Tablica Kazimierza Nowaka trafi na "Lejek Łazarski"?
08-11-2013 12:42   Janusz Ludwiczak
W listopadzie 2006 r. Ryszard Kapuściński w holu starego dworca kolejowego odsłonił tablicę poświęconą wybitnemu podróżnikowi Kazimierzowi Nowakowi. Z obiektu nie mogą już korzystać podróżni, ale nadal funkcjonują w nim sklepy i punkty usługowe. Czy po definitywnym zamknięciu starego gmachu Poznań Główny tablica poświęcona Kazimierzowi Nowakowi zostanie przeniesiona na tzw. "Lejek Łazarski", czyli Skwer im. Kazimierza Nowaka, znajdujący się tuż przy Rynku Łazarskim?

25 listopada 2006 r. w holu starego dworca kolejowego Poznań Główny Ryszard Kapuściński odsłonił tablicę pamiątkową poświęconą Kazimierzowi Nowakowi. Uroczystość odbyła się w 70. rocznicę powrotu słynnego podróżnika, który w ciągu pięciu lat samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem - pokonując dystans ponad 40 tysięcy kilometrów pieszo, na rowerze, konno i czółnem. Obok tablicy informacyjnej, zawisła mapa Afryki z zaznaczoną trasą podróży.

25 października po 184 latach funkcjonowania stary dworzec został zamknięty dla podróżnych. Mimo to w budynku funkcjonują jeszcze sklepy i punkty usługowe (m.in. dyskont Biedronka, drogeria Rossmann i restauracja KFC). Jednak niedługo obiekty te zostaną zlikwidowane, tym samym na dobre zamkną się ostatnie drzwi starego dworca. Co więc stanie się z tablicą poświęconą Kazimierzowi Nowakowi?

PKP S.A. związane jest długoterminowymi umowami najmu z poszczególnymi podmiotami usługowo- handlowymi na starym dworcu PKP w Poznaniu. Na dzień dzisiejszy nie posiadamy informacji dotyczącej daty zamknięcia dworca. Tablica Kazimierza Nowaka będzie znajdowała się w czynnej części starego dworca do momentu jego zamknięcia - tłumaczy Katarzyna Brożek, naczelnik Departamentu Komercjalizacji Nieruchomości PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Poznaniu.

Jedną z propozycji nowej lokalizacji Kazimierza Nowaka jest tzw. "Lejek Łazarski" skwer znajdujący się przy Rynku Łazarskim, który rok temu otrzymał imię słynnego podróżnika.

Zastanawialiśmy się z Maciejem Pastwą nad tym, co zrobić z tablicą w trakcie i po remoncie dworca. Początkowo myśleliśmy, że znajdzie swoje godne miejsce na nowym dworcu, szybko jednak okazało się, że nowy dworzec nie będzie miejscem, w którym tablica mogłaby zaistnieć. Czulibyśmy się jakbyśmy ją wieszali w centrum handlowym. Maciej zasugerował, że skoro udało się i mamy skwer im. Kazimierza Nowaka, o byłoby dobre miejsce, by tablicę tam właśnie przenieść. Skoro mamy miejsce upamiętniające postać podróżnika, niech tablica znajdzie się w tym miejscu - mówi Łukasz Wierzbicki, autor książek o Kazimierzu Nowaku.

Osoba Kazimierza Nowaka była szczególnie związana z Łazarzem, gdyż mieszkał on w kamienicy przy ul. Lodowej, dlatego tym bardziej zależy nam na tym, by tablica ta znajdowała się właśnie na Łazarzu - wskazuje Wojciech Wośkowiak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz i Radny Miasta Poznania.

Zależy nam na tym, by ta tablica nie znalazła się w jakimś magazynie. Tablica ta powinna znaleźć się w miejscu często uczęszczanym przez ludzi, chcemy by mieszkańcy odkryli na nową tą postać. Na cmentarzu Górczyńskim znajduje się obelisk poświęcony Kazimierzowi Nowakowi, przy którym paliło się sporo zniczy w okresie Wszystkich Świętych - dodaje radny Wojciech Wośkowiak.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

lut

do 22-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

17:30
Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
XXXL sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
- porządek obrad

22

lut

do 24-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Gardenia - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
Specjal Days - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
Sport Invest - Targi Branży Sportowej i Rekreacyjnej

02

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Światowy Dzień Modlitwy - nabożeństwo ekumeniczne

04

mar

10:00
Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Nr 2 ul. Grunwaldzka 16a
Otwarte Strażnice - zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: