Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Amerykańscy żołnierze będą stacjonować w koszarach przy zbiegu Bukowskiej, Polnej i Marcelińskiej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Amerykańscy żołnierze będą stacjonować w koszarach przy zbiegu Bukowskiej, Polnej i Marcelińskiej
05-10-2019 15:16   Janusz Ludwiczak
W piątek zainaugurowano działalność Wysuniętego Stanowiska Dowodzenia Amerykańskiej 1 Dywizji Piechoty (United Stated Division Headquarters FORWARD). Uroczystość z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i ambasador USA Georgette Mosbacher odbyła się w 14. Wojskowym Oddziale Gospodarczym przy zbiegu ulic Bukowskiej, Polnej i Marcelińskiej.

W czerwcu prezydenci USA i Polski - Donald Trump i Andrzej Duda podpisali deklarację o współpracy obronnej, która zapowiadała rozlokowanie ok. tysiąca kolejnych amerykańskich żołnierzy w Polsce. Dwa miesiące później obaj prezydenci podpisali dokument, który szczegółowo wskazywał, gdzie konkretne jednostki zostaną ulokowane. I tak w Poznaniu znajdzie się siedziba Wysuniętego Stanowiska Dowodzenia Amerykańskiej 1. Dywizji Piechoty.

– W polsko-amerykańskim porozumieniu zapisano m.in., że w Poznaniu znajdzie się siedziba wysuniętego dowództwa dywizyjnego oraz grupy wsparcia Sił Lądowych USA. Dowództwo będzie koordynowało funkcjonowanie sił USA na wschodniej flance NATO w ramach operacji Atlantic Resolve. Będzie jedyną taką strukturą w naszym regionie. Zapewni potrzebne zdolności w zakresie dowodzenia i planowania zaangażowania sił amerykańskich, np. w ramach ćwiczeń czy rotacji – wyjaśnia ppor. Marcin Szubert, rzecznik prasowy 14 Wojskowego Oddziału Gospodarczego.

W piątkowej uroczystości wzięli udział m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz ambasador USA Georgette Mosbacher.

– Polskę i Stany Zjednoczone łączy partnerstwo strategiczne oparte na wspólnie wyznawanych wartościach, tradycyjnych więziach przyjaźni i poszanowaniu wzajemnych interesów. Wzmocnienie sojuszu z USA i zwiększenie obecności ich wojsk na terenie Polski to jeden z moich priorytetów jako ministra obrony narodowej – zaznaczył szef MON, Mariusz Błaszczak.

– Amerykańscy i polscy żołnierze stoją każdego dnia ramię w ramię gotowi, żeby oddać życie w obronie wolności i pokoju. USA złożyły bardzo mocne, stanowcze zobowiązanie na rzecz polskiego bezpieczeństwa – dodała Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce.

Dodajmy, że amerykańscy żołnierze trafią również do Drawska Pomorskiego (do Centrum Szkolenia Bojowego), Wrocławia-Strachowic (do bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej), do Łasku (do siedziby eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych USA), a także do Lublińca (Wojska Specjalne). Ponadto w Powidzu powstanie siedziba lotniczej brygady bojowej, batalionu bojowego wsparcia logistycznego oraz obiektu sił specjalnych. Łącznie w Polsce będzie stacjonować ok. 5,5 tys. amerykańskich żołnierzy.


Komentarze (1)

06-10-2019 11:54:47
Wiciu
Tylko czekać na te kraksy drogowe . .....

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
15

paź

17:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Händel: kantaty włoskie - koncert

16

paź

18:00
Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
VIII sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Święty Łazarz
► porządek obrad

17

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Uroczysta inauguracja sezonu kulturalno-oświatowego 2019/2020 na Łazarzu

19:00
Galeria Muzalewska ul. Głogowska 29/3 m.6
Sławomir Dróżdż "dlaczego" - wernisaż

19:30
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Händel: włoskie sonaty triowe i solowe - koncert

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: