Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Od 26 maja tramwaje powrócą na trasę PeSTki do Dworca Zachodniego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Od 26 maja tramwaje powrócą na trasę PeSTki do Dworca Zachodniego
06-05-2016 00:51   Janusz Ludwiczak
Od trzech miesięcy w związku z budową przystanku tramwajowego trasy PST na poziomie -2 Ronda Kaponiera tramwaje linii nr 12 i 14 kursują objazdem ulicą Roosevelta. 26 maja bimby już na stałe będą jeździć trasą PeSTki od ul. Głogowskiej przez Zachodnią i Dworzec Zachodni na Piątkowo.

Od 15 lutego z ruchu tramwajowego wyłączona jest trasa PST, prowadząca od ul. Głogowskiej przez Zachodnią, Dworzec Zachodni i dalej "dołem" wzdłuż ul. Roosevelta - pod Mostami: Dworcowym, Uniwersyteckim i Teatralnym w kierunku Winograd i Piątkowa. Zamknięcie PeSTki ma związek z budową przystanku tramwajowego na poziomie –2 Ronda Kaponiera.

Jak poinformowało w czwartek Radio Merkury od 26 maja tramwaje linii nr 12 i 14 będą już na stałe jeździć przedłużoną trasą PeSTki przez Dworzec Zachodni, a nie tak jak teraz objazdem przez ulicę Roosevelta i Rondo Kaponiera. Równocześnie przywrócone zostanie kursowanie "dziewiętnastki", która w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego w dni robocze oraz w niedziele w godz. od 17 do 22 dojeżdża z os. Sobieskiego na Dworzec Zachodni.

Jak policzyliśmy przez ponad dwa lata funkcjonowania PeSTka do Dworca Zachodniego była zamykana aż 19 razy, głównie z powodu przebudowy Most Uniwersyteckiego i budowy nowego wiaduktu. Pierwsze zmiany zostały wprowadzone już pięć miesięcy po otwarciu nowej inwestycji. Od 29 stycznia do 31 marca 2014 r. PeSTka nie jeździła wieczorami, po godz. 19 oraz w soboty i niedziele. Kolejne zmiany miały miejsce w kwietniowe, majowe i sierpniowe weekendy. Po raz pierwszy całkowicie trasa PST została zamknięta w listopadzie 2014 r. Wtedy "12" i "14" musiały przez cały dzień jeździć objazdem przez ul. Roosevelta.

Ostatnie zamknięcie przedłużonej PeSTki miało miejsce od 28 listopada do 23 grudnia 2015 r. Od Wigilii tramwaje linii nr 12 i 14 (a od 4 stycznia również linii nr 19) kursują normalnie trasą PST do Dworca Zachodniego.

Budowa PeSTki rozpoczęła się w sierpniu 2011 roku. Nowa trasa tramwajowa ma 2 km długości, liczy łącznie 4021 metrów torów pojedynczych i 8911 metrów sieci trakcyjnej, a także składa się z dwóch przystanków - na dawnym peronie 7 poznańskiego dworca kolejowego, który jest w całości zadaszony oraz przy Moście Teatralnym, jednak będzie to przystanek tymczasowy - będzie on funkcjonować do czasu wybudowania nowej stacji PST pod przebudowywaną Kaponierą. W ramach inwestycji wybudowano również przejście podziemne, a także windy i schody ruchome do przystanku PST oraz na Dworzec Zachodni.

Inwestycja kosztowała ponad 131 mln zł, z czego prawie 43 mln zł pochodzi z dofinansowania unijnego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

gru

do 06-12-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych
ODWOŁANE

02

lut

do 05-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Budma

11

lut

do 14-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: