Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nowy właściciel "Zielonej perły" planuje sprzedać kamienicę - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nowy właściciel "Zielonej perły" planuje sprzedać kamienicę
25-07-2016 07:37   Janusz Ludwiczak
Jak udało nam się dowiedzieć opuszczoną kamienicę na rogu ulic Matejki i Niegolewskich zakupiła spółka Kruk, zajmują się windykacją i odzyskiwaniem długów. Nowy właściciel najprawdopodobniej sprzeda nieruchomość.

"Zielona perła" to stojąca od kilku lat pusta, siedmiokondygnacyjna kamienica przy zbiegu ul. Matejki 40, 41, 41a i Niegolewskich 18. Kilkukrotnie dochodziło w niej do pożarów. Ogień najczęściej zaprószali bezdomni. W lutym 2010 roku w budynku tym znaleziono nawet zwłoki 51-letniego mężczyzny.

W kwietniu zeszłego roku kamienica ta zaczęła się sypać. Na ostatniej kondygnacji odkryto pęknięcia. Wyburzona została lukarna, czyli pionowe okno na dachu, którego zadaniem jest doświetlenie poddasza. Ekipa budowlana prace rozbiórkowe prowadziła przy zastosowaniu dawnego wozu strażackiego z wysoką drabiną. Rozbiórka była prowadzona ręcznie, przy użyciu m.in. młotka. Przez cztery dni dla ruchu kołowego zamknięta była ulica Matejki pomiędzy Niegolewskich a Limanowskiego. Objazdem kursowały autobusy linii nr 64.

Spółka Matejki Street Limited planowała remont kamienicy i urządzenie w niej apartamentów. Na planach jednak się skończyło. Inspektorowi budowlanemu, konserwatorowi zabytków, a później prokuraturze nie udało się skontaktować z obecnymi właścicielami budynku, którymi okazało się dwóch Irlandczyków.

Kamienica została w końcu przejęta przez komornika i wystawiona na sprzedaż. Podczas pierwszej licytacji komorniczej, w której wartość oszacowano na 6,6 mln zł nie było chętnych na zakup nieruchomości. W kolejnej licytacji cenę obniżono do 4,4 mln zł, jednak z transakcji wycofali się ostatni kupcy, mimo iż wcześniej wykazywali zainteresowanie ofertą. Obiekt miał za długi przejąć bank, jednak w takim przypadku postępowanie egzekucyjne musiałoby rozpocząć się od początku.

Ostatecznie "Zieloną perłę" kupiła spółka Kruk z Wrocławia, zajmują się windykacją i odzyskiwaniem długów – dowiedział się portal lazarz.pl. Nowy właściciel niebawem otrzyma klucze do budynku i akt notarialny po decyzji sądu. Jednak jak się dowiedzieliśmy procedury jeszcze trwają (m. in. uprawomocnienie się postanowień o przybiciu oraz o przysądzeniu własności). Nowy właściciel nie został jeszcze wpisany do księgi wieczystej.

Wszystko wskazuje na to, że opustoszała kamienica na rogu Matejki i Niegolewskich po raz kolejny zmieni właściciela.

Od niedawna jesteśmy właścicielem nieruchomości przy ul. Matejki 40,41, 41a / Niegolewskich 18 w Poznaniu. Aktualnie trwa finalizacja wszelkich kwestii formalnych. Rozważamy różne opcje związane z planami dotyczącymi tej nieruchomości. Jedną z nich jest sprzedaż obiektu – tłumaczy Agnieszka Salach z firmy Kruk SA.


Komentarze (7)

12-08-2016 14:08:57
agata
Mój dom w którym się wychowałam i mieszkałam do 21 roku życia...płakać mi się chce jak widzę co się z ta piękną Kamienicą stało. Widziałam zdjęcia wnętrza...wszystko pokradzione nawet kaloryfery i klamki...zniszone piece kaflowe które miały ze 100 lat!!!To jest skandal! Ja nie wiem jak można było do czegoś takiego doprowadzić tak piękny dom...
30-07-2016 23:32:46
zwolenniczka
Ludzie ta kamienica to kolos.Patrzę na nią codziennie.Szpeci i to cud ,że nie ma lokatorów ( bezdomnych ) i nie spadła nikomu na głowe.Nie wiem kto ją kupi i w jakim celu , ale śniło by mnie się , aby to miejsce w y ł a d n i a ł o i było pożyteczne .A jeszcze dodam , aby w ł a ś c i c i e l był d o b r y m i w r a ż l i w y m na piękno kamienic , właścicielem.Nie liczmy innym , ale wspierajmy w renowacji lub odbudowie zaniedbanych od kilkudziesięciu lat nieruchomości.
25-07-2016 17:27:37
Tomek
Przecież kamienica była prywatna, więc jakich przekrętów się doszukujecie??? Kupić kamienicę to nie problem, problem pojawia się dopiero gdy chce się ją dostosować do obecnych potrzeb mieszkaniowych, gdzie pokoje po 30m2 z piecami kaflowymi to zbyt wiele dla kieszeni mieszkańców. Większość remontów odbywa się na dziko (jedna z firm na literę A się w tym specjalizuje), gdyż Panie z Urzędu Konserwatorskiego każą czasami zachowywać stare piece, przejściowy układ pokojów, ślepe kuchnie itd. W kamienicach zabytkowe powinny zostać tylko klatki schodowe z drzwiami oraz elewacje. Reszta powinna zostać dostosowana do współczesnych potrzeb.
25-07-2016 15:15:09
Ostatni normalny
Ludzie - spokojnie. Kruk ma dużo forsy, wiec stara się ją w coś lokować. Przedstawiciele mówią, że w sumie sami nie wiedza co zrobią z kamienicą, a wszyscy juz płaczą, że na sprzedaż. Więcej spokoju. A co do wypowiedzi fgh - pełne poparcie i z tego trzeba się cieszyć.
25-07-2016 14:02:02
misiorekantyburak
Quot erat demonstrandum. Wały wałami wałczątkami POkryte. Wygra chytruś pod którego zostanie zmontowany przetarg? Nie na darmo w "samorządowych" było tak wiele nieważnych głosów? Aaa, tak się tylko pytam. I jeszcze, komu i za ile sprzeda tą piękną ruinę "nowy" właściciel, "wygrywawca" przetargu? Chalińskiej spółce spod Sierakowa? Tylko po co?
25-07-2016 10:39:02
fgh
Jest jeden plus: jeśli kamienicę kupił KRUK SA (wypłacalna, istniejaca firma), to będzie od kogo wyegzekwować obowiazki zwiazane np. z jej zabezpieczeniem, sprzątaniem chodnika itp.
25-07-2016 08:25:06
Hania
Kupili prawdopodobnie za bezcen, teraz beda chcieli sprzedac i zarobic a kamienica dalej bedzie sie rozpadac bo takie transakcje nie sa szybkie, klienta trudno znalezc. Nowy wlasciciel nie oznacza, ze sytuacja kamienicy sie polepszy, wedlug mnie nic sie nie zmieni przez nastepne lata.
Aktualności
Niezapominajka
27

maj

do 02-06-2020
Łazarz
31. Dni Łazarza
27.05-02.06.2020
ODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Memento" - targi funeralne

26

sie

do 27-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

01

wrz

do 03-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: