Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W sklepie na Niegolewskich zabezpieczono 263 dopalacze. Mieszkańcy zbierali podpisy pod petycją - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W sklepie na Niegolewskich zabezpieczono 263 dopalacze. Mieszkańcy zbierali podpisy pod petycją
25-04-2016 08:19   Janusz Ludwiczak
Sanepid wspólnie z Policją praktycznie co kilka dni kontroluje sklep modelarski przy ul. Niegolewskich 10. Od początku lutego do tej pory zabezpieczono łącznie 263 dopalacze. Mieszkańcy kamienicy w sąsiedniej księgarni, kilku sklepach i szkołach zbierali przez ostatnie dni podpisy pod petycją w sprawie likwidacji sklepu z dopalaczami i rozwiązania problemu. Petycja, pod którą podpisało się ponad pół tysiąca osób zostanie dziś wręczona prezydentowi Poznania.

Jak informowaliśmy przy ul. Niegolewskich 10 do tej pory działał punkt ksero, w którym można było również wydrukować i zeskanować dokumenty. Od początku lutego w tym samym lokalu działa sklep, w którym rzekomo można kupić wkłady do papierosów elektronicznych, a także... akcesoria do modeli kolejek i samolotów. Zamiast regałów z wypełnionymi po brzegi produktami w punkcie tym znajdziemy trzy szklane witryny, poza tym lokal jest pusty.

Inspektorzy Sanepidu wspólnie z funkcjonariuszami Policji już kilka razy w tygodniu, a niekiedy dzień po dniu kontrolują sklep przy ul. Niegolewskich 10. Od początku lutego do 21 kwietnia zabezpieczono w sumie 263 produktów, które okazały się dopalaczami. Potwierdziły to badania laboratoryjne. Właściciel punktu na Niegolewskich otrzymał zakaz prowadzenia działalności gospodarczej i karę grzywny. Mimo to w sklepie modelarskim wciąż sprzedawane są dopalacze. Jest tak dlatego, gdyż w momencie przeprowadzenia kontroli dany podmiot zostaje likwidowany i równocześnie otwiera się nowa spółka, pod którą podlega sklep.

Prawie dzień po dniu kontrolujemy ten punkt. Do tej pory od 5 lutego zatrzymaliśmy łącznie 263 sztuk dopalaczy. Wydana zostały decyzja dla właściciela: zakaz dalszej sprzedaży i prowadzenia działalności gospodarczej. Niestety sytuacja się powtarza. Gdy wydajemy decyzję otrzymujemy odwołanie, gdy odpowiadamy dana firma już nie istnieje, a pod tym samym adresem jest już inny podmiot. Obecnie pod tym adresem działa już piąta spółka. Nałożyliśmy również karę pieniężną, jednak kapitał założycielski podmiotu to 5 tysięcy złotych. Reagujemy na sygnały, prowadzimy z policją działania edukacyjne, jednak dopóki będzie zapotrzebowanie historie będą się powtarzać – mówi portalowi lazarz.pl Cyryla Staszewska, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Zmieniają się również nazwy produktów, do których dodawane są już numery czy nazwy krajów. I tak zatrzymaliśmy ostatnio produkty pod nazwą: imitacja puchu świeżego I, imitacja puchu świeżego II, imitacja sztucznego mchu japońskiego czy imitacja sztucznego mchu pawiego – dodaje Cyryla Staszewska z Sanepidu.

Problem z dopalaczami wynika również z luki prawnej. W przypadku wydania nakazu zakończenia działalności właściciel sklepu z dopalaczami w ciągu 24 godzin otwiera nową spółkę. Ponadto zakazy dotyczą konkretnego produktu o danej nazwie. W przypadku jej zmiany postanowienie musi być wydane ponownie.

Dopalaczami postanowił zająć się poznański poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk (do października radny miasta Poznania).

"Fala zatruć dopalaczami w ostatnich dniach utwierdza mnie tylko w przekonaniu, że filozofia poszerzania listy substancji zakazanych, zaproponowana przez rząd, nie ma sensu. Dlatego w Związku Miast Polskich pilotuję pracę nad stanowiskiem legislacyjnym zrywającym z tą filozofią - każda substancja podobna do zakazanej a wywołująca efekt szkodliwy dla zdrowia i życia powinna być natychmiast wycofywana z użytku, a jej dystrybutorzy ścigani. Stanowisko zawiera propozycję konkretnych zmian prawnych kierowanych do rządu RP. Wzorujemy się na uchwale Rady Miasta Wrocławia. Aby wzmocnić pilotowany przeze mnie projekt w Związku Miast Polskich zaproponowałem aby Rada Miasta Poznania przyjęła podobny projekt uchwały w tej sprawie (będzie głosowany 14 lipca)" – deklarował w lipcu 2015 r. Szymon Szynkowski vel Sęk, ówczesny Radny Miasta Poznaniu i reprezentant Poznania w Związku Miast Polskich.

Zajmuje się tym tematem, który jest ważny społecznie. Jednak również prowadzę równocześnie inne sprawy. Niebawem udam się z tą sprawą do Ministerstwa Zdrowia, jednak nie da się wszystkiego załatwić od razu w pół roku – powiedział w rozmowie z portalem lazarz.pl poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk.

Tymczasem mieszkańcy postanowili wziąć sprawy we własne ręce. Od 15 kwietnia w księgarni przy ul. Niegolewskich, w kilku sklepach oraz m.in. w Szkole Podstawowej nr 26 zbierane były podpisy pod petycją "w obronie prawa i przeciw dopalaczom", w której czytamy: "My mieszkańcy Łazarza i Poznania żądamy likwidacji sklepu z dopalaczami na ul. Niegolewskich". Podpisało się pod nią ponad pół tysiąca osób. Petycja zostanie złożona dziś popołudniu na ręce prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

Chcemy prosić prezydenta o interwencję. Zamierzamy również przesłać petycję do biur poselskich w Poznaniu i ministerstwa. Pojawia się u nas nieciekawe towarzystwo. Podejrzane typki wchodzą nam do klatek, załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Młodzi ludzie bardzo dziwnie się zachowują, hałasują, krzyczą. Nie ma dnia, w którym w bramie nie znajdujemy papierków po dopalaczach – mówi Małgorzata [nazwisko do wiadomości redakcji], mieszkanka ul. Niegolewskich.

Nie ma tygodnia, by na oddział toksykologii trafiał pacjent po zatruciu dopalaczami. W ubiegłym roku do szpitala trafiło 269 osób. Od początku tego roku na toksykologii znalazło się blisko 50 osób.

Trafiają do nas pacjenci, którzy używają dopalaczy o nazwie imitacja sztucznego mchu modelarskiego, imitacja sztucznego śniegu modelarskiego. Są to nowe produkty w innych opakowania, ale skład jest wciąż ten sam – powiedział dr Eryk Matuszkiewicz, toksykolog.


Komentarze (6)

01-01-2018 22:07:43
Chodznapiwko
Może u nas też się ktoś tym zajmie...
26-04-2016 06:01:08
Negatyw
Dzieci Facebooka, często biorą dla bycia trendy. Aby udowodnić, że są "twardzielami", lub chcą odreagować stres w szkole itp. Polskie prawo jednak potrafi bardziej skopać dupska ofiarom, niż katom...
25-04-2016 19:50:57
Hania
Czy polskie prawo jest az tak idiotyczne, ze nie mozna zamknac tej budy ??? tylko pisac petycje do prezydenta miasta Poznania ??? Ktos musi podjac decyzje ale widac, ze ten ktos trzesie gaciami i dlatego taka sytuacja. W Polsce takiej iodiotycznej biurokracji jak teraz to nie widzialam cale, moje zycie. Przestancie z tym cyrkiem, zamknijcie te bude raz na zawsze.
25-04-2016 15:43:57
Poznaniak78
@miałczak z tego co napisałeś/łaś można wywnioskować, że dotknęło Ciebie ciężkie dzieciństwo, a i rodzicielstwo(?) nie bardzo Tobie wychodzi...To, że moi koledzy w szkole palili lub pili piwo, nie oznaczało, że mam palić/pić piwo i ja. Skoro ktoś ma słabą psychę i do tego nie szuka dla siebie pomocy, to dlaczego wszyscy mają mu pomagać kosztem innych? Rusalka80 zgadzam się z Twoją opinią...
25-04-2016 13:18:45
miałczak
@Rusalka80 Dzieciarów chyba jeszcze nie nie masz? A jak już to "Leśne Ludki" typu ledwokumate dzieciaczki jak sądzę (bez obrazy), chyba. Niczego złego Ci nie życzę ale wieszczę że też tą traumę przeżyjesz jak trochę podrosną . Życzę powodzenia. Ps. Doceń Babcie (obie) jak już Ci zabraknie konceptu na wychowanie. Ps2. Zapotrzebowanie na detox w szpitalach raczej nie spadnie jeśli nie zaczniemy od siebie, tzn. od rodziców.
25-04-2016 08:31:46
Rusalka80
Przestac ratowac na toksykologii tych po dopalaczach... Spadnie zapotrzebowanie od razu..
Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

07

gru

do 10-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie i Targi Sprzętu Jeździeckiego

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 11:00-18:00

08

gru

Szkoła Podstawowa nr 90 ul. Chociszewskiego 56
Kiermasz bożonarodzeniowy
• klasowe kawiarenki pełne pyszności
• stoiska z rękodziełem
• fotobudka
w godz. 17:00-19:00

15

gru

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
Charytatywny spektakl świąteczny na podstawie słynnej sztuki "Dziadek do orzechów"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: