Park zamiast ogródków działkowych na Potockiej? {WIDEO}
27-04-2015 09:22   Janusz Ludwiczak
Place zabaw i otwarte przestrzenie dla mieszkańców tak może za kilka lat wyglądać teren, w którym mieszczą się obecnie ogródki działkowe w obrębie ulic Potockiej, Kolejowej, Hetmańskiej i Dmowskiego. W czwartek odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne w sprawie stworzenia projektu miejscowego zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.

Na początku września zeszłego roku Rada Osiedla Św. Łazarz wyszła z inicjatywą o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego obszar pomiędzy ulicami: Dmowskiego, Hetmańską, Kolejową i Potockiej. W styczniu Rada Miasta Poznania przyjęła projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia dokumentu, który ma uchronić ogródki działkowe przed zabudową.

W czwartek w Gimnazjum nr 51 przy ul. Potockiej odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne, którego celem było omówienie uwarunkowań i założeń do projektu planu oraz zebranie sugestii dotyczącego danego obszaru.

Jest to pierwszy etap konsultacji społecznych. Spotkanie miało charakter informacyjny. Chcieliśmy pokazać granice, jakim objęty zostanie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, informujemy jak wygląda procedura i poszczególne etapy. Na bazie otrzymanych wniosków, przeanalizowanych również przez różne jednostki, które uwzględni prezydent rozpoczynamy sporządzanie projektu. W trakcie drugiego etapu konsultacji społecznych mieszkańcom przedstawiamy konkretny projekt. Zbieramy uwagi i wnioski. Po zebranych opiniach dokument zostaje wyłożony do publicznego wglądu i mieszkańcy po raz trzeci będą zgłaszać uwagi, z którymi następnie zapozna się Rada Miasta Poznania. Wtedy dokument może zostać wdrożony - tłumaczy Łukasz Olędzki, rzecznik Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Część ogródków działkowych mogłaby zostać przeznaczona np. na park. Alejki miałyby zostać udostępnione dla mieszkańców, a na niektórych działkach mógłby powstać chociażby plac zabaw.

Jesteśmy otwarci, by przestrzeń otworzyć dla mieszkańców. Nie powinna tutaj powstać żadna zabudowa. Po drugiej stronie planowana była galeria handlowa, teraz mówi się o biurowcach. Chcielibyśmy tutaj zostawić tereny zielone. Problemem są jednak działki, które przejęły dwie kancelarie prawne - powiedział Hieronim Mieszała, członek zarządu okręgowego zarządu Rodzinnych Ogródków Działkowych przy ul. Potockiej.

Projektanci Miejskiej Pracowni Urbanistycznej czekają teraz na wnioski do projektu planu, które zbierane będą do 25 maja. Uwagi i sugestie można nadsyłać na adres:
Miejska Pracownia Urbanistyczna
ul. Prusa 3
60-819 Poznań
e-mail: mpu@poznan.mpu.pl
Szczegółowych informacji udzielają: Joanna Grabarkiewicz - zastępca kierownika zespołu projektowego (tel. 61 8455 065), Grażyna Frączyk - projektant (tel. 61 8455 065) oraz Aleksandra Leitgeber-Piecul - koordynator ZT i I (tel. 61 8455 046).

Po spotkaniu miejscy radni Lidia Dudziak i Łukasz Mikuła wraz z przedstawicielami Rady Osiedla Św. Łazarz i działkowcami przeprowadzili wizję lokalną. W trakcie spaceru okazało się, że część ogródków jest zaniedbana. Również jedna z alejek zamieniła się w śmietnik, na którym leżały butelki i puszki po piwie, była także karoseria samochodu i tapczan. Radni zamierzają powiadomić Straż Miejską.

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


Komentarze (11)

29-04-2015 04:29:50
Emeryt...
Po co te działki? Nawet działkowcy chcą likwidacji tych działek. Widać na zdjęciach, że liczą tylko na odszkodowania, a te kilkanaście procent może mieć działki poza Poznaniem. Ten teren przyda się dla wszystkich mieszkańców. Te działki 10 lat temu wyglądały tak samo, poprawy nie ma żadnej, nic nie idzie ku lepszemu. W centrum Poznania teren zielony nie może być tak zaniedbany jak te działki.
28-04-2015 18:22:04
....
O Arenę i Park Wilsona nie umiecie zadbać, a kolejny park chcecie? Paranoja, odczepcie się od tych ogródków!
28-04-2015 14:12:46
Beata
Ogródki działkowe już od 2011 roku otwierają się dla mieszkańców. Okoliczne przedszkola przychodzą na wycieczki i zabawy. Ogródki działkowe to inny rodzaj zieleni niż park czy las i też jest potrzebny w dużym mieście. Dzialkowcy chcą by na ich terenie powstał plac zabaw dla dzieci. Będzie to z korzyścią także da nich. Na działkach zaniedbanych można wyznaczyć miejsca grilowe. Jak wiemy przepisy zabraniają grilowania na balkonie a zapach lecący z ogródków może i na pewno drażni innych. Stąd właśnie pomysł miejsc grilowych dostępnych dla wszystkich. Pomysłów na wspólne spędzanie czasu działkowców z mieszkańcami jest dużo i tylko od kultury osobistej obu stron zależeć będzie czy na terenie ogródków i ewentualnego parku zachowany będzie porządek i wzajemny szacunek.
27-04-2015 17:17:09
morlock
Ps. Trawnik przy nastawni na terenie PKP ul.Kolejowa. Wąchałem jak deszcze popadały aromat Waszych rodzinnych stron w postaci powalającego smrodu psich kup. Jeszcze Wam mało? Jeszce zapadalczyć chcecie jedną z niewielu enklaw czystości jaką stanowią Ogródki Działkowe? Bo z buraczkiem na wybieg trzeba wypełznąć? Widocznie na chodnikach zostałyście zYeBaNe za blokowanie trotuaru i chcecie wybiegu? Zapraszam nad Wartę, Szachty lub rodzinne strony. The return to roots.
27-04-2015 17:00:50
morlock
Roszczeniówka wie swoje. Ja już co o tym myślę napisałem wcześniej. Ale radzę - wracajta w swoje rodzinne kieretyny. Bóg da, wróci pobór do woja to i cywilizowane zachowanie się nagle znajdzie. Wychowanie przez zdyscyplinowanie. Zapamiętajta! O ile admin mnie zamieści :-) A od cudzego kmiotki wara!
27-04-2015 16:41:42
Piotrr
Wydzielić chociaż 1/3 terenu tych działek z przeznaczeniem na Park i plac zabaw. Na pewno 1/3 tych działek leży odłogiem. Komu trzeba zapłacić rekompensatę za przenosiny w miejsce innej działki. Inaczej zawsze będzie ktoś poszkodowany.
27-04-2015 14:16:55
Olga
Taki jest wygląd tych działek od dziesięcioleci. Uważam , że wreszcie jest czas, aby zrobić porządek, jakim zawsze szczycił się Poznań . Jestem przeciwna ogródkom w tym miejscu! Zadbanych jest kilka i nie wiem jak można odpoczywać , gdy wokół bałagan , rupiecie i smród .
27-04-2015 13:19:33
Bartek
A komu przeszkadzają te ogródki? Dlaczego mają być zlikwidowane?
27-04-2015 13:05:51
rosa
Jestem za - alejki dla spacerowiczów, plac zabaw dla dzieci, wybieg dla psów
27-04-2015 10:42:08
Marek
Idealne miejsce na grill. Swoją drogą ile komuna zrobiła złego, by ogródki działkowe były w centrum ponad półmilionowego miasta.
27-04-2015 09:57:14
lazarzanin
Zaorac te działki i zrobić wybieg dla psów!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
17

paź

do 19-10-2017
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Pol-Eco-System - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska

18

paź

18:30
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
Koncert z okazji 168. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina

19

paź

18:00
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Harry Potter i Komnata Tajemnic in Concert

20

paź

Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Targi edukacyjne

18:00
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Łazarzu nie irytuj się - prezentacja gry planszowej o Łazarzu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: