Koniec "Ósemki" na Łazarzu - klucze do budynku po VIII LO przejęła kuria
18-07-2014 13:51   Janusz Ludwiczak
Budynek przy ul. Głogowskiej 92, w którym przez 70 lat mieściło się VIII Liceum Ogólnokształcące należy już do kurii. Ul. Cegielskiego 1 - to teraz oficjalny adres "Ósemki". 8 LO przy Głogowskiej mieściło się przez 70 lat!

Aż cztery tygodnie trwała przeprowadzka VIII LO. Najpierw w ostatnim tygodniu czerwca pakowane były książki, dokumenty, wyposażenie sal lekcyjnych. Do przeprowadzki wynajęto specjalistą firmę. Przewieźć trzeba tysiące przedmiotów, które łącznie ważą kilkadziesiąt ton, wśród nich są meble, stoły i ławki, ponad 16 tysięcy woluminów książek czy 1,2 tys. kilogramów sprzętu chemicznego. Przy przeprowadzce mimo wakacyjnej przerwy pomagali chętnie uczniowie i absolwenci. Cały dobytek "Ósemki" musiało przewieść aż 17 ciężarówek.

17 lipca 2014 r. był ostatnim dniem kiedy adres VIII Liceum Ogólnokształcącego brzmiał ulica Głogowska 92. Od piątku "Ósemka" mieści się już w nowej przy ul. Cegielskiego 1 w centrum miasta. Również w piątek dyrekcja 8 LO przekazała klucze nowemu właścicielowi - kurii.

Ze szkołą zdążyli pożegnać się również uczniowie i absolwenci. Na ścianach, na klatce schodowej przy auli na III piętrze pojawiły się m.in. napisy: "Matka Boska wyraża niezadowolenie wyprowadzką", "Św. Franciszek proponuje Asyż jako nową siedzibę dla was", "Ósemka na zawsze", "Jeszcze tu wrócimy".

VIII LO w budynku naprzeciwko kościoła Matki Boskiej Bolesnej mieściło się w sumie przez 70 lat!


We wrześniu 1926 r. pod kierownictwem inż. A. Pillera, profesora Szkoły Budowlanej rozpoczęły się prace przy budowie nowego gmachu szkolnego przy ówczesnej ul. Marszałka Focha (obecnej Głogowskiej 92). Z początkiem roku szkolnego 1927/1928 szkoła przeniosła się do nowego budynku przy ul. Głogowskiej 92 i uzyskała pełne prawa gimnazjów państwowych, jako "Prywatne Gimnazjum Humanistyczne im. Adama Mickiewicza w Poznaniu". W 1939 r. wybuch II wojny światowej spowodował zawieszenie działalności szkoły. 1 października 1948 r. w budynku obecnej Szkoły Podstawowej nr 10 przy ul. Bosej szkoła wznowiła działalność, już jako VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. 15 grudnia 1956 r. "Ósemka" przeniosła się z powrotem do budynku przy ul. Głogowskiej 92, w którym pozostała do lipca 2014 r.

"Ósemka" musi opuścić ten budynek, gdyż należy on do kurii. W 2007 roku prawomocnym wyrokiem sądu Archidiecezja Poznańska odzyskała budynki przy ul. Głogowskiej 90 i 92, w których mieszczą się obecnie Zespół Szkół Muzycznych (należący do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz VIII Liceum Ogólnokształcące. Wiadomo już, że w obiekcie naprzeciwko kościoła Matki Boskiej Bolesnej znajdować będzie się gimnazjum prowadzone przez kurię.

W budynku przy ul. Głogowskiej znajdzie się Gimnazjum Katolickie św. Stanisława Kostki, które obecnie działa przy ul. Kanclerskiej. Szacujemy, że na remont budynku Ósemki trzeba będzie przeznaczyć rok czasu - wyjaśnia ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Archidiecezji Poznańskiej.

Nowa szkoła przy Głogowskiej 92 miałaby zostać uruchomiona z początkiem roku szkolnego 2015/2016. Remont budynku po VIII LO będzie kosztować kurię ponad 10 milionów złotych.


Komentarze (6)

27-09-2015 22:02:37
park
Takie małe dopowiedzenie: Historia szkoły przy ul. Głogowskiej w Poznaniu sięga 1920 roku, kiedy to ks. Czesław Piotrowski w prywatnych pomieszczeniach przy parafii otworzył pierwszą klasę Szkoły Przygotowawczej. Następnie ks. Piotrowski nabył na swoją własność grunty z myślą o wybudowaniu budynku szkoły naprzeciw kościoła. Poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę szkoły miało miejsce w 1926 r. Prowadzone przez ks. Piotrowskiego szkoły działały do 1939 r., kiedy ich działalność została zawieszona przez niemieckiego okupanta. W budynku mieściły się biura władz okupacyjnych, a od 1945 r. Milicja Obywatelska.
23-07-2014 07:04:25
Negatyw
Kuria mać... !!!
19-07-2014 08:22:18
kaśka
A zapomniałabym. Gimnazjum katolickie będzie płatne. Kolejny zysk dla kościoła katolickiego, który na każdym kroku okazuje jaki to jest biedny, miłosierny i okazuje chrześcijańską postawę. Zgadzam się z tonny: na chciwy kler piekło czeka.
19-07-2014 08:15:27
kaśka
Teraz 8lo, za chwilę szkoła muzyczna. Ciekawe po co kurii aż dwa budynki. Budynek 8mki na gimnazjum jest za duże, ciekawe kiedy część powierzchni przeznaczą na dyskont.
19-07-2014 01:09:39
absolwent
"Matka Boska wyraża niezadowolenie wyprowadzką", "Św. Franciszek proponuje Asyż jako nową siedzibę dla was" - dobre, dobre, ale i tak to zamażą. Szkoda, oglądając te zdjęcia łeska w oku się zakręciła...
18-07-2014 23:48:55
tonny
Powtórzę to po raz kolejny: na chciwy kler i tak piekło czeka!!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
14

gru

16:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
IX Łazarskie Spotkanie Opłatkowe

15

gru

I Liceum Ogólnokształcące ul. Bukowska 16
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

17:00
Rynek Łazarski
Granie na straganie czyli Świąteczny Rynek z Dziewiątką

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl dla dzieci "Kot w butach" w wykonaniu Teatru Krokodyl

17:00
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Cugowscy - koncert

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: