Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Zielona perła": Na balkonach rosną drzewa - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Zielona perła": Na balkonach rosną drzewa
11-07-2016 08:31   Janusz Ludwiczak
W lutym zeszłego roku informowaliśmy, że na jednym z balkonów tzw. "Zielonej perły", czyli opuszczonej kamienicy przy zbiegu ulic Matejki i Niegolewskich rośnie brzoza. Drzewo, które zagrażało bezpieczeństwu pieszych i kierowców zostało ścięte przez strażaków. Tymczasem obecnie drzewa rosną na dwóch balkonach i na tarasie, na trzecim piętrze.

Półtora roku temu na jednym z balkonów "Zielonej perły" zdążyła wyrosnąć... brzoza. Drzewo, które rosło przynajmniej od pięciu lat zagrażało pieszym i kierowcom. W lutym zeszłego roku brzozę usunęli strażacy.

Sytuacja jednak powtórzyła się. Obecnie na dwóch balkonach od strony ulicy Matejki oraz na tarasie trzeciego piętra wyrosły nowe drzewa. Sprawę przekażemy do inspektora nadzoru budowlanego.

Przypomnijmy. Przy zbiegu ul. Matejki 40, 41, 41a i Niegolewskich 18 od kilku lat stoi pusta, siedmiokondygnacyjna kamienica. Kilkukrotnie dochodziło w niej do pożarów. Ogień najczęściej zaprószali bezdomni. W lutym 2010 roku w budynku tym znaleziono nawet zwłoki 51-letniego mężczyzny.

W kwietniu zeszłego roku kamienica ta zaczęła się sypać. Na ostatniej kondygnacji odkryto pęknięcia. Wyburzona została lukarna, czyli pionowe okno na dachu, którego zadaniem jest doświetlenie poddasza. Ekipa budowlana prace rozbiórkowe prowadziła przy zastosowaniu dawnego wozu strażackiego z wysoką drabiną. Rozbiórka była prowadzona ręcznie, przy użyciu m.in. młotka. Przez cztery dni dla ruchu kołowego zamknięta była ulica Matejki pomiędzy Niegolewskich a Limanowskiego. Objazdem kursowały autobusy linii nr 64.

Spółka Matejki Street Limited planowała remont kamienicy i urządzenie w niej apartamentów. Na planach jednak się skończyło. Inspektorowi budowlanemu, konserwatorowi zabytków, a później prokuraturze nie udało się skontaktować z obecnymi właścicielami budynku, którymi okazało się dwóch Irlandczyków.

Nie mamy żadnego kontaktu z właścicielem tego budynku. Wiemy o działaniach komornika sądowego. Jeden z banków udzielił kredytu na przebudowę budynku i stworzenie apartamentów. Były trzy próby licytacji budynku, które zakończyły się niepowodzeniem. Żadna instytucja tym budynkiem się nie interesuje. Nadzór budowlany zadbał o bezpieczeństwo przechodniów – tłumaczył w kwietniu zeszłego roku Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.

Pod koniec zeszłego roku "Zielona perła" została sprzedana podczas licytacji komorniczej. Kamienica została w końcu przejęta przez komornika i sprzedana podczas licytacji. Nowy właściciel miał otrzymać klucze do budynku i akt notarialny po decyzji sądu. Jednak jak się dowiedzieliśmy procedury jeszcze trwają (m. in. uprawomocnienie się postanowień o przybiciu oraz o przysądzeniu własności). Nowy właściciel nie został jeszcze wpisany do księgi wieczystej. Tym samym podmiot, który zakupił nieruchomość nie może rozpocząć remontu obiektu.


R E K L A M A

Komentarze (5)

12-07-2016 09:27:36
morlock
Poprzednie brzózki wykarczowali strażacy przy "zabezpieczaniu" Perełki ale jak widać Przyroda wygrywa. Ps. Podobno w zalanej piwnicy pojawiły się sumy i węgorze. Kucze, żarty żartami ale żal d... ściska widząc do czego doprowadziła ruła urzędasów.
11-07-2016 23:02:31
Szczur
To ma być jakaś nowomodna instalacja artystyczna?
11-07-2016 15:26:20
M.
Haniu, to nie biurokracja, a brak dobrej woli. Genralnie od pół roku przepuszczenie czegokolwiek przez sąd trwa znacznie dłużej niż poprzednio, a nigdy nasze sady nie należały do szybkich. Jeszcze rok temu zarejestrowanie spółki zajmowało sądom w Poznaniu ok. miesiąca, obecnie czas oczekiwania to co najmniej 6 miesięcy...
11-07-2016 09:12:10
Hania
Biurokracja w aktualnej Polsce jest gorsza 100 razy niz byla w PRL. Wiem, doswiadczylam tego mnostwo razy. Kamienica wali sie, deszcze leja sie do srodka z braku lukarny, zniszczonych okien itp. Kamienica zostala sprzedana pod koniec zeszlego roku, mamy prawie polowe lipca kolejnego roku. Brawo dla polskiej biurokracji !
11-07-2016 09:05:08
czytacz
ta kamienica chce żyć ...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
11

lip

do 12-07-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Rodzinny

12

lip

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie - II tura
w godz. 7:00-21:00

13

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Lato z zumbą W Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy mailowe: zap

14

lip

16:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
3 Hawajskie spotkania na Łazarzu-plecenie długiego wieńca lei przez mieszkańców Łazarza
(obowiązują zapisy tel.604417795, e-mail:hawajski.lazarz@gmail.com)

16

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: