Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Inwestor budujący biurowiec Bałtyk na tyłach Parku Wilsona planuje wybudować luksusowe osiedle - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Inwestor budujący biurowiec Bałtyk na tyłach Parku Wilsona planuje wybudować luksusowe osiedle
02-08-2016 01:21   Janusz Ludwiczak
Spółka Garvest, która obecnie buduje biurowiec Bałtyk przy Rondzie Kaponiera planuje na działce, na której mieścił się browar Huggerów wybudować osiedle mieszkaniowe, w którym powstanie ok. 100 apartamentów z widokiem na Park Wilsona.

Warszawski inwestor, spółka Globe Trade Center, który planował na działce tuż obok Parku Wilsona, przy zbiegu ulic Głogowskiej i Śniadeckich wybudować biurowce sprzedał swoją nieruchomość. Działkę, na której mieścił się browar Huggera nabył fundusz inwestycyjny Garvest RE, który wybudował już biurowiec Pixel przy ul. Grunwaldzkiej (znajduje się w nim siedziba portalu aukcyjnego Allegro). Ten sam inwestor buduje obecnie biurowiec Bałtyk, który powstaje tuż obok Ronda Kaponiera.

Jak informuje "Głos Wielkopolski" spółka Garvest planuje wystąpić o wydanie decyzji warunków zabudowy dla nowego osiedla przy Paku Wilsona na Łazarzu. Na działce, którą posiada już Garvest powstać ma osiedle mieszkaniowe, w którym znajdzie się ok. 100 luksusowych apartamentów z widokiem na Park Wilsona. Cena za metr kwadratowy lokalu ma wahać się od 8 do 10 tysięcy złotych. Kompleks ma zaprojektować Pracownia Architektoniczna JEMS z Warszawy. Wiadomo już, że wszystkie budynki zostaną połączone podziemnym parkingiem dla przyszłych mieszkańców osiedla.

Według informacji "Głosu Wielkopolskiego" inwestor zamierza również kupić pozostałą działkę po browarze Huggera o powierzchni 379 m kw., która obecnie należy do miasta. W połowie sierpnia nieruchomość ma zostać sprzedana na aukcji. Cena wywoławcza wynosi 1,1 mln zł.

To nie jedyna inwestycja firmy Garvest. W 2013 r. AWF za 6 milionów złotych sprzedała budynek Hali Betonowej. Nowy właściciel planuje tutaj utworzyć obiekt konferencyjno-restauracyjny z możliwością organizowania wystaw, a także hotel.

Dodajmy, że nie jest to jedyna inwestycja, która powstanie w pobliżu Parku Wilsona. Przy ul. Gąsiorowskich 4 firma Budimex Nieruchomości rozpoczęła budowę osiedla, w którym znajdzie się 220 mieszkań. Więcej w artykule: Przy Gąsiorowskich powstanie osiedle z 220 mieszkaniami.


Przy Śniadeckich był browar
W 1874 r. przy zbiegu ulic Głogowskiej i ówczesnej Herdera (obecnie Śniadeckich) powstał Browar Poznański "Feldschloss" Towarzystwo Akcyjne. W 1892 r. browar ten za kwotę miliona marek kupiło dwóch bankierów z Monachium: J. Neu i Rosenbuch. Później mieścił się tutaj browar Huggera. W 1929 r. budynek browaru został przebudowany na Restaurację Centralną PWK - największy wówczas lokal gastronomiczny w kraju. Następnie, do przełomu lat 80. i 90. przy ul. Śniadeckich 12a znajdował się zakład Lechii, w którym produkowano kremy i wody po goleniu. Historię tego miejsca zamyka klub dyskotekowy Disco Club Browar, który działał do końca lat 90.

Betonhaus
Po wschodniej stronie Parku Wilsona, od ul. Śniadeckich znajduje się Hala Betonowa (Betonhaus), która powstała w 1911 r. z okazji Wystawy Wschodnioniemieckiej. W budynku mieścił się pawilon myśliwski, w którym eksponowane były m. in. poroża z polowań cesarza Wilhelma. Po I wojnie światowej w budynku powstała Katedra Higieny Szkolnej i Teorii Wychowania Fizycznego Wszechnicy Piastowskiej, a później mieściły się tutaj kolejne uczelnie, z których w 1973 r. utworzono Akademię Wychowania Fizycznego.


R E K L A M A

Komentarze (6)

03-08-2016 18:27:37
Tomek
Czyli wg Ciebie te chaszcze są zabytkiem?
03-08-2016 12:07:26
Albin
@Tomek: A teraz np. Pan Tomek zastanowi się, jak zachowuje się ciek wodny, na którego drodze stoi zapora. Szczelinówki chronią budowany obiekt, nie jego otoczenie. Jedynym wyjściem jest dotarcie do źródła i ujęcie wody w rury. Tak czy owak, to tylko jeden problem. Co ze ściekami i deszczówką? Co z dojazdem? Z tego co wiem teren spółdzielni przy Śniadeckich/Parkowa nie jest na sprzedaż, pozostaje więc wąska i zastawiona autami Parkowa. Jasne, można zabronić parkowania, zabierając kolejne miejsca postojowe i w zamian dołożyć kilkadziesiąt nowych aut. Biurowce nie dostały warunków zabudowy, a mieszkania dostaną? Mieszkanka ma rację, najpierw powinno się uporządkować liczne pustostany, potem budować nowe. Nie zapominajmy, że niemal cała zabudowa Łazarza powstała w 4 dekady (1890-1930), powstała dzielnica o zaplanowanym porządku architektonicznym z licznymi obszarami zielonymi. Łazarz ma zabudowę secesyjno-modernistyczną, co należy podkreślać i pielęgnować.
02-08-2016 23:45:30
mieszkanka
Pewnie z a b u d u j e m y mieszkaniami wszystkie tereny wokół Parku Wilsona. Może takie blokowiska czy duże apartamentowce będą miały parkingi.L u d z i e popatrzcie na blokowisko V e c h t y ul.Kl.Potockiej i Kolejowa. Teren ładniejszy bo nie straszy dawna drukarnia.Ale przybyło b a r d z o dużo samochodów i zapchana jest Kolejowa i Kl. Potockiej , a to skrzyżowanie to makabra.Niby parking podziemny ( b. d r o g i ) i kto tam parkuje ??? D o b r y teren s t o i , od lat , to dawny Szpital na Gąsiorowskich .A j e s z c z e jedno , wszystkie " blokowiska " się opłotują ,założą szlabany .
02-08-2016 20:56:18
Tomek
Teren bardzo ciekawy na mieszkaniowej. Z garażem sobie poradzą, można podbić fundamenty sąsiednich kamienic lub zrobić ściany nowego budynku w technologii ścian szczelinowych. Cieszmy się, ze przybywa nam mieszkańców na fyrtlu.
02-08-2016 15:39:49
Albin
Powtórzę się. Jakim cudem może tam powstać 100 mieszkań i parkingi, skoro: w Głogowskiej nie ma odpowiedniego kolektora ściekowego, nie ma też możliwości bezpiecznego dojazdu, ani od Głogowskiej, ani od Parkowej, pod ziemią bije źródło (zaopatrujące niegdyś browar, później Pollenę - bardzo jestem ciekawy, jak chcą tam zrobić kondygnacje podziemne niepodmywając jednocześnie fundamentów okolicznych kamienic), w końcu nie ma też miejsc parkingowych dla tych, co będą szczędzić na wykup miejsca garażowego.
02-08-2016 09:04:21
Negatyw
I znów kawałek miasta, jedynie dla garstki cwaniaków... (!!!).
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

cze

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Czerwiec z zumbą" w Ogrodzie Łazarz- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala!
- zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

28

cze

do 30-06-2021
17:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
IV Hawajskie spotkania na Łazarzu

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Czerwiec z zumbą" w Ogrodzie Łazarz- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala!
- zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

30

cze

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Węgry" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
- zapisy w sekretariacie Klubu Krąg lub mailowe: zapisy.klub

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: