Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na terenie Szpitala Św. Rodziny poszukiwano szczątków ofiar komunizmu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na terenie Szpitala Św. Rodziny poszukiwano szczątków ofiar komunizmu
04-12-2012 00:53   Janusz Ludwiczak
Na terenie byłego Miejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, który znajdował się przy zbiegu ulic Jarochowskiego i Niegolewskich pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej poszukiwali szczątków ofiar komunizmu.

W sobotę, 24 listopada pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej poszukiwali szczątków ofiar komunizmu. Pod koniec września przeprowadzono badania georadarem.

Urządzenie bardzo mądre, daleko zawansowane technicznie, wskazuje naruszenie struktury ziemi, tylko tyle, że nie daje odpowiedzi na charakter naruszenia struktury gleby. Mieliśmy bardzo dokładne wyniki badań georadarowych, które wskazywały na szereg miejsc, gdzie doszło do naruszenia struktury ziemi. Chcieliśmy potwierdzić wiarygodność wyników badań georadarowych i ostatecznie wyjaśnić sprawę dawnej siedziby UB, gdzie były tutaj rozstrzeliwany osoby. Pamiętajmy, że w latach 90. były już tu prowadzone działania ekshumacyjne i znaleziono ludzkie szczątki - powiedział dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, Pełnomocnik Instytutu Pamięci Narodowej ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego lat 1944-56 i naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu.

Przy użyciu małej koparki przebadano ponad 1,5 tysiąca metrów kwadratowych terenu od strony ulicy Sczanieckiej. Gdy nic nie znaleziono wykop był zasypywany, a teren wyrównywany. Po całodziennych pracach nie znaleziono szczątków ofiar komunizmu.

Spodziewaliśmy się, że mogą tutaj spoczywają jakieś ofiary. Przez dwa lata mieściła się tutaj siedziba Urzędu Bezpieczeństwa. Teren odgrodzony wysokim murem idealnie nadawał się wtedy do takich skrytych pochówków. Jest to rozległy teren - wyjaśnia dr Krzysztof Szwagrzyk.

W tym budynku przez kilkadziesiąt lat urodziło się tysiące mieszkańców Poznania. W podziemiach do dzisiaj istnieją miejsca służące już do zupełnie innych celów, ale na ścianach znajdujemy napisy z imionami i nazwiskami, są tam wyryte krzyże, pozostawione rzeczy przez ludzi, którzy przez siedzibę UB przeszły. Jest to niezwykłe miejsce z dramatyczną historią - dodaje dr Krzysztof Szwagrzyk.

W miejscu, gdzie obecnie mieści się szpital ginekologiczno-położniczy Św. Rodziny w latach 40. i 50. XX wieku znajdował się Miejski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.

W latach 1945-1947 w ogrodzie pod murem przy ulicy Bogusławskiego, tzw. "ścianą śmierci" rozstrzeliwano więźniów, a zwłoki zakopywano na miejscu. Na pierwsze szczątki ofiar natrafiono w 1955 roku, a w latach 1960-1961 podczas prowadzenia prac przy budowie pralni szpitalnej odkryto mogiły zbiorowe.

Dzięki staraniom Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddział Wielkopolska w 1991 roku przeprowadzono prace ekshumacyjne. W sumie od strony ul. Bogusławskiego i Niegolewskich odnaleziono 28 szkieletów oraz 40 czaszek.

We wrześniu 2008 roku na murze, przy bramie Szpitala Św.Rodziny z udziałem m.in. byłych więźniów, którym udało się przeżyć i wydostać z miejsca kaźni odsłonięto tablicę pamiątkową.

Każdego miesiąca IPN prowadzi podobne poszukiwania na terenie całej Polski.

W tym roku przeprowadziliśmy prace na cmentarzu przy ul. Osobowickiej we Wrocławiu, gdzie udało się odnaleźć szczątki 300 więźniów okresu stalinowskiego oraz na Powązkach w Warszawie gdzie latem prowadziliśmy działania ekshumacyjne, podczas których znaleziono szczątki 117 więźniów okresu stalinowskiego. Udało się w wyniku działań prowadzonych w ramach Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźć już ponad 400 szczątków ofiar systemu komunistycznego. Pamiętajmy, że każdy z tych przypadków to jest człowiek, który miał swoją historię, swoje życie, swoich bliskich - wskazuje dr hab. Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej.

Ciągle poszukujemy miejsc pochówków tysięcy osób i dopóki będzie istniał Instytut Pamięci Narodowej my takie działania będziemy realizowali. Poszukując ofiar systemu komunistycznego pochylamy się nad losami tych, którzy utracili życie w tamtym okresie. A także zamykamy pewien tragiczny rozdział naszej historii najnowszej - dodaje Krzysztof Szwagrzyk.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

kwi

do 07-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne
TTM - Targi Techniki Motoryzacyjnej

07

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe

12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: