Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Poruszający performance o przezwyciężaniu skutków rodzinnej tragedii w dawnej kawiarni Hortex - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Poruszający performance o przezwyciężaniu skutków rodzinnej tragedii w dawnej kawiarni Hortex
30-11-2014 01:22   Janusz Ludwiczak
W sobotni wieczór w pustostanie po dawnym coctajl-bar i kawiarni Hortex przy ul. Głogowskiej odbyła się akcja "Die Fenster", w trakcie której jedna z artystek próbowała przez swój performance odreagować traumę, którą przeżyła ćwierć wieku temu, gdy jej matka lekkomanka przedawkowała krople nasercowe, zmarła w skutek powikłań po sepsie.

W ramach akcji " Die Fenster - Wychylenia sztuki: performance, dźwięk, ruch", która odbyła się w piątkowy i sobotni wieczór w pustostanie po dawnym coctajl-bar i kawiarni Hortex wystąpiła m.in. Monika Wińczyk wraz ze swoim mężem Hubertem.

Na początku artystka nagrała się na taśmę magnetofonu kasetowego "Nigdy Ci tego nie odpuszczę", po czym zdanie to było w kółko powtarzane. Performenka następnie wrzuciła do wanny futro, a później przy użyciu inhalatora wdychała krople nasercowe.

Gdy miałam 11 lat, był to wtedy 1988 roku moja mama umarła po powikłaniach po sepsie i wskutek przedawkowania Cardiolu C. Moja mama była lekkomanką. Do dziś ubolewam, że mogła być uzależniona od kropli nasercowych. Jak byłam mała to nie rozumiałam co się dzieje a po latach zaczęłam się zastanawiać co czuła moja mama gdy zażywała lek, co mogli odczuwać jej bliscy, w tym mój ojciec. Wydawało mi się, że jest to normalne, że odprowadzając mnie do i ze szkoły mama bierze syrop. Ale dotarło to do mnie, gdy w ogródku znalazłam kilkaście wkopanych butelek po syropie - powiedziała Monika Wińczyk.

W ramach akcji "Die Fenster" w dawnym Hortexie wystąpiło również innych dziesięcioro artystów, którzy zaprezentowali performance nie tylko o życiu, ale również o dźwięku, ruchu i doświadczeniu relacji z otaczającą przestrzenią.


Komentarze (3)

12-12-2014 10:06:56
MHW
Sprostowanie Moja Mama nie umarła wskutek przedawkowania.Faktycznie była uzależniona od tego leku ,ale zmarła na powikłania pogrypowe(sepsę). Podczas performance, po raz trzeci podjęłam próbę zapoznania się ze stanem, który często towarzyszył mojej Mamie.Odsłona pierwsza nosiła tytuł :POznaj Moją MAMę", część druga to "Kocham CIĘ-poznaj moją MAMĘ" i część trzecia to "I CI nie odpuszczę". Dziękuję portalowi Łazarz.pl za uczestniczenie w wydarzeniach "Die Fenster " i jednocześnie polecam refleksję dotyczącą pisania tekstów związanych z ciężkimi tematami jakimi są obszary sztuki i kultury.Monika Wińczyk
30-11-2014 14:25:40
Roman Modrzynski
Niech się dzieje jak najwięcej tam, ożywi to Łazarz. Może ktoś pomoże tez i naprawi piec, który ogrzewa Pomieszczenia
30-11-2014 13:07:34
Joa
Szkoda,że mnie nie było
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

sie

16:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Mobilna Scena Muzyczna w Parku Wilsona

21

sie

10:00
Palmiarnia Park Wilsona
Pokazy filmu "Był sobie las"

22

sie

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Zimna wojna" - plenerowe kino letnie
wstęp wolny

23

sie

do 24-08-2019
20:00
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni
(w godz. 20:00-2:00)

25

sie

Park Wilsona
XIII Światowe Spotkania z Kulturą Romską

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: