Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Między nami sąsiadami... - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Między nami sąsiadami...
27-04-2016 07:52   Janusz Ludwiczak
Centrum Inicjatyw Młodzieżowych Horyzonty zorganizowało dla 17-osobowej grupy Polaków i osób z zagranicy warsztaty w ramach cyklu "Między nami sąsiadami", którego celem jest integracja lokalnej społeczności i cudzoziemców mieszkających w Poznaniu, a konkretnie w dzielnicy Łazarz oraz zbudowania przestrzeni bezpiecznej, otwartej i przyjaznej wszystkim obywatelom, bez względu na kraj pochodzenia, etniczność czy wyznanie.

W dniach 8 i 9 kwietnia oraz w miniony piątek i sobotę odbyło się międzykulturowe szkolenie wolontariuszy w ramach projektu "Między nami sąsiadami" ("Between us neigbors"), realizowanego przez Centrum Inicjatyw Młodzieżowych Horyzonty. Udział w nim wzięło 17 cudzoziemców/ek i Polaków/ek, chcących uczynić Łazarz miejscem przyjaznym wszystkim jego mieszkańcom. Uczestnicy poznawali swoją kulturę i zwyczaje, a także przygotowali potrawy charakterystyczne dla miejsc, z których pochodzą.

Projekt "Między nami sąsiadami" to odpowiedź na potrzebę integracji społeczności lokalnej i cudzoziemców mieszkających w Poznaniu, a konkretnie w dzielnicy Łazarz oraz zbudowania przestrzeni bezpiecznej, otwartej i przyjaznej wszystkim obywatelom, bez względu na kraj pochodzenia, etniczność czy wyznanie. Od jesieni 2015 r. wyraźnie daje się zaobserwować wzrost zachowań rasistowskich i mowy nienawiści względem obcokrajowców. Pogarszające się nastroje społeczne w Poznaniu najbardziej uderzają w grupy osób pochodzenia arabskiego i wyznania muzułmańskiego. Jako edukatorzy i trenerzy Centrum Inicjatyw Młodzieżowych „Horyzonty” od lat związani z Łazarzem, doceniający różnorodność kulturową, działający na rzecz budowania dialogu ludzi z różnych kultur i kontekstów społecznych, postanowiliśmy poszukać sposobu na zmianę tych postaw – wyjaśnia Maria Lebioda, koordynatorka projektu.

W tym celu na potrzeby projektu stworzymy wielokulturowy zespół wolontariuszy, którzy odegrają kluczową rolę w projekcie. Otrzymają oni kompleksowe szkolenie i wsparcie merytoryczne, by zrealizować: warsztaty edukacyjne w szkołach oraz cykl 24 spotkań pt. "5 zmysłów kultury", a wśród nich spotkania kulinarne, muzyczne, taneczne, językowe i inne. Dzięki różnorodnym wydarzeniom międzykulturowym angażującym wszystkie zmysły, będziemy starali się obudzić w mieszkańcach Łazarza (wszystkich bez wyjątku) 6 zmysł, czyli wrażliwość kulturową. Bazując na własnych, 10–letnich doświadczeniach w pracy na rzecz dialogu międzykulturowego, jesteśmy przekonani, że poprzez proponowane działania i ich skalę, zbudujemy bezpieczną przestrzeń do wzajemnego poznania się sąsiadów. Poskutkuje to pobudzeniem ciekawości, zachęci do wymiany doświadczeń, dzięki czemu podniesiemy świadomość otaczającej nas wielokulturowości, co z kolei da silną i trwałą podstawę do stworzenia więzi – dodaje Maria Lebioda.

Wolontariusze i uczestnicy projektu "Między nami sąsiadami" wesprą przygotowanie Nocy Muzeów, która odbędzie się 21 maja w Muzułmańskim Centrum Kulturalno- Oświatowym. Z kolei 5 czerwca zrealizowana zostanie Żywa Biblioteka.

Chcemy stworzyć przestrzeń do spotkania przedstawicieli różnych kultur, dyskusji na temat potrzeb członków lokalnej społeczności w zakresie integracji międzykulturowej, zaktywizować mieszkańców Łazarza na rzecz rozwoju dialogu międzykulturowego poprzez narzędzia animacji i edukacji kulturalnej, podnieść świadomość mieszkańców Łazarza na temat wielokulturowości ich dzielnicy oraz kształtować postawy wrażliwości kulturowej członków łazarskiej społeczności i otwartości na obecną tu mniejszość cudzoziemską, ze szczególnym zwróceniem uwagi na mniejszość arabską i muzułmańską – podsumowuje Katarzyna Wiecheć z Centrum Inicjatyw Młodzieżowych Horyzonty.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
04

gru

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

16

gru

do 19-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody
Targi akcesoriów i sprzętu jeździeckiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: