Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kaponiera dwa miesiące przed otwarciem {GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kaponiera dwa miesiące przed otwarciem {GALERIA ZDJĘĆ}
02-07-2016 00:49   Janusz Ludwiczak
Pod koniec sierpnia do użytku ma zostać oddane przejście podziemne pod Rondem Kaponiera wraz z przystankami tramwajowymi i stacją PeSTki.

W piątek o postępie prac przy przebudowie Kaponiery poinformował wiceprezydent Maciej Wudarski wraz z przedstawicielami Poznańskich Inwestycji Miejskich, a także ZDM. Wiadomo już, że operatorem obiektu będzie Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Z kolei Zarząd Dróg Miejskich będzie odpowiedzialny za sprawy techniczno-budowlane, w tym naprawy i przeglądy schodów ruchomych i wind oraz sprzątanie i utrzymanie zimowe. Natomiast Zarząd Transportu Miejskiego zajmie się obsługą pasażerów.

Sprawdziliśmy wszystkie aspekty i doszliśmy do wniosku, że żaden zewnętrzny operator nie spełni tych wymogów. Chociażby ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom czy kwestie utrzymania właściwego stanu technicznego rondo powinno pozostać we władaniu miasta. Dlatego postanowiliśmy zamknąć postępowanie – tłumaczył Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

W przejściu podziemnym pod Kaponierą powstanie 13 lokali usługowo-handlowych. Komercjalizacją przestrzeni zajmie się Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Chcielibyśmy, by Kaponiera była miejscem przyjaznym dla wszystkich mieszkańców, którzy nie tylko będą dokonywać przesiadek, ale zatrzymają się tutaj na dłużej. Po oddaniu Kaponiery będziemy starali się, by powstały tutaj punkty usługowe i gastronomiczne – przekonuje Paweł Kaczmarek, prezes ZKZL-u.

Poznaniacy z Kaponiery będą mogli korzystać za dwa miesiące. Wraz z otwarciem przejścia podziemnego, przystanków tramwajowych i stacji PST kierowcy będą mogli korzystać z parkingu, w którym do dyspozycji będzie 300 miejsc postojowych.

Do 31 sierpnia zakończą się ostatnie prace budowlane. Trochę czasu potrwają odbiory techniczne. Postaramy się, by znacznie wcześniej otwarte zostały wszystkie przystanki tramwajowe – zapowiada Paweł Śledziejowski, prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Na razie nie będzie udostępniona tzw. Kaponiera Kolejowa. Póki co będzie można ją oglądać tylko z zewnątrz.

Myślimy, by w przyszłości mogły zwiedzają ją wycieczki, a nawet powstałoby muzeum. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na kilka milionów złotych, musimy więc poczekać z udostępnieniem Kaponiery Kolejowej – powiedział wiceprezydent Maciej Wudarski.

Przebudowa Kaponiery rozpoczęła się w połowie sierpnia 2011 r. Najpierw przebudowano estakadę ul. Roosevelta pomiędzy Mostem Dworcowym i ul. Bukowską. Po Euro 2012 ruszyła przebudowa samej Kaponiery wraz z przejściem podziemnym.

Termin zakończenia inwestycji przesuwano wielokrotnie. W ramach zadania nie tylko przebudowywany został cały układ komunikacyjny, ale powstaje nowa estakada ul. Roosevelta, zbudowano nowe wiadukty Mostu Uniwersyteckiego, a także powstało dwupoziomowe przejście podziemne, wraz z przystankiem Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do Dworca Zachodniego.

Przebudowa Kaponiery wraz z budową nowego Mostu Uniwersyteckiego kosztowała w sumie 335 mln zł, z czego 67,7 mln zł pokryje Unia Europejska.


R E K L A M A

Komentarze (1)

02-07-2016 13:12:02
Negatyw
Kaponiera kolejowa, powinna zostać docelowo wmiksowana w nową przestrzeń. Dostęp do niej - nie może być biletowany (!!!).
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Kwiatek dla Ewy" - koncert rozrywkowy dla Aktywnych 60+ w wykonaniu Piotra Jurkiewicza i Eugeniusza Cołty
Wstęp pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązujących

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: