Bogusława Kaczyńskiego, Marszałka Focha czy Ojca Jana Góry?
06-03-2016 16:30   Janusz Ludwiczak
Klub radnych PiS złożył projekt uchwały w sprawie przemianowania ulicy Roosevelta na Lecha Kaczyńskiego. Negatywną opinię w tej sprawie wydała już Rada Osiedla Jeżyce, we wtorek swoje stanowisko podejmie Rada Osiedla Św. Łazarz. Tymczasem pojawiają się propozycję, by ulica Roosevelta została przemianowana na Bogusława Kaczyńskiego, Marszałka Focha, Ojca Jana Góry czy Theodora Roosevelta.

Przypomnijmy. Na początku lutego Rady Osiedla Jeżyce i Św. Łazarz otrzymały z Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych projekt uchwały w sprawie zmiany części ulicy Franklina Roosevelta na Lecha Kaczyńskiego (na odcinku od Ronda Kaponiera do Mostu Dworcowego), z prośbą o wyrażenie opinii do 11 marca.

Podczas środowej sesji Rada Osiedla Jeżyce podjęła uchwałę w tej sprawie. Jeżyccy radni decydowali o 110-metrowym odcinku ulicy Roosevelta, pomiędzy Rondem Kaponiera a ul. Bukowską. Więcej w artykule: Rada Osiedla Jeżyce przeciwna zmianie nazwy ulicy Roosevelta na Lecha Kaczyńskiego.

Pojawiają się jednak propozycje nowego patrona dla ulicy przebiegającej wzdłuż Targów, od Mostu Dworcowego do Ronda Kaponiera.

Jestem przeciwko zmianie nazwy tej ulicy. Nie podoba mi Franklin Delano Roosevelt jako postać historyczna i jako patron tej ulicy, z uwagi na jego postawę wobec Polski i brak reakcji na holocaust o którym był informowany. Od dawna proponuję, by patronem tej ulicy był Theodor Roosevelt, wcześniejszy Prezydent USA, życzliwy odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Po za tym przemianowanie ulicy Franklina Roosevelta na Theodora Roosevelta nie spowoduje całkowicie żadnych kosztów. Mieszkańcy i firmy nie będą musiały ponosić kosztów związanych z wymianą dokumentów – zauważa Katarzyna Kretkowska, radna Zjednoczonej Lewicy.

Są jednak osoby, które uważają, że ulica ta powinna nazywać się Kaczyńskiego... ale Bogusława.

Bogusław Kaczyński był przez 25 lat był związany z Poznaniem. W studiu telewizyjnym nagrywał swoje programy, występował wielokrotnie w Auli Uniwersyteckiej – wskazuje Mateusz Kaczmarek, pomysłodawca.

Z kolei Michał Kondella, członek Rady Osiedla Stare Miasto sugeruję by ulica otrzymała przedwojennego patrona, którym był marszałek Ferdynand Foch. Zdaniem radnego marszałek Foch przyczynił się do sukcesu Powstania Wielkopolskiego, wspierał odradzają się Polskę.

Pojawiły się również inne propozycje zgłoszone przez naszych Czytelników.

Mamy w Poznaniu wielu zasłużonych dla miasta i Polski np. Prof. Stefan Stuligrosz. Lech Kaczyński niczym nie zasłużył na zaszczyt nazwania ulicy jego imieniem – uważa nestor.

Zgadzam się z nestorem. Prędzej swoją ulicę powinien otrzymać o. Jan Góra – napisała pyra.

W najbliższy wtorek, 8 marca decyzję o zmianie nazwy ulicy Roosevelta na Lecha Kaczyńskiego podejmą łazarscy radni.


Komentarze (6)

07-03-2016 15:18:49
M.
Wystawy i tak nie będzie, zamiast niej będzie wystawa z okazji 6 rocznicy katastrofy smoleńskiej. I nie jest to zart.
07-03-2016 14:27:27
eka z małeki
....nie chcemy ul.L.K to nie będzie wystawy z okazji 1050 lecia ... tym samym promocji naszego kochanego POZNANIA proste COOOOOOO ? nie....
07-03-2016 09:44:36
Łazarzanin
Ale uczepili się tego aby zmienić nazwę ulicy - tak samo "jak pies gó... ". Może jeszcze zmienią nazwę miasta Poznań na ... ????????? ... . Zostawcie w spokoju i NIE RUSZAJCIE nazw ulic, rond, placów, skwerów czy jeszcze czegoś innego. Zdecydowanie są inne ważniejsze sprawy niż zmiana nazw które funkcjonują od dawna. Przyjdzie Nowa Ekipa i znowu będą zmieniać nazwy, następnie będzie Kolejna Nowa Ekipa i znowu będą zmieniać nazwy itd. itd. itd. i tak w nieskończoność. Toż to jakaś PATOLOGIA i PARANOJA.
06-03-2016 23:20:00
Kunstwerfer
@ Negatyw Najwyraźniej nie : /
06-03-2016 20:37:36
Amicus
Jeżeli już miałaby być zmiana to ja bym nadał nazwę ANNY JANTAR. Urodziła się w Poznaniu, mieszkała tutaj, jest osobą kompletnie poza podziałami politycznymi i chyba nie ma w kraju ulicy jej imieniem... Uszanujmy pamięć artystów polskich może w ten sposób... ... a tak poza tym to nie wydaje mi się, że jest to palący problem w Poznaniu i nie jest wart ani pieniędzy i czasu, by się nim zajmować - zwłaszcza, że budzi skrajności.
06-03-2016 17:39:45
Negatyw
Czy naprawdę nie ma poważniejszych problemów w tym mieście...?!!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
20

lis

do 23-11-2017
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Wystawa rękodzieła
w godz. 11:00-18:00

21

lis

19:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie Sala Ziemi (pawilon 15)
Koncert T.Love - 35 lat

22

lis

do 25-11-2017
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Glass - Targi Branży Szklarskiej
Stone - Targi Branży Kamieniarskiej

16:00
Dzienny Dom Pomocy nr 1 - Klub Centrum ul. Konopnickiej 18
Zakończenie konkursu "Zielony Poznań" na Łazarzu

17:30
Dzienny Dom Pomocy nr 1 - Klub Centrum ul. Konopnickiej 18
XXXVII sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
- porządek obrad

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: