Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Jak budowano Rataje" pokażą w Kinie Grunwald - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Jak budowano Rataje" pokażą w Kinie Grunwald
25-07-2012 18:42   Janusz Ludwiczak
Historię największej poznańskiej "sypialni" będzie można poznać w czwartkowy wieczór podczas trzeciego seansu plenerowego Kina Grunwald.

Jest rok 1976. Mija dokładnie 10 lat od położenia kamienia węgielnego pod budowę nowej dzielnicy Poznania – zespołu osiedli ratajskich. Ukończone są już bloki dolnego tarasu Rataj, a budowę osiedli górnego tarasu właśnie rozpoczęto. Plany są oczywiście ambitne – zapewnić docelowo dach nad głową 120 000 mieszkańców. W ciągu kolejnych 10 lat rzeczywiście uda się ten plan zrealizować. Ci, którzy już zamieszkali na os. Piastowskim, Jagiellońskim czy Manifestu Lipcowego są zachwyceni, bo mają wszystko pod domem: szkołę dla swoich dzieci, pawilony handlowe, tereny zielone, pływalnię. O kościele nikt oczywiście w tym czasie nie wspomina. Ale trzeba się cieszyć, bo mieszkanie w PRL-u nie łatwo dostać. Budowę realizuje przodująca w kraju Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Młodych" - to krótka recenzja reportażu "Jak budowano Rataje" autorstwa Adama Kochanowskiego i Waldemara Kosińskiego.

W czwartek plenerowe Kino Grunwald pokaże również film "Leon i Barbara".

Leon i Barbara po latach małżeństwa żyją już bardziej obok siebie, niż ze sobą. Dla Leona najważniejszy jest jego ukochanym stary fiat, którego i tak nie używa, bo boi się wychodzić z domu, natomiast Barbara czas rozdziela między podlewanie paprotek, a odwiedzanie pogrzebów swoich znajomych. Ich spokojny świat wywraca się do góry nogami, gdy pewnego zupełnie zwyczajnego popołudnia przychodzi do nich z wizytą stary znajomy i przedstawia im ofertę nie do odrzucenia...

Akcja filmu dzieje się w Poznaniu, również na Grunwaldzie.

Kino Grunwald wznowiło swoją działalność, 600 metrów od nieistniejącego już kina, które do 2005 roku mieściło się przy skrzyżowaniu ulic Polnej i Marcelińskiej. Wiosną tego roku obiekt ten za 2 mln 323 tys. złotych sprzedała Agencja Mienia Wojskowego. Nowy właściciel po uzyskaniu wymaganych pozwoleń oraz odpowiedniej adaptacji - zamierza wykorzystać obiekt na cele handlowe.

Jednak o Kinie Grunwald postanowili przypomnieć historyk sztuki Piotr Libicki, student architektury Franciszek Sterczewski, montażysta Sławek Adrian oraz właściciele Winiarni Pod Czarnym Kotem Dorota i Marcin Kubiakowie.

Kino Grunwald, które było ważną częścią miasta zostało sprzedane. Wiemy, co spotkało Kino Wilda. Jesteśmy miłośnikami miasta. Inaczej użytkujemy miasto. Dlatego postanowiliśmy przywrócić Kino Grunwald - powiedział Marcin Kubiak, organizator plenerowego Kina Grunwald i właściciel Winiarni "Pod Czarnym Kotem".

Seanse w Kinie Grunwald "pod chmurką" wyświetlane będą co tydzień, w każdy czwartek o godz. 22:00 do 16 sierpnia włącznie w ramach cyklu "Żyło sobie miasto. Poznań w PRL-u "

Plenerowe Kino Grunwald, winiarnia Pod Czarnym Kotem, ul. Wolsztyńska 1 (róg Marcelińskiej):

  • 26 lipca (czwartek) godz. 22:00 - "Tu rośnie blok, tam rośnie blok. Jak budowano Rataje" (18 min).
  • 2 sierpnia (czwartek) godz. 22:00 - "Kronika jednoroczna. Filmowe opisanie Poznania roku 1970" (29 min).
  • 9 sierpnia (czwartek) godz. 22:00 - "Uwaga, gwiazdy śpiewają! Recital Heleny Vondrackovej'77 w studio Telewizji Poznań" (28 min).
  • 16 sierpnia (czwartek) godz. 22:00 - "Późne popołudnie. Film fabularny w reżyserii Aleksandra Ścibora Rylskiego z 1964 roku. Miejsce akcji: Poznań" (80 min)


R E K L A M A

Komentarze (2)

02-08-2012 13:18:31
JS
@czytelnik owszem, łatwiej było DOSTAĆ. Jeśli się zasłużyłeś, pracowałeś w odpowiednim zakładzie pracy itd tyle, że ktoś za rozdawanie tych mieszkań musiał płacić. A płaciliśmy wszyscy czego skutki odczuwamy do dzisiaj. Niewolników robili z siebie wszyscy :) Nie wiem ile masz lat. Jeśli znasz te czasy z autopsji to wychodzi na to, że z wiekiem, co jest udowodnione, zacierają się złe wspomnienia a dobre trącą konfabulacją ;) A wystarczy obejrzeć choćby Alternatywy4, żeby zobaczyć jak to wyglądało. I tak przepuszczone przez sito cenzury czyli mimo wszystko uładzone. Nie neguję tego, że budowa tylu mieszkań była ogromnym pozytywem ale koszty ponosimy do dziś. A przychodnię zbudowano i tak na końcu ;)
01-08-2012 20:53:30
czytelnik
Autorze newsa, chcesz informować czy siać propagandę? Naprawdę to dla Ciebie takie straszne, że zamiast zaczynać budowę osiedla od kościoła, wolano wpierw postawić bloki mieszkalne, szkołę czy przychodnię? Poza tym warto zauważyć, że dla przeciętnego człowieka, mieszkanie w PRL było o wiele prościej dostać niż ma to miejsce obecnie i nikt nie musiał przy tym robić z siebie niewolnika kredytu ze spłatą na 30+ lat.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

kwi

do 07-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne
TTM - Targi Techniki Motoryzacyjnej

07

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe

12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: