Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Niegdyś była tu kawiarnia Hortex, w weekend zorganizowano teatr - ożył pustostan przy Głogowskiej 29 - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Niegdyś była tu kawiarnia Hortex, w weekend zorganizowano teatr - ożył pustostan przy Głogowskiej 29
19-05-2014 01:36   Janusz Ludwiczak
W opustoszałym lokalu użytkowym przy ul. Głogowskiej 29, w którym jeszcze dekadę temu znajdowała się kawiarnia Hortex w sobotni i niedzielny wieczór odbył się spektakl "Zapolska" w ramach projektu "Stany Puste".

Spektakl miał być z założenia o Gabrieli Zapolskiej, ale nie takiej jaką wszyscy znamy, czyli dramatopisarki. Punktem wyjścia było pytanie: "Co by było gdyby?". Ona zaczyna od pisania recenzji teatralnych, tak naprawdę chciała być jednak aktorką. To był punkt wyjścia do tego spektaklu. Wspólnie z reżyserem Michałem Kmiecikiem i aktorem Dawidem Lipińskim co było gdyby pomyśleć o Zapolskiej inaczej - powiedziała Olga Drygas, kuratorka.

Spektakl "Zapolska" odbył się w ramach projektu "Stany Puste", organizowanego z okazji festiwalu "Nowa Siła Kuratorska". Jest on tworzony przez studentów kierunku Wiedza o Teatrze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Ideą Nowej Siły Kuratorskiej jest prezentacja projektów artystycznych, i włączenie do działania mieszkańców.

W ramach festiwalu organizowanego od sześciu lat powstają projekty kuratorskie przez studentów kierunku Wiedza o Teatrze na UAM. Chcemy pokazać, że kuratowanie sztuk performatywnych to też jest zawód i pewnego rodzaju sztuka, a przy okazji ożywamy różnego przestrzennie, nie tylko pustostany. Organizujemy również zajęcia teatralne dla dzieci i odkrywamy zawód krawca teatralnego - wyjaśnia Olga Drygas.


Na koktajl, rożki i lody do "Hortexu"

W cukierni i kawiarni "Hortex" serwowano pyszne rożki, owocowe koktajle czy lody. Potem przez kilka lat budynek odstraszał przechodniów, gości targowych czy też turystów zmierzających do Dworca Zachodniego. Pomieszczenia po dawnym Hortexie stały puste, a na oknach wisiały nielegalnie plakaty i reklamy. W dodatku elewacja budynku była niszczona przez grafficiarzy. Jeszcze we wrześniu 2008 r. wisiał neon po dawnej cukierni Hortex oraz dawne godziny otwarcia cukierni, która czynna była codziennie od 9 do 19. W końcu jesienią 2008 roku obiekt ten udało się wynająć przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Obecnie mieści się tutaj salon wykładzin i dywanów oraz sklep z meblami. Natomiast lokale na piętrze są niezagospodarowane.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
10

gru

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
„Całą noc padał śnieg” - widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy polskie piosenki"z udziałem: Kabaretu "Klub Szyderców Bis".
- w programie pojawią się w szczególności piosenki nawiązujące do świąt Bo

11

gru

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl pt."Ściana" w wykonaniu grupy teatralnej Klubu Krąg na zakończenie projektu

13

gru

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W zasadzie tak" - spotkanie z satyrykiem Jackiem Fedorowiczem, który opowie m.in. o wielu komicznych sytuacjach z życia w PRL-u

14

gru

do 15-12-2019
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Giełda Minerałów, Muszli i Wyrobów Jubilerskich

20

gru

do 21-12-2019
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: