Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Małeckiego powstał Skwer Kulasa - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Małeckiego powstał Skwer Kulasa
22-06-2016 00:18   Janusz Ludwiczak
Z okazji zbliżającej się 60. rocznicy Czerwca`56 w sobotę bezimienny skwer przy zbiegu ulic Małeckiego i Łukaszewicza został przemianowany na Skwer Janusza Kulasa. Podczas pikniku rodzinnego przy dźwiękach akordeonu wraz z Poznańską Grupą Rekonstrukcyjną można było przenieść się w przeszłość i zobaczyć jak wyglądała rzeczywistość lat 50. ubiegłego wieku.

Janusz Kulas przeszedł do lokalnej historii za sprawą wydarzeń poznańskiego Czerwca `56. Nie znamy zbyt wielu faktów z jego życia, ale wiemy, że związany był z Łazarzem. Dlatego właśnie tu chcemy stworzyć przestrzeń jemu zadedykowaną. Przemianujemy bezimienny skwer u zbiegu ulic Małeckiego i Łukaszewicza na Skwer Janusza Kulasa. Rozpoczniemy wydarzenie na skwerze przy zbiegu ulic Małeckiego i Łukaszewicza, gdzie będzie nam towarzyszyć grupa rekonstrukcyjna. Symbolicznie zmienimy nazwę skweru na Skwer Kulasa oraz zainicjujemy sąsiedzki piknik. Mamy w planach grill i poczęstunek, zaproponujemy gry i zabawy z tamtych lat – wyjaśniał Roman Modrzyński, organizator wydarzenia.

W sobotnie popołudnie na Skwerze Kulasa można było zobaczyć jak wyglądało życie na Łazarzu w latach 50. Był milicjant, mieszkańcy ubrani w strojach, w których wtedy się chodziło. Wydarzenie dedykowane było Januszowi Kulasowi - jednemu z uczestników wydarzeń Czerwca 1956, który wtedy miał 20 lat. Był on jednym z 22 osób, wobec których ówczesne władze postanowiły przeprowadzić proces; zasiadał na ławie oskarżonych w tzw. "Procesie dziesięciu", który rozpoczął w październiku 1956. O wydarzeniach tych przypominała Eugenia Kulas, żona uczestnika czarnego czwartku.


Komentarze (4)

26-06-2017 17:12:19
eka z małeki
-nie wiem czy doczekam?!!!A może eka z małeki
26-06-2017 09:30:14
Potok
Jak "bezimienny" może zostać "przemianowany?!
23-06-2016 21:07:30
roman modrzyński
Zmiana nazwy jest czasowa ,związana z projektem włącz Łazarz jednak rodzi się pmysł nazwania tego skweru np." Fyrtel Eki z Małeki "
22-06-2016 17:28:25
Hania
Slyszalam w Teleskopie wczoraj, ze czesc ul.Kosciuszki ma byc takze nazwane jego imieniem.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

do 03-02-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury "Windoor-Tech" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad

02

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 1: Miłość rodzicielska - bezwarunkowa, akceptująca, nieoceniająca, również wobec siebie

03

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż Wystawy "Prac Malarskich Mieczysława Hofa"
Wstęp wolny

07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: