Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zjedli na dworcu przy długim stole wspólne śniadanie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zjedli na dworcu przy długim stole wspólne śniadanie
19-04-2016 17:04   Janusz Ludwiczak
Na dworcu Poznań Główny studenci Uniwersytetu Artystycznego, a także gdańskiej i krakowskiej ASP oraz goście z Shanghaju wzięli udział w plenerze "Kontekstualizm", z którym związana jest postać Jana Świdzińskiego, zmarłego dwa lata temu artysty i teoretyka.

"Plener stacjonarny" to jeden z najważniejszych elementów programu realizowanego w ramach prowadzonej II Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku Wydziału Edukacji Artystycznej poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego.

Plenery, a raczej warsztaty odbywają się od 2010 roku w wybranych przestrzeniach i miejscach a terenie Poznania, takich jak: zdewastowane budynki dawnego Szpitala Kolejowego przy ul. Orzeszkowej, skłot Rozbrat, przestrzenie dolnego Łazarza, dawny Dom Tramwajarza, Ogród Botaniczny, a w ostatnim roku – tereny letniej pływalni miejskiej w Parku Kasprowicza. Studenci z prowadzonej przeze mnie Pracowni studiują na różnych latach studiów - licencjackich i magisterskich oraz na różnych wydziałach; w kontekście miejsca pozwala im inaczej spojrzeć na przestrzeń - zarówno naturalną, urbanistyczną, jak i społeczną, a analiza zaobserwowanych problemów wpływa i pobudza do realizacji zaangażowanych i znaczących wypowiedzi artystycznych. Prace powstałe podczas warsztatów prezentowane są na wystawach otwartych dla szerokiej publiczności, którym towarzyszą specjalne oprowadzania przygotowane przez studentów – wyjaśnia Justyna Olszewska asystentka II Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Od czwartku do niedzieli na dworcu Poznań Główny odbywały się zajęcia po hasłem "Kontekst / Kontekstualizm". Studenci Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska i Krakowa, słuchacze II Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a także studenci z Shanghaju wzięli udział m.in. w wykładach, panelu dyskusyjnym czy warsztatach. Na zakończenie w niedzielne południe w holu nowego dworca Poznań Główny zorganizowali wspólne śniadanie, do zjedzenia razem posiłku zapraszali podróżnych.

Jest to nasze tradycyjne śniadanie podczas pleneru stacjonarnego. Jesteśmy zawiedzeni, że nikt nie siada do naszego stołu. Odważyła się jedynie tylko jedna pani, która zjadła razem z nami śniadanie – powiedziała prof. Anna Tyczyńska z II Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

W tym roku odnieśliśmy się do koncepcji Jana Świdzińskiego, polskiego artysty, teoretyka, zmarłego dwa lata temu, autora "Kontekstualizmu", który mówił, że sztuka musi powstawać w danym momencie, w kontekście tego co jest, tu i teraz. Stąd nasze działania w przestrzeni, gdzie jest dużo ludzi, którzy są bezpośrednimi odbiorcami. Uczestnikami pleneru byli również studenci z Chin, a także z Gdańska i Krakowa – dodaje prof. Anna Tyczyńska.

Prace studentów, które powstały w ramach pleneru "Kontekst / Kontekstualizm" będzie można zobaczyć na starym dworcu głównym na początku czerwca.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

18

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: