Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co dalej z budową parkingu wielopoziomowego na MTP? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Co dalej z budową parkingu wielopoziomowego na MTP?
27-11-2019 07:30   Janusz Ludwiczak
Dopiero w połowie przyszłego roku ma być gotowa nowa koncepcja parkingu wielopoziomowego na terenie MTP. Sama inwestycja może ruszyć najwcześniej w 2021 r. Problem w rozpoczęciu budowy wyniknął z tego, że parking miał powstać jak się później okazało na terenie dawnego cmentarza żydowskiego.

Przypomnijmy. W marcu ubiegłego roku Międzynarodowe Targi Poznańskie planowały rozpocząć budowę parkingu wielopoziomowego, który początkowo miał pomieścić 400 aut, a po rozbudowie nawet 1,2 tys. pojazdów, na 6 poziomach. O czym więcej w artykule: Targi wybudują parking wielopoziomowy - pomieści 1200 aut. W przyszłym roku ruszy remont Areny {►}.

Planom tym stanowczo sprzeciwiali się rabini z Komitetu Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Europie oraz wyznawcy judaizmu.

– Dla Żydów największą świętością jest cmentarz żydowski. Tam zmarli czekają na Mesjasza. Dla Żydów największą wartością nie są nagrobki, ale to, co się kryje w ziemi. Nie wolno rozkopywać grobów. Ekshumacje są niedopuszczalne, możliwe jedynie w ściśle określonych i wyjątkowych sytuacjach. Dla Żydów w zasadzie nie istnieje pojęcie "likwidacji cmentarza". Planami Targów byli bardzo oburzeni rabini z Komitetu Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Europie – powiedziała Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu.

Władze MTP uznały, że parking powstanie w innej lokalizacji, poza granicami cmentarza żydowskiego, przy hali nr 2. Kiedy więc ruszą prace związane z budową parkingu?

– Planowane są prace związane z badaniem gruntu oraz prowadzone są prace nad przygotowaniem koncepcji parkingu wielopoziomowego na terenie MTP z wjazdem od ulicy Głogowskiej. Przewidywane zakończenie prac nad koncepcją to II kwartał 2020. Opracowywana koncepcja nie zakłada budowy na terenie, na którym w przeszłości znajdował się cmentarz – wyjaśnia portalowi lazarz.pl Karolina Nawrot z centrum prasowego Grupy MTP.

W 5564 roku (według kalendarza hebrajskiego, czyli w 1804 roku) przy ulicy Głogowskiej i Śniadeckich powstał cmentarz żydowski, po likwidacji starego cmentarza, który znajdował się na tzw. Musznej Górze (czyli w okolicach dzisiejszego placu Wolności). W czasie II wojny światowej cmentarz ten został zniszczony przez hitlerowców. Po wojnie część cmentarza zajęły Międzynarodowe Targi Poznańskie. W latach 80., po rozbudowie targów natknięto się na pozostałości szczątków ludzkich, które przewieziono i pochowano w specjalnie wydzielonej kwaterze cmentarza na Miłostowie, oznaczając miejsce pochówku macewami pochodzącymi ze znalezionego miejsca.

W czerwcu 2008 roku odsłonięto Miejsce Pamięci z sześcioma macewami. Podczas uroczystości kilkudziesięciu przedstawicieli społeczności żydowskiej z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych w języku jidysz, hebrajskim, a także angielskim, rosyjskim, niemieckim i polskim modliło się nad macewą wielkiego rabina Akiva Egera. W wydarzeniu uczestniczył też ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki oraz przedstawiciele władz miasta i województwa.

Akiva Eger był Rabinem Poznania i Wielkiego Księstwa Poznańskiego w latach 1815-1837. Kierował jedną z najsławniejszych i największych w Europie uczelni talmudycznych.

Po wielu latach starań, rozmów i przygotowań Poznańskiej Gminie Wyznaniowej Żydowskiej przy wsparciu Komitetu Odbudowy Cmentarzy Żydowskich z Londynu udało się wykupić teren podwórza kamienicy przy ulicy Głogowskiej 26a. Negocjacje z mieszkańcami, miastem i Spółdzielnią Mieszkaniową Grunwald trwały kilkanaście miesięcy. W końcu, wiosną 2008 roku ruszyły prace budowlane. Usunięto garaże, a w ich miejscu powstał zielony skwer z sześcioma macewami upamiętniający poznańskich Żydów. W bramie prowadzącej na dziedziniec umieszczono pamiątkowe tablice w trzech językach: polskim, hebrajskim i angielskim oraz specjalny kran z wodą do obmywania rąk. W obawie przed wandalami teren został ogrodzony murem i objęty monitoringiem.


Komentarze (2)

27-11-2019 14:22:47
M.
@Qshu, poznańska Gmina Żydowska sprzedała już wszystkie budynki, z wyjątkiem własnej siedziby. Wracając do kwestii parkingu, pamiętam że kilkanaście lat temu podczas przebudowy trasy tramwajowej w Łodzi, natknięto się na zapomniany cmentarz żydowski. Miasto zaproponowało, że wytyczą inny przebieg trasy. Okazało się, że niepotrzebnie, bo łódzka Gmina Żydowska (dodam - ortodoksyjna) uznała, że wystarczy wylać grubszą warstwę betonu, odprawić Kadisz i to wystarczy. A nasza gmina, z panią Kobus na czele (tę samą, która skompromitowała się dając się nabrać fałszywemu rabinowi) najchętniej przyblokowałaby jakiekolwiek inwestycje na MTP.
27-11-2019 10:15:09
Qshu
No dziwne. Pani Alicja Kobus z uśmiechem na ustach sprzała, prawdopodobnie pod hotel, starą synagogę - hajs był więc problemu nie ma. W przypadku budowy parkingu jest zaniepokojona. Czyżby przelew nie doszedł?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

sty

18:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan - modlitwa prawosławno-rzymskokatolicka

26

sty

13:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Koncert kolęd Chóru Męskiego Kompanii Druha Stuligrosza

01

lut

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Jubileusz 50-lecia Klubu Górskiego Grań

04

lut

do 07-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi budownictwa "Budma"

27

maj

do 02-06-2020
Łazarz
31. Dni Łazarza
27.05-02.06.2020

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: