"Pomysł powstania kościoła na pograniczu Górczyna i Łazarza był już w latach 80."
02-12-2013 01:12   Janusz Ludwiczak
Parafia Chrystusa Sługi ma już 10 lat. Zanim jednak przy ul. Palacza 7 powstał kościół nabożeństwa sprawowano w blaszaku. Okazuje się, że plany wybudowania świątyni sięgają lat 80.

Równo 10 lat temu, 30 listopada 2003 roku utworzono nową Parafię Chrystusa Sługi. Z tej okazji w ubiegłą niedzielę odbył się uroczysty koncert chórku parafialnego w towarzystwie perkusisty i gitarzysty. Po każdej mszy św. powstał "Portret parafii". Dzieci, a także dorośli pisali życzenia dla Parafii. W tym tygodniu na wieży kościoła przy ul. Palacza 7 pojawiła się również czerwona wstążka z kokardką, symbolizująca 10-lecie Parafii Chrystusa Sługi.

Z kolei 1 grudnia o godz. 12:15 została odprawiona msza św. dziękczynna koncelebrowana z byłymi wikariuszami - ks. Dariuszem Walkowiakiem i ks. Tomaszem Tarczyńskim wspólnie z obecnym wikariuszem ks. Krzysztofem Stefańskim, ks. Ryszardem Bała i proboszczem, ks. Marianem Ciesielskim. Po każdej mszy św. wierni spotkali się przy kawie i herbacie, a po południu odbyło się spotkanie wspomnieniowe, w trakcie którego oglądano archiwalne zdjęcia i filmy z życia parafii. Z okazji jubileuszu wydany został również autor "Między wczoraj a dziś..."

Pierwsze plany wybudowania świątyni i utworzenia nowej parafii pojawiły się już w latach 80.

Pomysł powstania kościoła na pograniczu Górczyna i Łazarza był już w latach 80. Wtedy nie było terenu, na którym świątynia mogłaby powstać. Dopiero jak diecezja weszła w posiadanie działki przy ul. Palacza przez wymianę gruntów to wtedy możliwe było utworzenie naszej parafii - powiedział ks. Marian Ciesielski, proboszcz Parafii Chrystusa Sługi i budowniczy kościoła przy ul. Palacza 7.

Parafia Chrystusa Sługi została utworzona 30 listopada 2003 r., jednak już 31 sierpnia na działce przy ul. Palacza 7 odprawiono pierwszą msze świętą (pod chmurką). Kilka dni później rozpoczęto odprawiać nabożeństwa w prowizorycznej kaplicy, która mieściła się w blaszaku.

Rok po utworzeniu parafii, jesienią 2004 roku zakończyła się budowa domu parafialnego i nowej kaplicy, a w kwietniu 2005 roku rozpoczęto budowę kościoła. Miesiąc później ks. arcybiskup Stanisław Gądecki poświęcił kamień węgielny pod nową świątynie.

Parafia Chrystusa Sługi liczy 6 277 mieszkańców, a jej terytorium obejmuje ulice: Arciszewskiego 1-17, Biedrzyckiego, Cybulskiego, Dmowskiego od nr 79, Drobna, Duszna, Dwatory, Działkowa, Głogowska nr parz. 142-170, nr niep.147-177, Górczyńska, Górecka nr parz. 16-106, Górki, Jarochowskiego nr niep.53-105, parz.62-70, Kasprzaka nr 57, 50-64, Knapowskiego, Kosynierską, Krauthofera nr niep.36-86, Kuźnicza, Nehringa, Palacza nr niep.do 95, parz.8-38, Rogalińskiego i Wiklera.

Proboszczem parafii Chrystusa Sługi jest ks. Marian Ciesielski, który przez trzy lata był wikariuszem w parafii Matki Boskiej Bolesnej przy ulicy Głogowskiej. Ks. Marian jest też głównym budowniczym kościoła, nie raz mieszkańcy mogli go więc zobaczyć w roboczej odzieży przy prowadzonych pracach. Na zakończenie XIX Dni Łazarza ks. Marian Ciesielski otrzymał statuetkę "Człowieka Roku 2008 Osiedla Łazarz".

A czego życzyć Parafii Chrystusa Sługi na kolejne 10-lecie?

Do ukończenia pozostało jeszcze prezbiterium. Myślę, że niebawem nastąpi konsekracja kościoła. Czego życzyć na kolejne 10 lat? Żebyśmy stawali się wspólnotą wiary i miłości - mówi ks. Marian Ciesielski, proboszcz Parafii Chrystusa Sługi.


Komentarze (1)

04-12-2013 19:00:12
as
na a kiedys tam baraki były... no pamiętam... pamiętam

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

sty

17:30
Biuro Rady Osiedla Święty Łazarz - Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych (bud.B) ul. Wyspiańskiego 27
XXXIX sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
- porządek obrad

27

sty

18:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Nabożeństwo z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
Kazanie: ks. Tomasz Siuda, kościół rzymskokatolicki

28

sty

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Babi Targ

17:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie
007 James Bond Live! - koncert

30

sty

do 02-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Budma - Międzynarodowe Targi Budownictwa
Intermasz - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
Ifratec - Międzynarodowe Targi Technologii i Materiałów dla

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: