Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przy Kolejowej powstał "park kieszonkowy" – za 430 tys. zrewitalizowano skwer - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przy Kolejowej powstał "park kieszonkowy" – za 430 tys. zrewitalizowano skwer
26-11-2019 13:26   Janusz Ludwiczak
Zakończyła się rewitalizacja skweru przy ul. Kolejowej, pomiędzy Potockiej i Hetmańskiej. W ramach inwestycji posadzono 21 drzew i ponad 1250 sztuk krzewów i traw ozdobnych. Pojawiły się również nowe ścieżki, stojaki rowerowe i ławki w kształcie łuków.

Prace rozpoczęły się pod koniec sierpnia.

– W ramach rewaloryzacji posadziliśmy 21 drzew, które docelowo mają mieć korony o dużych rozmiarach dzięki czemu będą dawać potrzebny cień. Do tego na zieleńcu, który staje się mini parkiem posadziliśmy ponad 1250 sztuk krzewów i traw ozdobnych (w tym lilaki „Palibin”, forsycje, krzewuszki w różnych odmianach, irgi, oraz motyli krzew – budleję Dawida) – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

– Ścieżka spacerowa jest nawierzchnią wodoprzepuszczalną, wykonaną z kruszywa o różnej frakcji (o łącznej powierzchni 602 m²). Zależało nam na nawierzchni przyjaznej dla środowiska. Dla wypoczynku wśród zieleni zamontowaliśmy cztery ławki w kształcie łuków na centralnym placyku i osiem ławek tradycyjnych wzdłuż ciągów pieszych, w tym w nowej alejce. Dla zachowania porządku zamontowane są cztery dodatkowe kosze na śmieci. Na terenie parku zamontowano również 10 stojaków rowerowych – dodaje ZDM.

Inwestycję, która kosztowała blisko 437 tysięcy złotych (436.492,65 zł) zrealizowała wyłoniona w przetargu firma Garte.

– Zadanie zostało zrealizowane z poprawki budżetowej wniesionej przez radnych: Martę Mazurek, Filipa Olszaka i Łukasza Mikułę – podsumowuje ZDM.

Dodajmy, że skwer potocznie zwany będzie teraz "parkiem kieszonkowym", czyli parkiem tworzonym na małej, niezabudowanej działce lub na niewielkim fragmencie gruntu o nieregularnym kształcie między działkami budowlanymi. Parki kieszonkowe zaczęły powstawać w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy powstał w 1967 r. w na Manhatanie w Nowym Jorku, a w Polsce w 2016 r. na krakowskim Zabłociu.
Parki kieszonkowe mają być urbanistyczną odpowiedzią na niedobór terenów zielonych w wielkich, gęsto zabudowanych miastach. W przestrzeniach wysoko zurbanizowanych, szczególnie śródmiejskich, gdzie ceny gruntów są bardzo wysokie, parki kieszonkowe są jedyną możliwością tworzenia nowych przestrzeni publicznych bez wielkoskalowych przebudów. W śródmieściach są często elementem planów rewitalizacji oraz tworzą możliwość znalezienia miejsca przez ptactwo, a nawet owady. Odmiennie niż w dużych parkach parki kieszonkowe są czasami zaprojektowane tak, aby były ogrodzone i zamknięte w czasie, gdy nie są używane.


Komentarze (6)

28-11-2019 17:03:27
finansowa klapa
Kilka ławek , kilka drzewek(i palików do tych drzewek),parę ton piasku do alejek i może dziesięć uchwytów rowerowych za 430 tysięcy złotych ????TRAGEDIA!!!
26-11-2019 21:28:52
do dziadek
I szkoda pieniędzy
26-11-2019 17:30:48
dziadek
Szkoda pisać o głupocie
26-11-2019 16:49:07
emeryt
Oprócz nowych ławek, kilku krzewów i wątpliwej jakości nawierzchni na nowych alejkach nic się nie zmieniło. Dlaczego nie naprawiono asfaltowych alejek. Towarzystwo na zdjęciu chyba niema się czym chwalić i to za takie pieniądze. Czy w Poznaniu istnieje tylko firma Garte do takich prac. Kto będzie dbał o ten "park".
26-11-2019 16:23:26
ja
po co stojaki dla rowerów? znowu piesi spychani na szary koniec , szkoda...
26-11-2019 15:29:30
Z Kolejowej
Prawie tyle samo drzew (około 17-19) wycięto przed nasadzeniem nowych, także trochę to chyba wyrzucanie pieniędzy w błoto. Pojawiło się też trochę nowych ławek, ale śmietników już nie. W lecie będzie to piękna, zaśmiecona przez ludzi dostawka Targu Towarzyskiego, niestety ☹️

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

gru

18:30
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
X sesja (uroczysta) Rady Osiedla Święty Łazarz
► porządek obrad

20

gru

do 21-12-2019
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

19:00
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Koszykarskie derby Poznania
KKS Wiara Lecha - AZS Politechnika Poznańska

26

gru

16:00
Dworzec Letni (peron 4b)
Inscenizacja przyjazdu Ignacego Paderewskiego

29

gru

18:00
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
"Głośna noc - Betlejem w Polsce" - widowisko

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: