Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W kościele Matki Boskiej Bolesnej znajduje się jedyna kopia Piety w Polsce - Wieczór Kościołów - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W kościele Matki Boskiej Bolesnej znajduje się jedyna kopia Piety w Polsce - Wieczór Kościołów
26-05-2013 00:51   Janusz Ludwiczak
Tydzień po Nocy Muzeów odbył się Wieczór Kościołów, w trakcie którego można było dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy o łazarskich świątyniach - kościele Św. Anny i Matki Boskiej Bolesnej.

Już po raz czwarty odbył się Wieczór Kościołów. Na początek poznaniacy mogli zwiedzić kościoły na Jeżycach - pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana przy ul. Kościelnej oraz kościół garnizonowy pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Szamarzewskiego.

Później Wieczór Kościołów przeniósł się na Łazarz. O godz. 19:00 można było zwiedzić kościół Św. Anny i posłuchać prelekcji historycznej. Godzinę później Wieczór Kościołów rozpoczął się w kościele Matki Boskiej Bolesnej. Na początek odbył się koncert organowy, po którym przewodnicy miejscy opowiadali historię na temat kościoła przy ul. Głogowskiej.

Wieczór Kościołów cieszył się dużym zainteresowaniem. Wśród uczestników było sporo osób młodych. Wiele osób zwiedzało świątynie grafując ich detale.

Postanowiłam wziąć udział w Wieczorze Kościołów, gdyż chciałam uzupełnić swoją wiedzę. Wiedziałam, że kościół Św. Anny był kiedyś kościołem protestanckim, gdyż mieszkam obecnie w tej parafii - powiedziała Krystyna Jabłońska.

Jako mieszkańcy Poznania powinniśmy mieć jakąś wiedzę na temat kościołów, to również część miasta. Podczas wycieczki przynajmniej dowiedziałam się, że kościół przy Matejki zbudowali protestanci - wskazuje Beata Szturemska.

Całe życie interesowałam się historią. Architektura każdego kościoła jest bardzo ciekawa - uważa Barbara Chwałkowska.

Wieczór Kościołów odbył się już po raz czwarty. Za rok poznaniacy będą mogli poznać historię świątyń na Wildzie.

Początkowo Wieczór Kościołów odbywał się w świątyniach w samym centrum Poznania, blisko Starego Rynku. Bardzo cieszy mnie to, że wychodzi poza centrum, gdzie kościoły i ich historia są bardzo znane i odwiedzane - tłumaczy Przemysław Ćwikła, przewodnik miejski, który oprowadzał po kościołach.

Kamień węgielny pod budowę świątyni kościoła przy zbiegu ulic Matejki i Limanowskiego w 1904 roku wmurowali protestanci, których na Łazarzu było w sumie 10 tysięcy.

Kościół Św. Anny podobnie jak kościół Podwyższenia Krzyża na Jeżycach był protestancki. Na przełomie XIX i XX wieku w Poznaniu było bardzo dużo ludności protestanckiej. Na Łazarzu było 10 tysięcy protestantów, stąd zrodziła się potrzeba wybudowania kościoła ewangelickiego - mówi Dajana Ćwikła, przewodnik miejski.

Dopiero po II wojnie światowej, w lutym 1948 roku świątynia ta zostaje przejęta przez katolików. Co ciekawe w nabożeństwach uczestniczyli tutaj również wierni z Parafii Michała Archanioła, gdyż kościół przy Stolarskiej był zniszczony po wojnie.

Również wiele ciekawych rzeczy można było dowiedzieć się o kościele Matki Boskiej Bolesnej.

Grunt pod budowę świątyni przy ul. Głogowskiej oddała rodzina Sznajderów, którzy byli potomkami bambrów. W okresie II wojny obok kościoła Św. Wojciecha był to jedyny czynny kościół w Poznaniu. To tutaj internowany był abp Walenty Dymek, przebywał w areszcie domowym do 1945 roku. W latach 80. to czas Solidarności i odprawianych mszy św. za ojczyznę i ks. Jerzego Popiełuszkę - wyjaśnia Przemysław Ćwikła, przewodnik miejski.

To stąd wyruszały pochody 1 i 3 maja, a także 11 listopada, które były zatrzymywane zaraz przy Rynku Łazarskim przez oddziały ZOMO i były szybko rozbijane - dodaje Przemysław Ćwikła.

Jedyna wierna kopia Piety na terenach Polskich. W 1972 roku gdy została uszkodzona oryginalna Pieta w Rzymie na bazie tej, znajdującej się w kościele Matki Boskiej Bolesnej powstała kopia do bazyliki rzymskiej. Były robione nawet dokładne pomiary i zdjęcia - podsumowuje Dajana Ćwikła.

Na zakończenie Wieczoru Kościołów o godz. 21:00 przy Grocie odbył się Apel Jasnogórski, a pół godziny później w kościele Matki Boskiej Bolesnej msze św. odprawił ks. arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
20

wrz

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"O rogalach Świętomarcińskich"- Spektakl muzyczny dla dzieci w wykonaniu Teatru Mozaika

21

wrz

do 23-09-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi stomatologiczne "Cede"

do 22-09-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

Skwer Eki z Małeki (Małeckiego/Łukaszewicza/Graniczna)
"Psy psom" - rzeźba psów dla psów
w godz. 12:00-16:00

Skwer Eki z Małeki (Małeckiego/Łukaszewicza/Graniczna)
Park(ing) Day Poznań 2019

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: