Pralka przed kościołem... rozpoczął się adwent
30-11-2015 00:19   Janusz Ludwiczak
W niedzielę wierni rozpoczęli adwent, czyli okres radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Codziennie, w okresie adwentu aż do wigilii w kościołach odprawiane będą roraty. W niedzielę rozpoczął się też nowy rok liturgiczny w kościele katolickim.

Przed wejściem do kościoła Chrystusa Sługi przy ul. Palacza pojawiła się pralka, a nad nią rozwieszone pranie z ubrankami dziecięcymi i napis "Przygotuj serce a nie ubranie" - w ten sposób parafia przypomniała o rozpoczynającym się adwencie, który jest okresem radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa. Adwent trwa przez cztery niedziele, podczas których kapłani odprawiają msze święte w ornatach koloru fioletowego. W każdą niedzielę adwentu zapalana jest kolejna świeca na wieńcu adwentowym, a jak łatwo się domyśleć jest ich w sumie cztery.

W poprzednią niedzielę w kościołach zostały poświęcone opłatki, które wierni mogą nabywać po eucharystiach i w biurach parafialnych. Po raz dwudziesty rozpoczęła się też sprzedaż Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Świece wigilijne można kupić w ramach kampanii "Dziecko sercem rodziny" prowadzonej przez Caritas. Akcja ma podkreślić szczególne znaczenie procesu edukacji i wychowania dzieci, widzianego jako całość, podejmowanego przez nauczycieli, wychowawców, rodziców i opiekunów, a także pomóc dzieciom w wyrównywaniu szans. Świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom można nabywać nie tylko w kościołach katolickich, ale również w parafiach ewangelickich (Diakonia) i prawosławnych (Eleos).

Codziennie, w dni powszednie wierni gromadzić będą się na roratach, czyli mszach odprawianych o wschodzie lub zachodzie słońca gdy jest jeszcze ciemno. W mszach roratnich uczestniczą często najmłodsi, którzy przychodzą ze świecami, a w kościołach jest całkowita ciemność.

W niedzielę rozpoczął się również nowy rok kościelny pod hasłem "Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię".

Roraty w łazarskich świątyniach odprawiane będą przeważnie rano, kwadrans po godz. 6:
Parafia Matki Boskiej Bolesnej, ul. Głogowska 97 - od poniedziałku do piątku o godz. 6:15 oraz w soboty o godz. 7:00
Parafia Św.Anny, ul.Matejki/Limanowskiego 13 - od poniedziałku do soboty o godz. 6:30 dla młodzieży i starszych, o godz. 18:00 od poniedziałku do piątku dla dzieci
Parafia Chrystusa Sługi, ul. Palacza 7 - od poniedziałku do piątku o godz. 6:15.
Parafia Michała Archanioła, ul.Stolarska 7 - od poniedziałku do soboty o godz. 6:15 dla młodzieży i dorosłych oraz o godz. 18:00 dla dzieci.


Komentarze (3)

29-11-2016 12:11:17
zdziwiona
Był juz telefon. Teraz pralka.No cóż przecież nie o taka symbolikę chodzi!!! A co na to "gospodarz " parafii, nie widzi , nie słyszy!!!
03-12-2015 10:55:45
pozytyw
Biorąc pod uwagę fakt, że niektórych nie stać na komputer (nie wspominając o internecie) - to ten komentarz jest co najmniej nie na miejscu.
02-12-2015 06:50:54
Negatyw
Biorąc pod uwagę fakt, że niektórych nie stać na te ciuszki (nie wspominając o pralce) - ta "szopka" jest co najmniej nie na.miejscu.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

sty

17:30
Biuro Rady Osiedla Święty Łazarz - Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych (bud.B) ul. Wyspiańskiego 27
XXXIX sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
- porządek obrad

27

sty

18:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Nabożeństwo z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
Kazanie: ks. Tomasz Siuda, kościół rzymskokatolicki

28

sty

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Babi Targ

17:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie
007 James Bond Live! - koncert

30

sty

do 02-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Budma - Międzynarodowe Targi Budownictwa
Intermasz - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
Ifratec - Międzynarodowe Targi Technologii i Materiałów dla

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: