Willowa zabudowa z lat 30. - ulica Iłłakowiczówny
18-08-2013 01:27   Janusz Ludwiczak
Ulica ta ma tylko 321 metrów długości. Znajdują się przy niej wille zbudowane w latach 30. ubiegłego wieku. W naszym cyklu "Spacer po Łazarzu - patroni naszych ulic" przedstawiamy ulicę Iłłakowiczówny.

Ulica Iłłakowiczówny:

 • Długość: 321 m
 • Kod pocztowy: 60-789
 • Urząd pocztowy: obszar doręczeń - UP Poznań 2 (ul. Głogowska 17), najbliższa poczta - AP Poznań (ul. Grunwaldzka 17)
 • Ilość budynków: 16
 • Najwyższy numer: 17
 • Status drogi: gminna / lokalna, układ uzupełniający
 • Komunikacja miejska: brak
 • Parafia: Michała Archanioła (ul. Stolarska 7)
 • Okręg wyborczy: II (Łazarz-Stary Grunwald-Jeżyce-Ogrody)
 • Obwód wyborczy: komisja nr 51, II Liceum Ogólnokształcące (ul. Matejki 8/10)
 • Obwód szkół: Szkoła Podstawowa nr 90 (ul. Chociszewskiego 56), Gimnazjum nr 33 (ul. Wyspiańskiego 27)
 • Policja: Komisariat Poznań-Grunwald (ul. Rycerska), rewir I, rejon dzielnicowych 3


Ma tylko 321 metrów długości

Ulica Iłłakowiczówny ma 321 metrów długości, przebiega z północy na południe, równolegle do ulicy Reymonta i Wojskowej, łączy ulicę Grunwaldzką z Wyspiańskiego.


Willowa zabudowa z lat 30.

Wszystkie wille znajdujące się przy tej ulicy powstały w latach 30. XX wieku. Najstarsza z nich znajduje się pod numerem 2 i została zbudowana dokładnie w 1932 r. W latach pięćdziesiątych przebudowane zostały domy pod "dziesiątką" i "czternastką".

Ulica Iłłakowiczówny, podobnie jak sąsiednia ul. Wojskowa została wytyczona w latach 20.

"Niektóre z ulic, zaplanowanych przed 1908 r. zrealizowano dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym: dotyczy to ulic Święcickiego, Iłłakowiczówny i Białej" - piszą Dorota Leśniewska i Jarosław Mulczyński w książce "Ulice i zaułki dawnego Poznania. Ulica Grunwaldzka".


Plac zabaw zbudowany przez nieistniejącą już radę osiedla

W 2005 roku staraniem ówczesnej Rady Osiedla Targowego na działce pomiędzy willami pod numerem 6 i 8 powstał plac zabaw. Na to zadanie Rada Osiedla Targowego przeznaczyła ze swoich środków 13 tys. zł, a kolejne 30 tys. zł pozyskała z grantu. W 2007 r. na zagospodarowanie i rozbudowę placu zabaw przeznaczyła kolejne 29 tys. zł. Obecnie plac zabaw należy do Rady Osiedla Św. Łazarz (przypomnijmy, że z dniem 1 stycznia 2011 r. w wyniku reformy samorządów pomocniczych przestało istnieć Osiedle Targowe, a Osiedle Święty Łazarz zwiększyło swój obszar aż do ulicy Przybyszewskiego i Bukowskiej).


"Iłła"

KAZIMIERZA IŁŁAKOWICZÓWNA ("IŁŁA") - polska poetka, prozaik, dramaturg i tłumaczka urodziła się 6 sierpnia 1892 roku w Wilnie. Była nieślubną córką Barbary Iłłakowiczówny i Klemensa Zana (syna Tomasza Zana "Promienistego", bliskiego przyjaciela Adama Mickiewicza). Została wcześnie osierocona i wychowywała się u krewnych, przygarnęła ja Zofia Buyno z Zyberk-Platerów, która stała się swego rodzaju przybraną matką poetki.

Początkowo otrzymała wykształcenie domowe, w latach 1908-1909 studiowała w Oxfordzie w kolegium dla cudzoziemców. Rok później rozpoczęła studia na filologii polskiej i angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 1918 roku pracowała w Ministerstwie Spraw Zewnętrznych, a osiem lat później rozpoczęła pracę w Ministerstwie Spraw Wojskowych, m.in. jako sekretarka Józefa Piłsudzkiego. Od 1936 roku znów podejmuje pracę w MSZ.

W 1939 roku została ewakuowana do Rumunii i w czasie wojny przebywała głównie w Siedmiogrodzie. W 1947 roku wróciła do kraju, gdzie zamieszkała w Poznaniu. Kazimiera Iłłakowiczówna zmarła 16 lutego 1983 w Poznaniu. Spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Natomiast w jej mieszkaniu przy ul. Gajowej 4/8 znajduje się muzeum.

W jej twórczości krzyżowało się wiele nurtów: religijny, polityczny, patriotyczny, osobisty czy fantastyczny. W jej wierszach spotkamy zarówno tramwajarzy jak i cyganów. Zamiłowanie do fantazji, legend, baśni znalazło wyraz w wielu żartobliwych tomach wierszy i wróżb.

Kazimierza Iłłakowiczówna została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi na polu pracy literackiej i propagandy zagranicą, a także Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury. Otrzymała również Nagrodę Literacką miasta Wilna (1930), Państwową Nagrodę Literacką (1935), Nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki (1967), Nagrodę miasta Poznania (1968) oraz Nagrodę Państwową I stopnia (1976). W 1981 roku Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyznał jej tytuł doktora honoris causa. Od roku 1983 w Warszawie przyznawana jest najlepszym debiutanckim tomikom poetyckim Nagroda im. K. Iłłakowiczówny, a uroczyste wręczenie nagrody odbywa się zawsze w mieszkaniu na Gajowej.


Ciekawostki:

 • w willi pod numerem 15 znajduje się jedna z ostatnich pracowni introligatorskich, w których bindowane są m.in. kalendarze
 • przy skrzyżowaniu z ul. Wyspiańskiego mieści się ośrodek szkolenia kierowców.


Opracowanie na podstawie - źródła:

 • Wikipedia
 • Dorota Leśniewska, Jarosław Mulczyński "Ulice i zaułki dawnego Poznania. Ulica Grunwaldzka".
 • "Spis zabytków architektury", Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2004
 • "Nasze Osiedle Targowe"
 • System Informacji Przestrzennej - wykaz ZGiKM Geopoz
 • wykaz dróg, Zarząd Dróg Miejskich
 • lazarz.pl - materiały własne


Komentarze (1)

18-08-2013 23:47:27
MIKI
Przed wojną ulica nazywala się Marynarska i tak powinno pozostać - nazwa nawiazuje do pozostałych w okolicy związanych z wojskowością - Ułańska, Wojskowa, Taborowa,Obozowa, itd. Drogi Panie Redaktorze - jednak domy powstały wcześniej niż w 1932 - moja Mama mieszkała pod numerem 5 od konca grudnia 1928 - Pozdrawiam M

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

gru

18:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
XXXVIII sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

14

gru

16:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
IX Łazarskie Spotkanie Opłatkowe

15

gru

I Liceum Ogólnokształcące ul. Bukowska 16
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

17:00
Rynek Łazarski
Granie na straganie czyli Świąteczny Rynek z Dziewiątką

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl dla dzieci "Kot w butach" w wykonaniu Teatru Krokodyl

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: