Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Deski" na 335 rodzin - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Deski" na 335 rodzin
08-05-2016 23:52   Janusz Ludwiczak
W trzecim odcinku naszego cyklu "Łazarz od środka - architektura dzielnicy" opisujemy "deski", czyli dwa najdłuższe budynki na Łazarzu.

Pierwsza "deska" powstała w 1976 roku przy ul. Hibera 6 (obecnie Stablewskiego 6a-e). Powierzchnia budynku wynosi 11 004,9 m2, a kubatura 38 300 m3. W wieżowcu znajduje się 168 mieszkań, których łączna powierzchnia wynosi 8414,2 m2.

Dwa lata później, przy ul. P. Findera 5/7 (obecnie Dmowskiego) wzniesiono bliźniaczy budynek, którego kubatura również liczy 38 300 m3, a powierzchnia 11 038 m2. W wieżowcu mieszka 167 rodzin. Budowa bloku trwała od 1971 roku.

Każda "deska" ma pięć klatek schodowych, w każdej z nich znajduje się winda, dojeżdżająca do 10 piętra. Na ostatnim piętrze znajdują się pralnie, suszarnie. Część lokali zaadaptowano na lokale mieszkalne. Co ciekawe, zarówno w bloku przy Dmowskiego 5/7 jak i Stablewskiego 6a-e jedenaste piętro umożliwia przejście do wszystkich pięciu klatek schodowych i wind.

Fundamenty wykonano jako płytę żelbetową krzyżowo zbrojoną. Ściany podziemia wylewane z betonu. Ściany nośne kondygnacji nadziemnych z typowych bloków wielokanałowych. Ściany wypełniające z bloczków gazobetonowych. Stropy z typowych płyt wielokanałowych „Żerań”. Schody prefabrykowane, schody piwniczne żelbetowe wykonane „na mokro”. Obudowa szybów dźwigowych z elementów prefabrykowanych. Ścianki działowe z cegły dziurawki. Dach płaski wykonany z płyt korytkowych, kryty papą. Piwnice lokatorskie bielone, pozostałe pomieszczenia tynkowane. W piwnicach posadzka betonowa, w klatkach schodowych, pralniach, korytarzach i łazienkach lastrico. W pokojach klepka. Stolarka okienna i drzwiowa typowa drewniana – czytamy na stronie internetowej "Osiedla Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald.

W 2012 roku "deski" przeszły kompleksową termomodernizację, dzięki czemu poprawił się przede wszystkim wygląd elewacji budynków. Była to największa inwestycja Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald, kosztowała aż 4,5 milionów złotych.

Ponadto wymienione zostały praktycznie wszystkie windy w obu wieżowcach. Inwestycja, która kosztowała łącznie ponad 1,5 milionów złotych jest niezbędna, gdyż dźwigi były w złym stanie technicznym. Mimo iż były konserwowane, pochodzą z końca lat 70. Po za tym stare windy muszą być wymienione zgodnie z przepisami Centrum Bezpieczeństwa Technicznego i Urzędu Dozoru Technicznego.


Komentarze (1)

09-05-2016 10:14:44
Aga
Ulica nazywała się Hibnera aktualnie Stablewskiego.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: