O. Rydzyk jako świnia, której sutek ssie papież - "Bitwa pod Grunwaldem" The Krasnals w Skalarze
10-04-2014 08:37   Janusz Ludwiczak
W biurowcu Skalar Office Center przy zbiegu ulic Góreckiej i Hetmańskiej zawisnął ogromny obraz "Bitwa pod Grunwaldem/Statek Głupców", na którym można zobaczyć między innymi o. Tadeusza Rydzyka przedstawionego jako świnie, której sutek ssie papież. Na malowidle znajdują się również Szymon Majewski i Kuba Wojewódzki na jednorożcach, nie brakuje również Grażyny Kulczyk, "Kiepskich", Pudziana pod tęczową flagą czy polityków zarówno z polskiej jak i zagranicznej sceny. O dziele zrobiło się tak głośno, że sprawą zajmie się prokuratura.

W piątek w PBG Gallery, w Skalar Office Center przy ul. Góreckiej 1 otwarta została wystawa grupy The Krasnals. Jednym z eksponatów jest ogromny obraz "Bitwa pod Grunwaldem/Statek Głupców", który zajął aż dwa piętra.

Dzieło nie spodobało się Ryszardowi Nowakowi z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą, który złożył zawiadomienie do prokuratury o obrazę uczyć religijnych. Sprawą ma zająć się również prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Postać ubrana na biało jest postacią anonimową, w nawiązaniu do oryginalnego obrazu Matejki, do której nie znaleźliśmy żadnego opisu. Według nas to symboliczna przypadkowa ofiara (...). Słyszeliśmy już różne wersje na temat tej postaci, ale po raz pierwszy ktoś stwierdził że to JP2. Jest to dla nas zupełnie niezrozumiałe i w tym momencie to pan Nowak obraża papieża widząc go w takiej roli (...). Ojciec Rydzyk został przedstawiony zgodnie z kanonem znaczeniowym starożytnych symboli, gdzie świnia była symbolem płodności, uważana za zwierzę obdarzone siłami słońca, przedstawiana jako personifikacja ziemi - piszą w oświadczeniu The Krasnals.

Obraz "Bitwa pod Grunwaldem / Statek Głupców" nawiązuje do słynnego dzieła Jana Matejki i przedstawia wydarzenia oraz osoby, które wpłynęły na losy Polski w ostatnich latach.

Jednym z eksponatów wystawy jest również obraz zatytułowany "Liga sprawiedliwych / z cyklu Whielcy Polacy", na którym Jan Kulczyk przedstawiony jest jako superman, a Ryszard Grobelny jako batman.

Wystawę, która została nagrodzona Nagrodą Arteonu można oglądać do 25 kwietnia w PBG Gallery Skalar Office Center przy ul. Góreckiej 1 (narożnik Hetmańskiej) od poniedziałku do piątku w godz. od 11:00 do 19:00.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
17

paź

do 19-10-2017
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Pol-Eco-System - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska

18

paź

18:30
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
Koncert z okazji 168. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina

19

paź

18:00
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Harry Potter i Komnata Tajemnic in Concert

20

paź

Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Targi edukacyjne

18:00
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Łazarzu nie irytuj się - prezentacja gry planszowej o Łazarzu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: