Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Biała od kwitnących akacji i koloru budynków - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Biała od kwitnących akacji i koloru budynków
26-01-2013 02:17   Janusz Ludwiczak
Ulica Biała to jedna z najkrótszych ulic na Łazarzu, ma 103 metry długości. Znajduje się przy niej tylko jeden budynek, wzniesiony na przełomie 1928 i 1929 roku dla pracowników Spółdzielni Urzędników Państwowych. Ulica ta zawdzięcza swą nazwę białym budynkom mieszkalnym i od kwitnących drzew, których kwiaty są białe.

Ulica Biała:

  • Długość: 103 metry
  • Kod pocztowy: 60-804
  • Urząd pocztowy: obszar doręczeń - Poznań 2 (ul. Głogowska 17), najbliższa poczta - Agencja Pocztowa ul. Grunwaldzka 17
  • Ilość budynków: 1
  • Najwyższy numer: 1b
  • Status drogi: gminna / dojazdowa, układ uzupełniający
  • Komunikacja miejska: brak
  • Parafia: Św. Michała Archanioła
  • Okręg wyborczy: II (Łazarz-Stary Grunwald-Jeżyce-Ogrody)
  • Obwód wyborczy: komisja nr 52, II Liceum Ogólnokształcące (ul. Matejki 8/10)
  • Obwód szkół: Szkoła Podstawowa nr 71 (ul. Przybyszewskiego 37), Gimnazjum nr 33 (ul. Wyspiańskiego 27)
  • Policja: Komisariat Poznań-Targi (ul. Śniadeckich), rewir I, rejon dzielnicowych 3


Ma tylko 103 metry długości

Ulica Biała to jedna z najkrótszych ulic na Łazarzu, ma 103 metry długości. Jest to ulica jednokierunkowa. Prowadzi z zachodu na wschód, łącząc ulicę Przybyszewskiego z ulicą Niecałą. Jest równoległa do Marcelińskiej i Grunwaldzkiej. Po północnej stronie znajduje się budynek mieszkalny, po stronie południowej "zielone płuca" dla tego rejonu - skwer nazwany Placem Kazimierza Nowakowskiego, który opiszemy szczegółowo przy ulicach na literę P.


85 lat temu wzniesiono tutaj dom urzędniczy

Przy ul. Białej znajduje się tylko jeden budynek z trzema klatkami schodowymi (pod numerem 1, 1a i 1b). Jest to jedna z czterech kamienic stanowiąca zespół zabytkowych budynków, wzniesionych na przełomie 1928 i 1929 roku dla pracowników Spółdzielni Urzędników Państwowych.

Zespół w kwadracie ulic Niecałej, Marcelińskiej, Przybyszewskiego i właśnie Białej zaprojektował Marian Pospieszalski, w tradycyjnych formach, czerpiących ze stylistyki barokowej. Pomiędzy tymi czterema budynkami znajduje się ogromny zielony teren rekreacyjny.

Jak pisze Dr Hanna Grzeszczuk-Brendel w "Atlasie architektury Poznania" (Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2008) osiedle miało, dzięki swym formom, przeciwstawiać się niemieckim osiągnięciom osiedlowym sprzed I wojny światowej, jak np. tzw. Osadzie lub Kolonii Karlsbunne. Mieszkania były stosunkowo duże i wygodne, posiadały pełne węzły sanitarne, mimo że poddasza miały również charakter mieszkalny.


Biała od kwitnących akacji i koloru budynków

Jak możemy przeczytać w książce "Nazwy ulic w Poznaniu" Zygmunta Zaleskiego ulica ta zawdzięcza swą nazwę białym budynkom mieszkalnym i obowiązuje od 19 sierpnia 1926 roku.

W tym samym roku na ulicy Białej sadzone były akacje. Nazwa ulicy pochodzić może więc od kwitnących drzew, których kwiaty są białe.


Ciekawostki:

  • początki tej ulicy sięgają 1926 roku
  • w czasie, kiedy nad Poznaniem władzę sprawowali Niemcy nosiła nazwę Kriemhildstrasse
  • znajduje się przy niej tylko jeden budynek.


Opracowanie na podstawie - źródła:

  • Wikipedia
  • Zygmunt Zaleski, Nazwy ulic w Poznaniu, Magistrat Stołeczny Miasta Poznania, 1926
  • Praca zbiorowa, Atlas architektury Poznania, Wydawnictwo Miejskie, Poznań, 2008
  • strona internetowa Urzędu Miasta Poznania
  • Wykaz dróg, Zarząd Dróg Miejskich


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak (0-13), Katarzyna Gmerek (0,14-19)

ZOBACZ TAKŻE: Plac Nowakowskiego zostanie zabudowany?

Komentarze (1)

26-01-2013 09:54:20
emigrantka z Białej;)
Białe drzewa to robinia pseudoakacjowa (robinia pseudoaccacia) http://drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/robinia/robinia_akacjowa/robinia_akacjowa.php zwana popularnie akacją. Mieszkańcom Białej zdarzało się w czasie wojny jeść kwiaty akacji jako aromatyczny dodatek do naleśników;) - ponoć smakowało... (Dla przestrogi, tylko kwiaty są jadalne). Jak widać na zdjęciach Janusza, kilka drzew zostało wyciętych i ulica nie wygląda już tak zjawiskowo. Szkoda, bo wielkie drzewa to część tych zielonych płuc, o których wspomina artykuł. Biała wg. wspomnień najstarszych mieszkańców, przeżyła dramatyczne chwile pod koniec II wojny światowej, ponieważ znalazła się na linii frontu, z Niemcami broniącymi się od podwórza i Rosjanami atakującymi od Grunwaldzkiej. Spłonął wtedy dom na Marcelińskiej, po wojnie odbudowany, budynek przy Białej ocalał, także dzięki ofiarności mieszkańców, którzy narażając życie biegali gasząc wybuchające co chwilę pożary. Dziś ulica Biała jest znów cicha i spokojna, a najlepiej odwiedzić ją w porze kwitnienia 'akacji' (maj/czerwiec).
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

kwi

do 07-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne
TTM - Targi Techniki Motoryzacyjnej

07

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe

12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: