Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kierowcy zapłacą 3,50 zł za godzinę parkowania przy Targach i dworcu, 7 zł w centrum - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kierowcy zapłacą 3,50 zł za godzinę parkowania przy Targach i dworcu, 7 zł w centrum
24-01-2020 00:00   Janusz Ludwiczak
Od kwietnia kierowcy zapłacą 7 złotych za parkowanie w centrum. Strefa płatnego parkowania obowiązywać będzie też dłużej – w dni robocze do 20:00 oraz dodatkowo w soboty od 8:00 do 18:00. Z kolei postój w rejonie Targów i dworca kosztować będzie 3,50 zł za pierwszą godzinę. Od października strefa płatnego parkowania ma zostać rozszerzona praktycznie na cały Łazarz - aż do ulicy Hetmańskiej, Reymonta, Przybyszewskiego i Bukowskiej.

Podczas wtorkowej sesji 21 miejskich radnych zdecydowało o podniesieniu opłat za postój w centrum miasta. 1 kwietnia wprowadzona zostanie Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania, która obejmować będzie rejon w obrębie ulic: Królowej Jadwigi - Dworcowa - Kaponiera - Roosevelta - do torów kolejowych i dalej do rzeki Warta. Kierowcy zapłacą 7 złotych za pierwszą godzinę (obecnie są to 3 zł), 7,40 zł – za drugą godzinę (obecnie 3,60 zł) i 7,90 zł za trzecią (4,30 zł), a za każdą kolejną – 7 zł.

Parkowanie będzie płatne w dni robocze w godz. od 8:00 do 20:00 oraz dodatkowo w soboty w godz. 8:00-18:00. Z kolei opłata za postój na Jeżycach wyniesie: 5 zł za pierwszą godzinę, 6 zł – za drugą oraz 6,90 zł – za trzecią.

Kierowcy zapłacą również więcej za postój w strefie płatnego parkowania, znajdującej się w rejonie Targów i dworca Poznań Główny, czyli na ul. Śniadeckich, Orzeszkowej, Konopnickiej, Grunwaldzkiej (od Matejki do Roosevelta), Święcickiego i części Głogowskiej (od Mostu Dworcowego do Śniadeckich) oraz Zachodniej. I tak opłata za pierwszą godzinę parkowania wyniesie 3,50 zł, za drugą – 4,20 zł, za trzecią – 4,90 zł, a za czwartą i każdą następną – 3,50 zł.

– Podniesienie stawek za parkowanie jest konieczne, by zapewnić rotację w strefie. Obecnie jej nie ma. Przy tak niskiej stawce za godzinę, kierowcy zajmują miejsce nawet przez 3-4 godziny. Siłą rzeczy nie wybierają też miejsc na parkingach kubaturowych, gdzie ceny są z reguły wyższe. Efektem jest brak dostępności miejsc w strefie, co skutkuje długotrwałym krążeniem po centrum w poszukiwaniu wolnego miejsca. To z kolei przekłada się na wyższy poziom emisji spalin, a więc i na pogorszenie komfortu życia mieszkańców centrum i dzielnic historycznych takich jak Jeżyce, Wilda czy Łazarz. Musimy pamiętać, że 30 proc. zanieczyszczeń powietrza generowanych jest przez transport, w szczególności przez indywidualny transport samochodowy. Jeśli chcemy tę wartość zredukować, musimy dążyć do ograniczenia liczby samochodów wjeżdżających do centrum, m.in. poprzez promocję transportu publicznego – przekonywał podczas sesji prezydent Jacek Jaśkowiak.

Za podniesieniem opłat było 21 radnych – z Koalicji Obywatelskiej oraz z Prawa do Miasta. Przeciw było 8 radnych PiS. Od głosu wstrzymała się trójka radnych: Henryk Kania, Halina Owsianna oraz Krzysztof Rosenkiewicz.

W Poznaniu przybywa zarejestrowanych samochodów. W 2018 r. było ich 389 tysięcy, czyli 783 auta na tysiąc mieszkańców. Dla porównania w 2010 auto miał co drugi poznaniak (514 aut na 1000 mieszkańców). Jak przekonuje miasto podwyżka ma sprawić, że łatwiej będzie zaparkować, a do centrum lepiej będzie dojechać tramwajem.

– Ustawodawca uzależnia wysokość stawki w Strefie Płatnego Parkowania od wysokości płacy minimalnej. W tej chwili zgodnie z ustawą maksymalna stawka za pierwszą godzinę w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania mogłaby wynosić 11,7 zł. Biorąc pod uwagę, że w ustawie zapisana jest też konieczność podwyższania tej kwoty w kolejnych godzinach parkowania, to w trzeciej godzinie stawka mogłaby sięgać nawet 16 zł. Zdecydowaliśmy się na znacznie mniejsze opłaty, aby nasz cel - czyli poprawienie jakości przestrzeni i powietrza w Poznaniu - można było osiągnąć przy jak najmniejszym obciążeniu dla mieszkańców – podkreśla Krzysztof Olejniczak, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

– Stawki w Strefie Płatnego Parkowania nie zmieniały się co najmniej od kilkunastu lat. Opłata na poziomie 7 zł jest optymalna, pozwoli na większą rotację samochodów, a więc kierowcy będą mogli łatwiej znaleźć miejsce parkingowe. Wierzę, że dzięki temu zaczną też zostawiać swoje samochody na parkingach kubaturowych, bo stawka godzinowa będzie do tego zachęcać – dodaje Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM.

Z kolei z początkiem października strefa płatnego parkowania ma zostać rozszerzona praktycznie na cały Łazarz. Obejmie ona obszar w obrębie ulic: Bukowska – tory kolejowe – Hetmańska – Reymonta – rondo Jeziorańskiego – Przybyszewskiego, czyli praktycznie cały Łazarz z wyjątkiem ulic na południe od II ramy komunikacyjnej, tj. ul. Hetmańskiej. Strefy (póki co) nie będzie więc m.in. na ulicach: Rogalińskiego, Cybulskiego, Biedrzyckiego, Nehringa, Winklera czy Palacza).

Wiadomo już, że za pierwszą godzinę parkowania kierowcy zapłacą 3,50 zł, za drugą – 4,20 zł, a za trzecią – 4,90 zł.

Z kolei mieszkańcy będą mogli wykupić abonament w kwocie 30 zł (choć pierwotnie miało to być 10 zł). Abonament za kolejny pojazd ma kosztować 150 zł.


Komentarze (2)

27-01-2020 18:58:22
paramido
wreszcie
26-01-2020 20:27:15
mieszkanka
W końcu strefa płatnego parkowania na Łazarzu! Obecny jej brak jest uciążliwy - przy okazji każdej większej imprezy na MTP oraz co sobotę w okolicach Rynku Łazarskiego nie da się żyć, chcąc zaparkować pod swoim blokiem. A to my płacimy swoje podatki tutaj, nie owi przybysze ;)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

do 23-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "GreenPower", "ExpoPower", "Poznań Drone Expo" - targi dronów i nowych technologii, "Sawo", "Securex", "Instalacje" → ,b>PRZESUNIĘTE na 18-20.10.2020

24

kwi

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Finał konkursu dla młodych grafików na projekt dyplomu dla MDK3

03

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wings For Life → ODWOŁANE

08

maj

do 10-05-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Fantastyki Pyrkon 2020 → PRZENIESIONE na inny termin: 10-12.07.2020

10

maj

21:00
Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: