Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Już od roku jeździ 164 - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Już od roku jeździ 164
06-01-2020 00:27   Janusz Ludwiczak
Większość pasażerów zdążyła się już przyzwyczaić, ale jeszcze wielu używa określenia "sześćdziesiąt cztery". Rok temu dotychczasowa linia nr 64 przekształcona została w 164, a 45 przemianowano na 145. Przez obecnym numerem linii dodana została "jedynka". Po co wprowadzono te zmiany?

Praktycznie od samego początku przez Łazarz kursowały autobusy linii nr 64, a także 79 czy 45. Od 1 stycznia 2019 r. zostały one przemianowane odpowiednio w 164, 179 i 145.

Wszystkie linie autobusowe w Poznaniu otrzymały trzycyfrową numerację. Zmiany miały na celu uporządkowanie systemu numeracji oraz zwolnienie jednocyfrowych numerów dla tramwajów.

–Zmiana numeracji to rozwiązanie perspektywiczne, ze względu na coraz większą liczbę linii autobusowych, których numery coraz bardziej zbliżały się do obecnie wykorzystywanego zakresu numeracji linii tramwajowych. Jednocześnie, przy zwolnieniu zakresu numeracyjnego obecnych linii autobusowych, można będzie uporządkować numerację linii tramwajowych specjalnych, czy tymczasowych – tłumaczyła pod koniec 2018 r. Agnieszka Smogulecka, ówczesna rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

– Od kilkunastu lat przewoźnicy gminni sukcesywnie wprowadzają nowy system numeracji linii podmiejskich: Począwszy od kierunku północnego, po wschodniej stronie Warty, numeracja rośnie w miarę poruszania się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Zgodnie z tym, po terenie gmin Czerwonak i Murowana Goślina kursują linie o numerach powyżej 300; dla gmin Swarzędz, Kleszczewo, Pobiedziska i Kostrzyn zarezerwowane są numery 400-499, dla Kórnika i prawobrzeżnej części Mosiny – numery 500-599. „Sześćsetki” kursują na terenie gmin Luboń, Puszczykowo, Mosina (część lewobrzeżna), „siedemsetki” – w gminach Komorniki, czy Dopiewo, natomiast „osiemsetki” – w gminach Tarnowo Podgórne i Rokietnica. Dla gminy Suchy Las zarezerwowano numery 900-999. System będzie bardziej przejrzysty, czytelny i zrozumiały - nie tylko dla mieszkańców aglomeracji poznańskiej, ale i przyjezdnych – dodaje Agnieszka Smogulecka.


Komentarze (1)

10-01-2020 20:39:57
xxxx
"Jeszcze" wielu używa określenia "sześćdziesiąt cztery"? To idiotyczna sugestia, że to jakieś stare przyzwyczajenie, które z czasem powinno zaniknąć. A tymczasem to przecież na to samo wychodzi i nic nie zmienia. Wszystkie numery miejskie zaczynają się na sto, więc równie dobrze można tej setki w mowie potocznej nie używać, bo po co? Wiadomo, że 164, nawet jak się mówi "sześćdziesiąt cztery". Ja tak mówię nie tyle z przyzwyczajenia, co z braku sensownego powodu, żeby przestać to robić. Zresztą to o całą sylabę krócej. ;)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

lut

do 28-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
"Home Decor" - Targi Wnętrz
"Specjal Days" - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
"Arena Design"

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż wystawy "Fotografie i nie tylko..."

26

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury - Armenia". Spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

06

mar

do 08-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi edukacyjne
Poznańskie targi książki
"Rybomania" - targi wędkarskie

14

mar

do 15-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: