Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Utrudniał życie mieszkańcom kamienicy przy Małeckiego – został skazany - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Utrudniał życie mieszkańcom kamienicy przy Małeckiego – został skazany
05-10-2019 15:38   Janusz Ludwiczak
Karę rok więzienia w zawieszeniu za nękanie lokatorów, 8 tysięcy złotych kary grzywny oraz 75 tys. zł zadośćuczynienia dla lokatorów – taki wyrok w piątek wydał Sąd Okręgowy dla Piotra B., właściciela kamienicy przy ul. Małeckiego 25 za utrudnienie życia mieszkańcom, prowadzenie nielegalnych prac remontowych i paraliżowanie kontroli nadzoru budowlanego.

Przypomnijmy. Wszystko zaczęło się w połowie 2017 roku, kiedy to w mieszkaniach kamienicy przy ul. Małeckiego 25 pojawił się gruz i sadza na suficie. Robotnicy, prowadzący remont w budynku wywiercili dziurę z klatki schodowej, przebijając się do toalety mieszkania na parterze budynku. Na miejscu pojawiła się Policja. Jak tłumaczyli robotnicy dziurę zrobili przez przypadek, tłumacząc, że kładą instalację elektryczną.

– Po sprawdzeniu okazało się, że nie mieli żadnych akcesoriów do prac z tym związanych. Policjanci nakazali zamurować otwór – mówił wówczas mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Z kolei kilka dni później lokatorzy zauważyli, że z ich sufitu leje się woda. Okazało się, że w lokalu dwa piętra wyżej odkręcone były kurki z wodą.

– W opuszczonym mieszkaniu znajdującym się na trzecim piętrze kamienicy był odkręcony kran przy jednoczesnym zablokowaniu odpływu wody, co spowodowało całą tę sytuację. Na miejscu policjanci przeprowadzili szczegółowe oględziny z udziałem technika kryminalistyki – tłumaczyła podinsp. Iwona Liszczyńska z wielkopolskiej Policji.

Kontrolę w budynku przeprowadzili inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania, jednak okazało się, że kilkukrotnie Piotr B., właściciel kamienicy przy Małeckiego 25 nie stawił się na wezwanie. Kamienicznik ma już na swoim koncie proces za nękanie mieszkańców willi przy ul. Litewskiej 12 na Sołaczu.

Kamienica przy Małeckiego 25 przez kilka lat miała nieuregulowany status prawny. W księdze wieczystej wpisani byli prawowici właściciele. W 2000 roku odnaleźli się spadkobiercy. Trzy lata temu zmarł dotychczasowy właściciel. W budynku znajdowało się 9 lokali, tylko trzy z nich były zamieszkałe, jednak jesienią 2017 r. lokatorzy zostali zmuszeni do wyprowadzki. Lokale znalazło miasto.

Pierwsza rozprawa w tej sprawie kamieniczka z Małeckiego 25 odbyła się w lipcu 2018 r. Wówczas sąd wydał dla Piotra B. wyrok roku więzienia w zawieszenia. Oskarżony miał również wypłacić pokrzywdzonym lokatom w sumie blisko 100 tysięcy złotych zadośćuczynienia. Wyrok nie był prawomocny, oskarżony odwołał się.

W piątek poznański Sąd Okręgowy wydał prawomocny wyrok w sprawie Piotra B. Oskarżony otrzymał wyrok roku pozbawienia wolności (prokurator domagał się kary "bez zawiasów"). Kamienicznik otrzymał również grzywnę w wysokości 8 tysięcy złotych i musi lokatorom wypłacić 75 tysięcy złotych zadośćuczynienia.

To kolejny proces tzw. "czyścicieli kamienic". W kwietniu ubiegłego roku sąd skazał Piotra Ś. na 2 lata więzienia, Piotra Ż. na rok, a Adriana W. na 10 miesięcy kary pozbawienia wolności. Sprawa dotyczy lokatorów kamienic m.in. na Stolarskiej 2, Kanałowej 10 czy Niegolewskich 14. Więcej w artykule: "Czyściciele kamienic" zostali skazani na więzienie.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

lut

do 28-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
"Home Decor" - Targi Wnętrz
"Specjal Days" - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
"Arena Design"

06

mar

do 08-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi edukacyjne
Poznańskie targi książki
"Rybomania" - targi wędkarskie

14

mar

do 15-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

18

mar

do 20-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

26

mar

do 29-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Motor Show 2020" - targi motoryzacyjne
TTM - targi techniki motoryzacyjnej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: