Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Krzesło operacyjne, na którym piłą odcinano kończyny można było zobaczyć na Targach - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Krzesło operacyjne, na którym piłą odcinano kończyny można było zobaczyć na Targach
24-06-2013 00:53   Janusz Ludwiczak
W weekend w Holu Wschodnim MTP można było zobaczyć wystawę historyczną "Dawno temu w szpitalu ortopedycznym... Ortopedia i fizjoterapia wczoraj i dziś" z okazji 100-lecia ortopedii polskiej i 50-lecia fizjoterapii w Polsce.

Wystawa przybliżała zwiedzającym jak z roku na rok zmieniała się polska ortopedia i jak zmieniało się podejście chirurgów do leczenia ortopedycznych schorzeń.

Ekspozycja była rekonstrukcją szpitala ortopedycznego, który mieścił się przy ul. Gąsiorowskich. Oglądając wystawę można było przenieść się w czasie i zobaczyć np. "Krzesło operacyjne" z XVIII wieku, które były wykorzystywane do zabiegów zarówno zamożnych pacjentów w mieszkaniu jak i przez wędrownych chirurgów przemieszczających się z jarmarku na jarmark.

Krzesła operacyjne były drewniane a jego wydłużone nogi "zawieszały" pacjenta nad ziemią i nie pozwalały na odpychanie się od podłogi. Asysta chirurga dodatkowo unieruchamiała chorego stosując system rzemieni wiążących do krzesła, które posiadało wiele haczyków do ich umocowania.

Ekspozycja prezentowała również salę operacyjną z lat 70. a także supernowoczesną salę operacyjną XXI wieku.

Wystawa historyczna "Dawno temu w szpitalu ortopedycznym... Ortopedia i fizjoterapia wczoraj i dziś" została zorganizowana z okazji 100-lecia ortopedii polskiej i 50-lecia fizjoterapii w Polsce.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

lut

do 28-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
"Home Decor" - Targi Wnętrz
"Specjal Days" - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
"Arena Design"

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż wystawy "Fotografie i nie tylko..."

26

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury - Armenia". Spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

06

mar

do 08-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi edukacyjne
Poznańskie targi książki
"Rybomania" - targi wędkarskie

14

mar

do 15-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: