O. Rydzyk jako świnia, której sutek ssie papież - "Bitwa pod Grunwaldem" The Krasnals w Skalarze
10-04-2014 08:37   Janusz Ludwiczak
W biurowcu Skalar Office Center przy zbiegu ulic Góreckiej i Hetmańskiej zawisnął ogromny obraz "Bitwa pod Grunwaldem/Statek Głupców", na którym można zobaczyć między innymi o. Tadeusza Rydzyka przedstawionego jako świnie, której sutek ssie papież. Na malowidle znajdują się również Szymon Majewski i Kuba Wojewódzki na jednorożcach, nie brakuje również Grażyny Kulczyk, "Kiepskich", Pudziana pod tęczową flagą czy polityków zarówno z polskiej jak i zagranicznej sceny. O dziele zrobiło się tak głośno, że sprawą zajmie się prokuratura.

W piątek w PBG Gallery, w Skalar Office Center przy ul. Góreckiej 1 otwarta została wystawa grupy The Krasnals. Jednym z eksponatów jest ogromny obraz "Bitwa pod Grunwaldem/Statek Głupców", który zajął aż dwa piętra.

Dzieło nie spodobało się Ryszardowi Nowakowi z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą, który złożył zawiadomienie do prokuratury o obrazę uczyć religijnych. Sprawą ma zająć się również prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Postać ubrana na biało jest postacią anonimową, w nawiązaniu do oryginalnego obrazu Matejki, do której nie znaleźliśmy żadnego opisu. Według nas to symboliczna przypadkowa ofiara (...). Słyszeliśmy już różne wersje na temat tej postaci, ale po raz pierwszy ktoś stwierdził że to JP2. Jest to dla nas zupełnie niezrozumiałe i w tym momencie to pan Nowak obraża papieża widząc go w takiej roli (...). Ojciec Rydzyk został przedstawiony zgodnie z kanonem znaczeniowym starożytnych symboli, gdzie świnia była symbolem płodności, uważana za zwierzę obdarzone siłami słońca, przedstawiana jako personifikacja ziemi - piszą w oświadczeniu The Krasnals.

Obraz "Bitwa pod Grunwaldem / Statek Głupców" nawiązuje do słynnego dzieła Jana Matejki i przedstawia wydarzenia oraz osoby, które wpłynęły na losy Polski w ostatnich latach.

Jednym z eksponatów wystawy jest również obraz zatytułowany "Liga sprawiedliwych / z cyklu Whielcy Polacy", na którym Jan Kulczyk przedstawiony jest jako superman, a Ryszard Grobelny jako batman.

Wystawę, która została nagrodzona Nagrodą Arteonu można oglądać do 25 kwietnia w PBG Gallery Skalar Office Center przy ul. Góreckiej 1 (narożnik Hetmańskiej) od poniedziałku do piątku w godz. od 11:00 do 19:00.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

gru

18:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
XXXVIII sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

14

gru

16:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
IX Łazarskie Spotkanie Opłatkowe

15

gru

I Liceum Ogólnokształcące ul. Bukowska 16
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

17:00
Rynek Łazarski
Granie na straganie czyli Świąteczny Rynek z Dziewiątką

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl dla dzieci "Kot w butach" w wykonaniu Teatru Krokodyl

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: