Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Przychodziło mu występować w roli biczownika wad i przywar narodowych"- Kraszewski i jego tajemnice - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Przychodziło mu występować w roli biczownika wad i przywar narodowych"- Kraszewski i jego tajemnice
04-06-2016 07:43   Janusz Ludwiczak
Spiskowiec, archeolog, kurator szkół polskich, dyrektor Teatru Żytomierskiego, prezes Towarzystwa Dobroczynności, malarz, grafik, krytyk muzyczny, a przede wszystkim autor 232 powieści. O kim mowa? O Józefie Ignacym Kraszewskim. O tajemnicach życia i twórczości pisarza opowiedział w Filii nr 4 Biblioteki Raczyńskich Krzysztof Klupp, kierownik Muzeum Kraszewskiego.

W piątkowe popołudnie w Filii nr 4 Biblioteki Raczyńskich przy ul. Lodowej z okazji 27. Dni Łazarza odbył się wykład "Kraszewski i jego tajemnice", który wygłosił Krzysztof Klupp, kierownik Pracowni - Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Józef Ignacy Kraszewski wydawał szereg powieści o tematyce powstańczej. Szczególnie wiele z nich poświęcał powstaniu styczniowemu, dostrzegając w nim nie tylko ogrom ofiar i cierpień, ale i szansę na odrodzenie ducha polskiego. Choć w powieściach historycznych przychodziło mu występować w roli biczownika wad i przywar narodowych, przebijała w nich także wiara w odnowę narodową – wyjaśnia Krzysztof Klupp, kierownik Pracowni - Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Kraszewski był polskim pisarzem, który odkrył i opisał świat prowincji polskiej, dlatego cieszy się on niezwykłą estymą u ludzi żyjących w małych ojczyznach. To istotny aspekt jego twórczości, doceniany przez środowiska lokalne i regionalne. W jego pracy ważną rolę odgrywała publicystyka polityczna. W niej tak jak w całej swojej twórczości łączył surową ocenę przeszłości z krytyką szlachetczyzny i ustroju feudalnego, propagował ideę uprzemysłowienia i rozwoju gospodarki rolnej – dodaje Krzysztof Klupp.

2012 rok przez Sejm RP ogłoszony był Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego.


Fot: Andrzej Radwański


[serwis informacyjny]         [program 27.Dni Łazarza]

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

sty

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan - modlitwa centralna

25

sty

18:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan - modlitwa prawosławno-rzymskokatolicka

26

sty

13:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Koncert kolęd Chóru Męskiego Kompanii Druha Stuligrosza

01

lut

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Jubileusz 50-lecia Klubu Górskiego Grań

04

lut

do 07-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi budownictwa "Budma"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: