Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Uczniowie pamiętali o wyboru swojego patrona na prezydenta - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Uczniowie pamiętali o wyboru swojego patrona na prezydenta
23-04-2009 22:18   Janusz Ludwiczak
Profesor Waldemar Łazuga, Radni Miasta Poznania, przedstawiciele Wydziału Oświaty oraz Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu, dyrektorzy sąsiednich szkół, a także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 69 uczcili 90. rocznicę wyboru Jarogniewa Drwęskiego - patrona szkoły na Prezydenta Poznania.

W uroczystości z okazji 90.rocznicy wyboru Jarogniewa Drwęskiego przez Radę Miejską pierwszym Prezydentem Miasta Stołecznego Poznania udział wziął Profesor Waldemar Łazuga, a także Lidia Dudziak i Wojciech Wośkowiak - Radni Miasta Poznania, przedstawiciele Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania oraz przedstawiciele Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu, którzy sprawowali patronat honorowy.

Na uroczystości, która odbyła się 6 kwietnia nie zabrakło dyrektorów sąsiednich szkół, a przede wszystkim uczniów szkoły, której patronem jest pierwszy prezydent Poznania.

Profesor Waldemar Łazuga przybliżył sylwetkę patrona szkoły i miał nadzieję, że wśród uczniów lub uczennic jest osoba nosząca nazwisko pierwszego prezydenta Miasta Stołecznego Poznania.

Szkoła Podstawowa nr 69 przy ulicy Jarochowskiego od sześciu lat nosi imię pierwszego gospodarza miasta.
Jarogniew Drwęski patronuje szkole od 2003 roku. Poszukiwaliśmy osoby, która byłaby przewodnikiem edukacji po regionie. Okazało się, że wśród prezydentów jest on najmniej znany - powiedziała Ewa Baranowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 69 przy ulicy Jarochowskiego.

W ostatnich latach szkoła utrzymywała kontakt z wnuczką Jarogniewa Drwęskiego, która doskonale znała historię swojego dziadka. Niestety zmarła dwa lata temu.
Kolejnym etapem było poznanie wnuczki prezydenta Ewy Drwęskiej. Po jej poznaniu w prezydencie Jarogniewie Drwęskim po prostu zakochaliśmy się, ponieważ jest postacią wielobarwną, wielowarstwową; wspaniały adwokat, miłośnik języka polskiego, literat, który nawet stworzył przedstawienie teatralne. Angażował się w obronę tych ludzi, którzy w czasie zaborów mieli odwagę przeciwstawić się władzy zaborców, a więc Palucha, nauczycieli w procesach dzieci, które nie chciały odmawiać pacierza po niemiecku.
Dla jego wielką tragedią życiową było tak jak powiedział profesor Łazuga, że krótko żył. Zmarł w wieku 45 lat. Przyczyna była dosyć banalna, ponieważ pojechał na obrady sejmu do Warszawy, gdyż był dobrym legislatorem i włączał się w działania ustawodawcze pierwszego polskiego sejmu. Tam niestety zachorował na chorobę dla jego wstydliwą, czyli biegunkę
- opowiada Ewa Baranowska, dyrektor SP69.

Od kilku lat w okresie Święta Niepodległości uczniowie spotykają się przy grobie Jarogniewa Drwęskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, by wspomnieć swojego patrona i pierwszego prezydenta Poznania.
Staramy się przy organizować przy gronie patrona uroczystości niepodległościowe w okresie 11 listopada. Zapraszamy tam zaprzyjaźnione szkoły, głównie łazarskie, ale dołączają do nas także inne szkoły. Ma to na celu przypomnieć patrona i miejsce oraz pierwszą rocznicę uzyskania niepodległości, z którą nasz patron jest związany. 6 grudnia obchodzimy święto szkoły, które przypada w imieniny i urodziny patrona. Imieniny i urodziny jednego dnia, gdyż Jarogniew Drwęski urodził się właśnie 6 grudnia, a na drugie imię miał Mikołaj. Do tej pory w Poznaniu była druga szkoła imienia Jarogniewa Drwęskiego - Zespół Szkół Handlowych przy ulicy Łozowej. Szkoła organizowała zawsze w kwietniu obchody związane z przejęciem przez prezydenta urzędu. Ponieważ szkoły tej już nie ma, czujemy się zobowiązani, aby tradycję tą kontynuować, w tym roku szczególnie, bo jest to 90.rocznica wyboru Jarogniewa Drwęskiego na Prezydenta Poznania - dodaje dyrektor Ewa Baranowska.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

paź

do 25-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów ZabytkowychODWOŁANE

27

paź

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Edward Stachura klasycznie i elektronicznie" - recital piosenek E.Stachury w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej i Michała Rukszy w Klubie Krąg
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Klubie Krąg od dnia

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Białoruś" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

29

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
In memoriam Sat- Poz- Łazarski Wieczór Zaduszkowy poświęcony pamięci Zygmunta Dreżewskiego i innym zacnym mieszkańcomODWOŁANE

30

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 3-6 lat.Akcja twórcza z książką "Zebra" w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka „Spotkanie jako sztuka”.
(zapisy na dom.bajek.poznan@gmail.com)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: