Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Poznaniacy chcą starego dworca z historyczną fasadą. Tunel zostanie przedłużony do City Center? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Poznaniacy chcą starego dworca z historyczną fasadą. Tunel zostanie przedłużony do City Center?
31-10-2015 20:02   redakcja, Urząd Miasta Poznania
Zakończyły się konsultacje, w których poznaniacy mogli wybrać czy zachowana zostanie i zrewitalizowana zostanie istniejąca fasada starego dworca, nawiązująca do elewacji przedwojennej czy nowa fasada będzie bardziej nowoczesna.

Jak już informowaliśmy pod koniec 2018 roku w miejscu starego dworca Poznań Główny, który zostanie wyburzony wybudowany zostanie nowy obiekt, z odtworzeniem historycznego wyglądu. Oprócz centrum obsługi podróżnych znajdzie się tu hotel, a później powstaną również biurowce. Zaproponowane zostały dwa projekty architektoniczne sposobu odtworzenia frontowej elewacji budynku gmachu starego dworca.

Przez dwa tygodnie poznaniacy mogli zdecydować w konsultacjach, czy zachowana zostanie i zrewitalizowana zostanie istniejąca fasada starego dworca, nawiązująca do elewacji przedwojennej czy nowa fasada będzie bardziej nowoczesna.

Okazuję się, że aż 72% poznaniaków chce, by przywrócona została historyczna fasada starego dworca.

Zadaniem, jakie sobie postawiliśmy i naszym głównym założeniem, było przywrócenie funkcji pasażerskich w starym budynku dworca i rozwiązanie węzła gordyjskiego, jakim jest komunikacja w obrębie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. W pracy nad projektem koncentrowaliśmy się na 3 kwestiach: budowie kładki, wykorzystaniu ul. Dworcowej do obsługi komunikacyjnej kompleksu i architekturze budynku. O szczegółach na pewno będziemy jeszcze dyskutować – powiedział Maciej Wudarski, wiceprezydent Poznania.

Fasada, w formie, jaką miała przed II wojną światową, oprócz wartości historycznej ma też walor symboliczny. Jest swego rodzaju nośnikiem informacji o przeznaczeniu i historycznej funkcji tego miejsca – dodaje Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków.

Wyniki konsultacji zostały zaprezentowane w środę w trakcie specjalnej debaty, która z przedstawicielami Urzędu Miasta i PKP odbyła się w Centrum Kultury Zamek. W trakcie spotkania zaprezentowane zostały szczegóły projektu w zakresie funkcjonalności dworca, z uwzględnieniem kwestii komunikacyjnych.

W całym układzie komunikacyjnym dworca brakowało miejsca, które powiązałoby wszystkie elementy rozproszonego układu dworcowego. Chcieliśmy, by łącznikiem było centrum obsługi pasażerów, z którego podróżni będą mogli szybko dotrzeć na każdy peron. To swoiste serce całego układu będzie się znajdowało na poziomie -1 – mówił Michał Lah z Pracowni Architektonicznej PiG.

Miasto się rozwija, planuje się zabudowę Wolnych Torów. To otwiera nam perspektywę wschodnią dla kompleksu dworcowego. Wyjście z tunelu powinno się więc znajdować także od strony centrum handlowego, tym bardziej, że planowana kładka ma od wschodu wylot na parkingi Poznań City Center – przekonuje Andrzej Kurzawki, architekt.

To, że dyskusja jest na takim etapie, to efekt trwających wiele miesięcy rozmów i negocjacji. Jako miasto mamy ograniczone możliwości wpływania na inwestora. Będziemy uwzględniać fachowe postulaty, ale musimy też respektować budżety i szukać kompromisów. Oczywiście będziemy starali się udostępniać na naszych stronach poszczególne etapy projektu, tak by mieszkańcy mogli się wypowiedzieć – tłumaczy Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.


Komentarze (1)

01-11-2015 08:41:28
Negatyw
Jeśli realizacja pójdzie na wzór Kapcia - całość będzie gotowa do 2075 roku (!!!).
Aktualności
Niezapominajka
15

paź

17:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Händel: kantaty włoskie - koncert

16

paź

18:00
Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
VIII sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Święty Łazarz
► porządek obrad

17

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Uroczysta inauguracja sezonu kulturalno-oświatowego 2019/2020 na Łazarzu

19:00
Galeria Muzalewska ul. Głogowska 29/3 m.6
Sławomir Dróżdż "dlaczego" - wernisaż

19:30
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Händel: włoskie sonaty triowe i solowe - koncert

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: