Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Krzesło operacyjne, na którym piłą odcinano kończyny można było zobaczyć na Targach - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Krzesło operacyjne, na którym piłą odcinano kończyny można było zobaczyć na Targach
24-06-2013 00:53   Janusz Ludwiczak
W weekend w Holu Wschodnim MTP można było zobaczyć wystawę historyczną "Dawno temu w szpitalu ortopedycznym... Ortopedia i fizjoterapia wczoraj i dziś" z okazji 100-lecia ortopedii polskiej i 50-lecia fizjoterapii w Polsce.

Wystawa przybliżała zwiedzającym jak z roku na rok zmieniała się polska ortopedia i jak zmieniało się podejście chirurgów do leczenia ortopedycznych schorzeń.

Ekspozycja była rekonstrukcją szpitala ortopedycznego, który mieścił się przy ul. Gąsiorowskich. Oglądając wystawę można było przenieść się w czasie i zobaczyć np. "Krzesło operacyjne" z XVIII wieku, które były wykorzystywane do zabiegów zarówno zamożnych pacjentów w mieszkaniu jak i przez wędrownych chirurgów przemieszczających się z jarmarku na jarmark.

Krzesła operacyjne były drewniane a jego wydłużone nogi "zawieszały" pacjenta nad ziemią i nie pozwalały na odpychanie się od podłogi. Asysta chirurga dodatkowo unieruchamiała chorego stosując system rzemieni wiążących do krzesła, które posiadało wiele haczyków do ich umocowania.

Ekspozycja prezentowała również salę operacyjną z lat 70. a także supernowoczesną salę operacyjną XXI wieku.

Wystawa historyczna "Dawno temu w szpitalu ortopedycznym... Ortopedia i fizjoterapia wczoraj i dziś" została zorganizowana z okazji 100-lecia ortopedii polskiej i 50-lecia fizjoterapii w Polsce.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
15

paź

17:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Händel: kantaty włoskie - koncert

16

paź

18:00
Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
VIII sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Święty Łazarz
► porządek obrad

17

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Uroczysta inauguracja sezonu kulturalno-oświatowego 2019/2020 na Łazarzu

19:00
Galeria Muzalewska ul. Głogowska 29/3 m.6
Sławomir Dróżdż "dlaczego" - wernisaż

19:30
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Händel: włoskie sonaty triowe i solowe - koncert

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: