Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

.:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wojciech Pelc o 15-leciu poznan.pl

15 lat temu uruchomiony został oficjalny serwis internetowy miasta. Odwiedzając stronę poznan.pl możemy m.in. sprawdzić gdzie spoczywają nasi bliscy, zobaczyć o której godzinie odjeżdża nasz tramwaj czy także dowiedzieć się co słychać w magistracie. Każdego miesiąca miejską witrynę internetową odwiedza prawie 330 tysięcy unikalnych użytkowników. O serwisie poznan.pl - jak powstawał i jaka czeka go przyszłość opowiada Wojciech Pelc, kierownik Oddziału Serwisów Informacyjnych Urzędu Miasta Poznania, redaktor naczelny Miejskiego Informatora Multimedialnego.

Janusz Ludwiczak, portal lazarz.pl:Jak to się zaczęło, że strona poznan.pl została uruchomiona?
Wojciech Pelc, Miejski Informator Multimedialny: W 1997 roku Miasto Poznań podpisało porozumienie z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym o wspólnym przedsięwzięciu, które miało na celu budowę społeczeństwa informacyjnego w Poznaniu. Dostaliśmy ofertę od naszego partnera na budowę nowoczesnej witryny internetowej. Miał to być produkt, budowany w oparciu o społeczność internautów i miejskich instytucji. W lutym 1998 roku uruchomiony został Miejski Informator Multimedialny. Od tamtej pory przeszedł wiele zmian. Rozrósł się w gigantyczną platformę informacyjno-usługową. To już nie tylko witryna internetowa Miasta, to jest również cały szereg portali tematycznych, bardzo rozbudowany serwis mapowy, dziesiątki e-usług i przede wszystkim platforma, z której można pobierać informacje publiczne.

Czy poznan.pl był pierwszym miejskim serwisem internetowym?
Nie byliśmy pierwsi, natomiast po kilkunastu latach ośmielam się twierdzić, że poznan.pl rozrósł się w jedną z największych platform samorządowych już nie tylko w Polsce, ale w tej części Europy. To co robimy, ma charakter referencyjny dla innych. Dosyć często powielane są nasze wzorce czy rozwiązania technologiczne.

Dużo ostatnio pojawiło się portali informacyjnych i blogów poświęconych Poznaniowi. Nie obawiacie się konkurencji?
Trudno mówić o konkurencji. Jesteśmy w Urzędzie Miasta Poznania. Mamy dostęp do treści, których nikt inny mieć nie będzie. Minął już czas, kiedy zadaniem serwisów miejskich było konkurowanie z portalami. Nigdy nie byliśmy, nie jesteśmy i nie będziemy gazetą czy serwisem informacyjnym. Nigdy nie będziemy komentować rzeczywistości. My jesteśmy od tego, żeby dawać informacje referencyjną, podstawową, i to w takiej formule, żeby każdy mógł z tego nieodpłatnie skorzystać i jeżeli czuje taką potrzebę wzbogacić tą informacją i danymi swoje treści publikowane na własną odpowiedzialność.

A czy dacie możliwość wypowiadania się internautom, np. przez komentarze?
Nie. Z naszego punktu widzenia nie ma to wpływu na jakoś informacji. Nie chcemy zaśmiecać internetu. My jesteśmy od podawania informacji, a nie jej komentowania i upiększania rzeczywistości. Jedyną formą jest moderowane forum, po to żeby zachować merytoryczny kształt dyskusji, ale ceną za to jest to, że każdy urzędnik wypowiadając się w imieniu miasta robi to pod imieniem i nazwiskiem, nigdy nie jest anonimowy.

Ile osób pracuje nad Miejskim Informatorem Multimedialnym?
Redakcja składa się z pięciu osób, które mają obowiązek pracy na rzecz rozwoju portalu. Ze względu na to, że prowadzimy kilkadziesiąt wortali i stron tematycznych, a dodatkowo cały system Biuletynu Informacji Publicznej, to użytkowników, którzy mogą udostępniać treści i są redaktorami tych zasobów jest ponad 1500. Są to urzędnicy poszczególnych wydziałów i pracownicy merytoryczni.

Jakie macie plany na przyszłość?
Plany na przyszłość wynikają wprost ze Strategii Rozwoju Miasta Poznania do 2030 roku, czyli przekształcenie Biuletynu Informacji Publicznej oraz systemu poznan.pl w brokera treści. Będziemy coraz bardziej koncentrować się na tym, żeby te treści publikowane przez nas miały charakter referencyjny. Nie korzystamy z komercyjnych narzędzi jak np. mapy google, tylko udostępniamy system informacji przestrzennej. Broker treści będzie polegał na tym, że wszystkie treści publikowane, nie chronione prawem autorskim, będzie można dowolnie pobierać, ponownie wykorzystywać i budować na nich własne serwisy, usługi. To już się powoli dzieje. Jako pierwsi w Polsce otworzyliśmy API portalu, usług i BIP. Każdy kto ma pomysł na wykorzystanie tych treści i jakieś nowe usługi może je wpleść czy to w swoją witrynę internetową czy to w aplikację na urządzenie mobilne. Wystarczy tylko, że poinformuje o źródle tych danych. Nie jesteśmy od tego, by budować redakcje internetowych gazet, ale jesteśmy od tego, żeby dawać wszystkim zainteresowanym referencyjną informację, czyli taką z pewnego źródła.


Miejski Informator Multimedialny, czyli oficjalny serwis internetowy Miasta Poznania został oficjalnie uruchomiony 10 lutego 1998 roku. Poznan.pl to dziś kilkanaście portali tematycznych: Oświata, Firma, Środowisko, Studia, Dziecko, Fakty i Liczby, Sport, Fundusze Europejskie, Niepełnosprawni, Zdrowie, Straż Miejska czy również kilka stron tematycznych: Budżet Poznania, Dni Świętomarcińskie, 15. Pułk Ułanów Poznańskich, Powstanie Wielkopolskie, Słownik Gwary Miejskiej Poznania i wiele innych.

Na stronie poznan.pl możemy również sprawdzić gdzie spoczywają nasi bliscy, dzięki wyszukiwarce grobów wszystkich poznańskich cmentarzy, sprawdzić porządek obrad sesji Rady Miasta, oferty pracy, zarezerwować wizytę w urzędzie przez internet czy również zobaczyć plan miasta oraz sprawdzić najbliższe godziny odjazdów naszego tramwaju.

W 2012 r. strona poznan.pl notowała miesięcznie prawie 330 tys. unikatowych użytkowników, a internauci pobierali miesięcznie średnio 653 GB danych. W czerwcu 2012 roku padł rekord. Wtedy serwis www.poznan.pl odwiedziło ponad 423 tys. unikatowych użytkownikow. Każdego dnia Miejski Informator Multimedialny odwiedza średnio 90 tys. unikatowych użytkowników, pobierając 20 GB danych.

Skomentuj

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

lip

21:45
Rynek Łazarski
"Best of Animator" - pokaz filmu "Ruben Brandt, kolekcjoner" (reż. Milorad Krstić, Węgry 2018) w ramach Łazarskiego Przeglądu Filmowego

09

sie

16:30
Park Wilsona
XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE - Warsztaty haftu koralikowego

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert inauguracyjny "Biesiada Ludowa" - XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE 2024

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: