralne

28

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie
w godz. 7:00-21:00

26

sie

do 27-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

01

wrz

do 03-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: