Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nasadzą "100 drzew dla Łazarza" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nasadzą "100 drzew dla Łazarza"
28-07-2016 08:17   Janusz Ludwiczak
Najpóźniej do końca listopada na Łazarzu nasadzonych zostanie 100 drzew. Zadanie to zostanie zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego.

Projekt 100 Drzew dla Łazarza ma na celu przywrócenie nasadzeń w miejscach gdzie jeszcze niedawno rosły drzewa. W granicach Łazarza jest co najmniej 150 takich pustych miejsc. W tej chwili stanowią one smutny obraz degradacji ulic, które mają olbrzymi potencjał. Przygotowana mapka jest wynikiem inwentaryzacji przeprowadzonej przez autora projektu. Poprzez obsadzenie drzewami, zaznaczone na mapce ulice w łatwy sposób mogą znowu stać się bardziej przyjaznymi dla człowieka. Realizacja projektu uwzględnia posadzenie odpowiednio dobranych gatunkowo drzew w miejscach wskazanych na mapce Łazarza zielonymi punktami. Każdy zielony punkt oznacza pusty kwadrat w chodniku z wyciętym lub uschniętym drzewem lub dogodne do kontynuacji ciągu nasadzeń. Odpowiedni gatunek oznacza gatunek i odmianę drzewa odporną na warunki miejskie i zasolenie, dopasowanych do ewentualnego kontekstu ciągu nasadzeń. Projekt uwzględnia także obróbki brukarskie dookoła drzewa, zabezpieczenie bruku lub płyty chodnikowej krawężnikiem oraz zabezpieczenie drzewa metalowym słupkiem lub pałąkiem aby nie zostały uszkodzone przez samochody. 146 miejsc ze 150 zaznaczonym na mapce nie wymaga rozbierania kostki brukowej, chyba że zajdzie potrzeba poszerzenia miejsca w celu powiększenia misy na korzenie. Projekt 100 drzew dla Łazarza uwzględnia ewentualną weryfikację zaproponowanych miejsc przez ZDM, dlatego spośród 150 zaznaczonych na mapce liczymy na 100 w których takie nasadzenia są realne i najbardziej potrzebne – opisuje Marek Adamczyk, autor projektu "100 drzew dla Łazarza".

Projekt "100 drzew dla Łazarza" w głosowaniu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016 uzyskał 1 561 głosów. Realizację inwestycji wyceniono na 114 500 złotych.

Wprowadzenie nasadzeń drzew zwłaszcza w ciągach ulic gęsto zabudowanego Łazarza stosunkowo małym kosztem przyczyni się do znacznej poprawy wizerunku dzielnicy. Zdegradowane dziury rozjechane przez parkujące samochody zamienią się w zadbane drobne azyle zieleni, której na wielu ulicach bardzo brakuje. Co więcej poprawa często zniszczonego chodnika lub kostki brukowej dookoła posadzonego drzewa poprawi jakość poruszania się po Łazarzu. 100 Drzew dla Łazarza znacznie poprawi estetykę dzielnicy i jakość życia mieszkańców – dodaje Marek Adamczyk.

Drzewa nasadzone zostaną m.in. na ul. Konopnickiej, Orzeszkowej, Berwińskiego, Granicznej, Limanowskiego, Wojskowej, Strusia czy Niegolewskich.

Przeprowadzona została wizja terenowa. W oparciu o mapy zasadnicze geodezyjne weryfikowane były możliwości sadzenia drzew względem sieci uzbrojenia podziemnego. Zasadą jest, że podczas sadzenia drzew, wykonawcy wykonują przekopy próbne upewniając się, że nie ma kolizji z sieciami. Podczas wizji terenowej odnoszono się również do istniejących zjazdów z ulic, weryfikowano puste misy pod kątem odtworzenia w nich drzew oraz wskazano nowe lokalizacje w miejscach, w których powrót drzew nie będzie możliwy ze względu na zjazdy, bliskość ze skrzyżowaniami ulic i przejściami dla pieszych czy balkonami– wyjaśnia Maja Jaroszewska, inspektor ds. kształtowania terenów zieleni Zarządu Dróg Miejskich.

Drzewa mają zostać nasadzone m.in. na ulicach: Orzeszkowej (6 szt.), Konopnickiej (3), Potockiej (5), Drużbackiej (3), Berwińskiego (3), Granicznej (5), Niecałej (3), Limanowskiego (2), Wojskowej (3), Wyspiańskiego (2), Strusia (3) i Niegolewskich (9).

Wykonanie prac wiąże się w większości przypadków z pracami brukarskimi i pełną wymianą ziemi w tzw. misach drzew oraz usunięciem starych karpin, które skalkulowano na potrzeby wykonania kosztorysu inwestorskiego. Drzewa, które będą sadzone w pasach zieleni, będą miały standardową zaprawę 1,0 x 1,0 x 0,7 m. W celu zabezpieczenia drzew zaproponowano drewniane ogrodzenia wokół drzew, jednak wymaga ona zaopiniowania przez plastyka miejskiego – dodaje Maja Jaroszewska z ZDM.


Komentarze (10)

29-07-2016 09:34:52
zzz
Ogrodzenie oczywiście grafitowe...
29-07-2016 09:22:36
Hania
Szkoda, ze autor projektu, brawa dla zajecie sie tematem, nie skonsultowal sie z mieszkancami Lazarza, napewno przyszliby z uzyteczna informacja gdzie brakuje drzew. Slupki solidne musza byc, takie jak zalozono na ul.Limanowskiego bo kierowcy maja gdzies zielen miejska, najwazniejsze jest ich "dziecko" na 4 kolach i to aby czasem w ciagu dnia nie przejsc wiecej jak ze 100 krokow. Spoleczenstwo nie doroslo do zieleni, ktora jest nieogrodzona i chyba nigdy nie dorosnie bo rodzice/dziadkowie /wiekszosc/ nie uczy poszanowania dla przyrody, zwierzat i dobra spolecznego. Co sie tyczy sadzenia drzewek to jest krater po drzewie /akacji/ na ul.Druzbackiej, rozjezdzony totalnie, prosi sie o drzewko. @poznanianka, kiedys w Poznaniu nie bylo tyle psow i samochodow oraz przepraszam - choloty co teraz a naprawde nieliczne kupy i smieci sprzatali dozorcy domow, codziennie i bylo czysto. Dbali tez o zielen wokolo kamienic, latem podlewali jak bylo trzeba.
29-07-2016 00:38:17
L.
Czy mi się wydaje, że na ul. Kanałowej nie zaplanowano ani jednego drzewa? Ta ulica była obsadzona drzewami po obu stronach, aktualnie jest tylko parę nowych nasadzeń, stare powinny być uzupełnione już dawno. Ciągle słyszałam, że nie ma na to funduszy, a teraz dlaczego nie?
28-07-2016 22:48:19
poznanianka
Przepraszam ,że patrzę ,na ludzi przez pryzmat kultury.Dzisiejszy wywołany temat , to wybieg dla psów w Parku Kasprowicza .To bezpieczeństwo nas wszystkich , ale i stałe dyskusje jak p s i e k u p y.I co, kiedyś nie było do pomyślenia , aby właściciel sprzątnął kupę . Teraz widzę to coraz częściej.Z g o d a , drzewa i parkowanie to trudniejszy temat. Ale b ł a g a m nie ogradzajmy płotkami, płotami .Bardzo liczę na pomoc plastyka miejskiego i miłośników zieleni.Z góry dziękuje.
28-07-2016 15:56:16
M.
@poznanianko, proponuję przejść się na ul. Kasprzaka 5. Tam rośnie ostatnia na tym odcinku "stara" lipa. Z jednej strony ma wkopane zabezpiecznie przed samochodami - dostawczaki z pobliskiej hurtowni dosyć często opierały się o jej pień. Jak to wygląda teraz? Od strony bez słupka samochody parkują najczęściej kołami na ziemi wokół drzewa, a z drugiej strony słupek już jest przyparty do pnia, bo dzięki temu kierowcy mają więcej miejsca. Kawałek dalej, na ul. Matejki za kościołem św. Anny, najpierw jakiś mądrala pod pretekstem wichury wyciął młode drzewo (wiatr nie ścina drzew jak piłką tuż przy gruncie), po kilku dniach zniknęły słupki i na tym miejscu zaczął parkować samochód. Nie wiem czy Zarząd Zieleni Miejskiej uzupełnił nasadzenie w tym miejscu. W Niemczech takie zachowanie jest nie do pomyślenia. I nie jest to kwestia "lepszego" społeczeństwa, ale wysokich kar za parkowanie w miejscach niedozwolonych - nawet tylko dwoma kołami samochodu.
28-07-2016 13:37:16
morlock
@fgh miałem to samo napisać. Od siebie dodam że lepiej sadzić drzewa wielkości bambroodpornej choć to zbyt drogie. Była se lipka fi 5 cm ale bydłu przeszkodziła, bynajmniej nie kierowcom, lazł se słoik i złamał, od tak. A do Twojego wpisu dodam tylko AMEN lub Q.E.D. czy w co tam wierzysz.
28-07-2016 12:46:03
z
Więcej drzew na Małeckiego
28-07-2016 10:24:11
fgh
Możesz też wierzyć w uczciwość ludzi i nie zamykać swojego mieszkania, gdy wychodzisz do pracy. Jeśli nie zabezpieczysz drzew pałąkami/ogrodzeniami,to zostaną bardzo szybko zdewastowane przez parkujących swoje auta kierowców.
28-07-2016 08:47:41
poznanianka
Boję się : l. pracowników kształtowania terenów zieleni Zarządu Dróg Miejskich.Dotychczas uwagi bez reakcji. 2 ) Zabezpieczenia drzew : metalowymi słupkami , pałąkiem , drewnianym ogrodzeniem. Błagam o pomoc plastyka miejskiego.Dosyć płotów , płotków i ogrodzeń.Uwierzyć w kulturę ludzi i dbałość o dzielnicę i miasto.
28-07-2016 08:30:26
lalala
z mapki wynika że około połowa tych drzew ma zostać posadzona w pobliżu parku Kasprowicza co jest chybionym pomysłem bo zieleni tam pod dostatkiem, jest wiele miejsc na Łazarzu gzie te drzewa przydadzą się bardziej
Aktualności
Niezapominajka
16

paź

18:00
Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
VIII sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Święty Łazarz
► porządek obrad

17

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Uroczysta inauguracja sezonu kulturalno-oświatowego 2019/2020 na Łazarzu

19:00
Galeria Muzalewska ul. Głogowska 29/3 m.6
Sławomir Dróżdż "dlaczego" - wernisaż

19:30
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Händel: włoskie sonaty triowe i solowe - koncert

18

paź

do 21-10-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Sport Expo" - targi sportowe

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: