Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Od 35 lat malują i tworzą sztukę - Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej obchodziło jubileusz - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Od 35 lat malują i tworzą sztukę - Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej obchodziło jubileusz
01-06-2016 10:07   Janusz Ludwiczak
Już od 35 lat Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej wpisuje się w kulturalną mapę Grodu Przemysława. W poniedziałek, mająca swoją siedzibę na Łazarzu organizacja obchodziła okrągły jubileusz.

Jubileusz 35-lecia Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej był równocześnie prologiem 27. Dni Łazarza.

35 lat minęło. Niewiele organizacji może pochwalić się takim stażem, nam się udało, to duży sukces. A wszystko zaczęło się we wrześniu 1980 r. kiedy to Łucjan Rabski wraz z grupą artystów organizuje wystawę malarstwa w modnym w owym czasie "Polonezie". Rodzi się wówczas pomysł - aby założyć Stowarzyszenie, wolne i niezależne. Bo taki to był czas, poczucia swobody, planów, marzeń i nadziei. Wiosną, a dokładnie 18 maja 1981 roku - nasze Stowarzyszenie zostało zarejestrowane. Wiosna w przyrodzie - i twórcza wiosna w sercach. Nie trwała zbyt długo. W naszych dokumentach jest urzędowe pismo - z 17 grudnia (!) - z decyzją o nakazie ograniczenia działalności; zakazie zebrań, zgromadzeń, spotkań. Artyści tworzyli w swoich pracowniach, malowali, rzeźbili, fotografowali. A potem, gdy minęło najgorsze - Stowarzyszenie ożyło. Ożył pokój w dzisiejszym Centrum Kultury Zamek, gdzie była nasza pierwsza siedziba, a potem, urokliwa sala Miłośników Miasta Poznania - przy Starym Rynku 10. Od stycznia 1993 r. - czyli od 23 lat mamy siedzibę w Klubie "Krąg", gdzie dorobiliśmy się Galerii, w której prezentujemy prace wielu artystów miasta i regionu – wspomina Izabella Hermanowska, prezes Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej.

W ciągu trzech i pół dekad Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej, w którym obecnie działa cyklicznie ponad 30 członków przygotowało liczne wystawy obrazów, rzeźb i gobelinów m.in. w Salonie Posnania, holu Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Miejskiego, wielu galeriach sztuki, a także w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, w Muzeum w Uzarzewie, Ośrodku Kultury w Komornikach. Członkowie Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej prezentowali wielokrotnie swoje prace również w Lesznie, Szamotułach, Kórniku, Suchym Lesie, Swarzędzu i oczywiście w murach "Kręgu".

Dziesiątki, jeśli nie setki wystaw, plenerów, spotkań, warsztatów, kontaktów. 35 lat - na mapie kulturalnej naszego miasta i regionu. O sile i znaczeniu Stowarzyszenia stanowią jego członkowie; ludzie twórczy, utalentowani, zaangażowani i wnoszący do zespołu wartości wzbogacające wszystkich, takich ludzi u nas nie brakowało. Wszak 35 lat - to przemijanie. Wielu artystów już nie ma… Pozostała ich twórczości i serdeczna pamięć. 35 lecie to dorobek tych, którzy byli, i tych którzy są, działają i wnoszą ciągle coś nowego i na dorobek Stowarzyszenia pracują. Wartością artystów, ludzi twórczych, jest to, że żyją w swoich dziełach. To one ocalają ich od zapomnienia. 35 lecie - skłania do takich refleksji i zobowiązuje – podsumowuje Izabella Hermanowska, prezes Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

paź

do 17-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Sport Expo" - targi sprzętu, wyposażenia i odzieży sportowej

16

paź

do 17-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Forum Fryzjerstwa "LOOK"
Forum Kosmetyki "beautyVISION"

17

paź

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

20

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Chorwacja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: