Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

.:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Odcinek 27: Żeby nie narzekać, trzeba zagłosować

Odcinek 27: Żeby nie narzekać, trzeba zagłosować, 5 minut może zmienić wiele

W niedzielę będziemy wybierać prezydenta Poznania, miejskich radnych i przedstawicieli w sejmiku wielkopolskim. Frekwencja w wyborach samorządowych wynosi zazwyczaj ok. 22-34%, oznacza to, że do urn idzie co czwarty uprawniony. „Nie mam czasu, mój głos niewiele zmieni, po co głosować i tak syf pozostanie” - tak myśli spora większość z nas. I to błąd. Wbrew pozorom każdy głos ma znaczenie i może coś zmienić.

Ten chodnik jest dziurawy, dlaczego otwarto znów kolejny dyskont, nie jeżdżę tramwajem bo jest za drogo, pod moją klatką jest niebezpiecznie, moje dziecko znów nie dostało się do przedszkola, bo zabrakło miejsc - by takie opinie się nie pojawiały przez najbliższe cztery lata, trzeba po prostu zagłosować. Wystarczy krótki spacer, nawet dla zdrowia, w lokalu wyborczym spędzimy nie więcej niż przysłowiowe 5 minut, a zmienić może się wiele.

Politycy obiecują nam sporo: lepsza komunikacja, tańsza oświata, niższe opłaty za czynsze, wodę i śmieci - by w to uwierzyć trzeba po prostu zagłosować, a później rozliczyć tych, którzy nam naobiecywali i rządzili. Jeśli nas zawiedli, trzeba ich wymienić - udając się właśnie w niedzielę do urn.

W Holandii, Belgii czy Szwecji wybory są obowiązkowe. Ci którzy nie wezmą udziału w głosowaniu mogą liczyć się nawet z mandatem. Ale są kraje takie jak np. Wielka Brytania, gdzie mieszkańcy mają poczucie świadomości obywatelskiej, czego przykładem jest wrześniowe referendum w sprawie odłączenia Szkocji od Wielkiej Brytanii, w którym frekwencja wyniosła 84,59%!

Kolejnym przykładem jest Hiszpania, a właściwie Katalonia, gdzie w ubiegłą niedzielę, 9 listopada odbyło się głosowanie, w którym mieszkańcy mieli wypowiedzieć się czy chcą niepodległości i oddzielenia od Hiszpanii. Mimo, iż głosowanie nie było wiążące, gdyż zakwestionował je rząd Hiszpanii, to w referendum wzięło udział ponad 2,5 miliona osób, frekwencja wyniosła 80,72%.

Na wyspach, w państwach skandynawskich, czy krajach Beneluksu wybory lokalne są o wiele ważniejsze od wyborów ogólnych - rządowych czy prezydenckich. Dlaczego? Bo tam mieszkańcom zależy na sprawach dotyczących ich bezpośrednio. Dla nich ważne jest otoczenie, dzielnica, miasto czy region. Ponadto tam ludzie mają świadomość obywatelską i poczucie dobra wspólnego, czego u nas brakuje.

Wybory to istota demokracji, którą budujemy od 25 lat. W czasach komuny nie mogliśmy przecież wybierać radnych i prezydenta miasta, a o rozliczeniu ich przy kolejnych wyborach nie mogło być mowy.

By Głogowska dalej byłą rewitalizowana, Rynek Łazarski przestał przypominać XIX-wieczny jarmark, a pływalnia w Parku Kasprowicza została porządnie zmodernizowana z możliwym nawet powstaniem krytego basenu, trzeba po prostu pójść w niedzielę na wybory. Wystarczy krótki spacer, przysłowiowe 5 minut na pewno nam nie zaszkodzi, a każdy głos może zmienić wiele. Dlatego zachęcam w niedzielę między 7:00 a 21:00 idźmy na wybory. Kolejna taka okazja dopiero za cztery lata...

Janusz Ludwiczak, 15 listopada 2014 r.

Skomentuj i weź udział w dyskusji


W kolejnym odcinku (28):
Proszę Państwa, 30 listopada 2014 roku skończył się w Poznaniu grobelizm

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

sty

18:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan - modlitwa prawosławno-rzymskokatolicka

26

sty

13:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Koncert kolęd Chóru Męskiego Kompanii Druha Stuligrosza

01

lut

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Jubileusz 50-lecia Klubu Górskiego Grań

04

lut

do 07-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi budownictwa "Budma"

27

maj

do 02-06-2020
Łazarz
31. Dni Łazarza
27.05-02.06.2020

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: