Zielony most na Wildę i przedłużona PeSTka ze stacją nad Hetmańską. Wolne Tory w przyszłości {WIDEO}
30-10-2015 01:23   Janusz Ludwiczak
Most nad torami kolejowymi zazieleniony krzewami i drzewami z Kanałowej na Wildę, kładka, łącząca ul. Potockiej z Sikorskiego, przedłużenie szybkiego tramwaju z Dworca Zachodniego w stronę Dębca z przystankiem nad ulicą Hetmańską, budynki mieszkalne i biurowe równolegle do ulicy Kolejowej – to pomysły autorów zwycięskiej koncepcji na zagospodarowanie Wolnych Torów.

W marcu ogłoszono konkurs na opracowanie projektu urbanistycznego zagospodarowania Wolnych Torów, obszaru zajmującego 130 hektarów w centrum Poznania, który rozdziela Wildę od Łazarza. W sumie do konkursu zgłosiło się 84 podmiotów, w tym 14 zespołów projektowych i architektonicznych z zagranicy. W połowie lipca sąd konkursowy, w skład którego weszli przedstawiciele PKP, miasta, Stowarzyszenia Architektów Polskich, SARP, Miejskiej Pracowni Urbanistycznej oraz Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania wyłonił sześć koncepcji. Autorzy zostali poproszeni m.in. o dopracowanie swoich pomysłów, przeprowadzenie analiz i przygotowanie makiet, które pozwoliły wytypować najlepszą pracę. Wyniki konkursu ogłoszono w czwartek.

Rozstrzygniecie konkursu zamyka pierwszy etap przygotowań do zagospodarowania Wolnych Torów. Różnorodność przedstawionych koncepcji dowiodła, jak duże są możliwości stworzenia z tego terenu nowoczesnej, przyjaznej mieszkańcom przestrzeni. Zagospodarowanie Wolnych Torów to bardzo złożony projekt, ale nie jedyny w Poznaniu, w który zaangażowane są PKP. Trwają przygotowania do inwestycji związanej z terenem Międzytorza. Jak przy wszystkich realizowanych projektach staramy się wypracować rozwiązania optymalne z punktu widzenia lokalnej społeczności – powiedział Jarosław Bator, członek Zarządu PKP S.A.

Najlepszą koncepcję opracowali architekci z biura Myclewski Architecture&Urbanism z Warszawy, którzy za zajęcie I miejsca otrzymali nagrodę w kwocie 171 tys. zł.

Staraliśmy się stworzyć wizję nowej, przyjaznej dzielnicy Poznania. Zaprojektowaliśmy wykorzystanie tego co mamy, czyli zabytkowych obiektów poprzemysłowych. Każdy z nich może stać się społecznym, centrotwórczym obiektem. Przewidzieliśmy trójkątne parki. Docelowo nad torami kolejowymi może pojawić się zielony most, który będzie pełnić również rolę ekranu akustycznego. Jednym z naszych założeń było połączenie Wildy i Łazarza, stworzenie ciągu pieszo-rowerowego. Zaplanowaliśmy możliwość wybudowania wysokich obiektów, w tym biurowców. Przewidzieliśmy również przedłużenie PeSTki i przystanek na końcu dzielnicy, w rejonie ulicy Hetmańskiej – objaśnia Michał Owadowicz, architekt, członek zwycięskiego zespołu projektowego.

Teraz kolejnym elementem zagospodarowania Wolnych Torów będzie przygotowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który miałby być gotowy na przełomie 2017 i 2018 roku. Miasto i PKP rozpoczną również rozmowy z potencjami inwestorami.


R E K L A M A

Komentarze (1)

30-10-2015 13:33:55
pmk
dwukierunkowa droga rowerowa w zabudowie handlowo-mieszkaniowej to duży mankament tej koncepcji. biorać pod uwagę charakter zabudowy nie nalezy spodziewac sie tam prędkości dopuszczalnej wyższej niż 50 kmh, nie ma zatem sensu tworzyć wydzielonej ddr, tym bardziej oo jednej stronie ulicy, bez dostępu do celów podrózy po jej drugiej stronie. na zdjeciach widać, ze nie ma przejazdów, zatem trzeba by przechodzić z rowerem po przejsciach. istotne jest także połączenie tej ddr z reszta ulic, zwłaszcza z tymi prowadzącymi do planowanych kladek.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

kwi

16:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Spotkanie inauguracyjne Łorkiestry Dziecięcej z Łazarza (CIM Horyzonty)

Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
XIII Maraton Biblijny

26

kwi

do 27-04-2017
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Dni Przedsiębiorczości

16:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Zebranie Komitetu Organizacyjnego 28. Dni Łazarza

16:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Popołudniowe spotkania gospodyń i majsterkowiczów" organizowane w ramach projektu Lazarus On ( CIM Horyzonty)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: