Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zielony czy grafitowy? Będą konsultacje społeczne na temat kolorystyki miejskiej infrastruktury? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zielony czy grafitowy? Będą konsultacje społeczne na temat kolorystyki miejskiej infrastruktury?
11-07-2016 07:57   Janusz Ludwiczak
Radny PiS Michał Grześ, wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania zgłosił projekt uchwały w sprawie przeprowadzania konsultacji społecznych dotyczących kolorystyki infrastruktury miejskiej.

Zielonych wiat przystankowych, słupów trakcyjnych i innych elementów miejskiej infrastruktury nie znajdziemy już w centrum miasta. Zielone kosze na śmieci na grafitowe zostały wymienione już na kilku przystankach na Łazarzu, m.in. na ul. Chociszewskiego, Kasprzaka i Matejki. Z kolei na ul. Roosevelta słupy sieci trakcyjnej zostały przemalowane z koloru zielonego na grafitowy. Taki odcień szarości pojawił się również na barierkach na Moście Dworcowym.

Kolor grafitowy stosowany jest w wielu europejskich miastach. Już teraz idąc ulicą Fredry widzimy Operę, kościół Zbawiciela, Okrąglak. Nie rzucają się w oczy zielone słupy trakcyjne. Tramwaje i autobusy dalej będą zielone, na pewno nie będą przemalowywane na kolor grafitowy. Dalej będą stosowane kolory ostrzegawcze takie jak żółty czy biało-czerwony, ale w sytuacjach awaryjnych – przekonuje Piotr Libicki, plastyk miejski.

Z tym jednak nie zgadza się poznański radny Michał Grześ, który chce, by w tej sprawie wypowiedzieli się sami mieszkańcy.

Przeraziło mnie, gdy zobaczyłem, że na grafitowym słupie wisi grafitowy kosz na śmieci i jest kompletnie niewidoczny. Nie jestem pewien, czy wszystkie elementy infrastruktury powinny być w tym samym kolorze. Żółte barierki i słupki były bardziej widoczne, czy teraz musza być szare? W nocy są one kompletnie niewidoczne. Gdy w 2008 roku odbywała się konferencja klimatyczna już wtedy Poznań określano jako miasto szare, smutne i przemysłowe. Zaczęły mnie przerażać smutne, szare przystanki. Czy zimą mamy być jeszcze przygnębieni? Czy ta odrobina zieleni z pomalowanych słupów komunikacji miejskiej trochę ożywia nasze miasto? Sugerowałem nawet Zarządowi Zieleni Miejskiej by sadził iglaste drzewa – wskazywał podczas jednej z sesji Michał Grześ, Radny Miasta Poznania z PiS.

Podczas wtorkowej sesji Rada Miasta Poznania zdecyduje, czy przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne dotyczące kolorystyki infrastruktury miejskiej.

Od pewnego czasu trwa wprowadzanie koloru grafitowego jako jedynego koloru infrastruktury miejskiej w Poznaniu. Jest to niezgodne z tradycją naszego miasta, wywołuje kontrowersje wśród mieszkańców, czy nawet sprzeciw. Kolor infrastruktury miejskiej powinni wybrać mieszkańcy w ramach konsultacji miejskich. Kolorystykę powinien zaproponować plastyk miejski w wielu wariantach, uwzględniającą tradycje miasta (zieleń infrastruktury komunikacji publicznej w różnych odcieniach), czy kolorystykę która tworzyłaby indywidualny obraz miasta. Wybór koloru powinien należeć do mieszkańców miasta, to oni powinni decydować w jakich kolorach chcą mieszkać. Dzisiaj o kolorze miasta zadecydowała jedna osoba. Przyjmując te uchwałę Rada Miasta Poznania da szansę wypowiedzi mieszkańcom. Odrzucając ją Rada Miasta wypowie się za kolorem zaproponowanym przez Plastyka Miejskiego. Wówczas nie będzie można mówić, że tzw. grafit to decyzja jednej osoby, tylko decyzja Rady Miasta Poznania – argumentuje Michał Grześ, wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania.


Komentarze (10)

12-07-2016 16:45:41
Negatyw
Tylko szare. Tak trzymać!
12-07-2016 13:18:03
eka z małeki
po pierwszych sygnałach,nie tak dawno i naszych protestach był wywiad z tym panem na WTK o 18,20-to było żenujące widowisko sama rozmowa i uzasadnienie szarości wprost nie do przyjęcia nie mam na to słów..............eka.
11-07-2016 22:58:45
Szczur
W Wiedniu barierki itp. są ciemozielone i nikomu to jakoś nie przeszkadza. Poznańska zaś zieleń też nie jest agresywna. To pan plastyk ma pstro w głowie.
11-07-2016 22:26:58
Heidfield
Słupy trakcyjne służą do podtrzymywania sieci trakcyjnej i absolutnie nie powinny emanować ostrymi kolorami (tak jak do tej pory zielonym) w przestrzeni miejskiej. To mają być elementy niewidoczne w krajobrazie, nie rzucające się w oczy. Jeśli chcemy zieleń to sadźmy więcej drzew, trawy, krzewów i roślin. Natomiast co do koloru przystanków, koszów na śmieci czy barierek to tu już można polemizować.
11-07-2016 22:06:43
as
Libicki, nie masz co innego do roboty??Wez sie lepiej czlowieku za budynki ktore szpeca miasto typu Zielona Perla czy Hortex. No ale oczywiscie kolor kibli najwazniejszy...
11-07-2016 16:49:43
Autor
No przeciez tych koszy nie widac a chcecie by wyrzucac psie kupki to jak mam chodzic z kupa w poszukiwaniu kosza bo np go nie widze albo ktos pojedzie wieczorem i nie zauwazy slypka bo ciemny i co???? Totalna porazka z tym grafitowym
11-07-2016 14:26:25
eka z małeki
na temat tego pana od kolorów napisałem dość ostro to nie był żaden hejt,nie weszło,treści można się domyślić nie będę się powtarzał ...... życzę osiągnięcie sukcesu w konsultacjach..........
11-07-2016 09:21:36
kaśka
Ponoć przemalowanie kilku słupów kosztuje 100 tysięcy złotych. Panie Libicki weź się wpierw do usuwania bilbordów i płacht reklamowych, a nie pierdołami. W Poznaniu zawsze były zielone słupy trakcyjne. Co więcej zielone słupy trakcyjne są w Krakowie i tam żaden plastuś miejski nie zamierza ich przemalowywać.
11-07-2016 09:18:43
Hania
Ktos chyba sie za pozno obudzil. Sprzeciwy byly juz dawno temu, no i co teraz te nowopomalowane na szaro/grafitowo slupy itp. maja byc ponownie przemalowane na zielone ? Beda kolejne wyrzucone pieniadze w bloto no ale to takie prawdziwie nowopoznanskie gospodarzenie sie, bez glowy, nie wie lewica co robi prawica.
11-07-2016 09:17:55
czytacz
grafit mi się podoba, tylko zdecydowanie dodałabym więcej zieleni w postaci klombów, korytek zawieszkowych z kwiatami, winorośli, drzew itp. itd Wzdłuż mostu dworcowego aż się prosi by zieleń się pojawiła. Jeśli nie na barierkach (bo za nisko) to na słupach trakcyjnych może, pelargonie w koszyczkach tak jak w Warszawie ?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

sie

do 20-08-2022
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni z występem artystycznym zespołu DuetWhiteNight i pokazem świetlnym
w godz. 20:00-2:00

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

21

sie

Park Wilsona Muszla Koncertowa
XVI Światowe Spotkania z Kulturą Romską

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: