Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Prezydent RP wygłosił w Sali Ziemi MTP orędzie na 1050. rocznicę chrztu Polski - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Prezydent RP wygłosił w Sali Ziemi MTP orędzie na 1050. rocznicę chrztu Polski
15-04-2016 14:49   Janusz Ludwiczak
Ponad 1200 gości z Polski i z zagranicy wzięło udział w Zgromadzeniu Narodowym, które odbyło się w piątkowe południe w Sali Ziemi na terenie Targów. Wspólne obrady Sejmu i Senatu odbyły się z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski i początków państwowości.

Po raz pierwszy w historii Zgromadzenie Narodowe odbyło się poza Warszawą. Na początku uroczystego posiedzenia odczytana została okolicznościowa uchwała, przyjęta wcześniej przez parlamentarzystów. Posłowie i senatorowie wyrazili w niej "wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość".

W Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich prezydent RP Andrzej Duda wygłosił orędzie, w którym powiedział, że "z tego niezłomnego ducha narodowego byliśmy i jesteśmy, i zawsze będziemy dumni, z tego bogactwa możemy i chcemy nadal czerpać". Jak podkreślił w swoim przemówieniu: "Chrześcijańskie dziedzictwo po dziś dzień kształtuje losy naszego kraju i każdego z nas Polaków. Polska narodziła się dla świata, wychodząc z epoki przedhistorycznej i wkraczając na arenę dziejów Europy. Narodziła się dla nas i dla siebie jako wspólnota narodowa i polityczna".

W uroczystości wzięła udział premier Beata Szydło, ministrowie, a także przedstawiciele parlamentów państw europejskich, władz samorządowych oraz kościoła, w tym Episkopatu Polski.

W samej Sali Ziemi ułożonych zostało ponad 600 krzeseł, z czego 560 z nich zostało ułożonych w układzie półkola, zasiedli na nich posłowie i senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i partii Kukiz, a także jeden poseł Mniejszości Niemieckiej. Na uroczystości pojawili się szefowie wszystkich ugrupowań, w tym Jarosław Kaczyński, Ryszard Petru, Grzegorz Schetyna czy Paweł Kukiz. Przygotowano również Lożę dla Prezydenta RP i pierwszej damy, ministrów, organów państwowych, a także dla Marszałka Sejmu i Senatu oraz zaproszonych gości.

Na zakończenie uroczystości zabrzmiało uroczyste Oratorium 966 na 1050 głosy, którego twórcami są Jacek Sykulski - polski chórmistrz, dyrektor artystyczny Poznańskiego Chóru Chłopięcego, a także profesor Sylwester Dworacki, filolog klasyczny, związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Prezydent Andrzej Duda odsłonił również tablicę upamiętniającą historyczne posiedzenie Zgromadzenia Narodowego.


Komentarze (2)

16-04-2016 14:27:52
eka z małeki
Nikt tak jeszcze nie cieszył się z okupacji 1050-cio letniej tak jak my.Wystarczy zobaczyć kraje które nie poddały się w/w okupacji,jaka jest tam tam niezależność i świadomość narodowa.Ta odwieczna nienawiść to właśnie system jaki narzucił nam okupant.A przecież można żyć normalnie.Patrzę na niektóre osoby to widzę ze oni to lubią i że jest im z tym dobrze.Ja nie o to strajkowałem i nie za nich zginął mój brat!!!!!!!.Myślę że się już niedługo się NIE NACIESZĄ tym wiernopoddaństwem......
15-04-2016 17:56:18
darmozjady
Na jednego osła(upsss) posła (miało być) = POLACY ( w podatkach) opłacają miesięcznie średnio 300 000zł. Do tego obsługa + biurokracja w Urzędzie miasta –Wydział Oświaty, Urząd wojewódzki, Marszałkowski, Starostwo. I etc. Teraz widać jak oni „o nas dbają”
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Kwiatek dla Ewy" - koncert rozrywkowy dla Aktywnych 60+ w wykonaniu Piotra Jurkiewicza i Eugeniusza Cołty
Wstęp pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązujących

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: