Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Marcinek ma już 100 lat - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Marcinek ma już 100 lat
20-05-2019 00:41   Janusz Ludwiczak
100. urodziny świętowało I Liceum Ogólnokształcące.

Jubileusz 100-lecia Marcinka rozpoczął się w piątek. W auli I LO odbyło się spotkanie po latach chórzystów. Wieczorem odbył się koncert zespołu Hoi Polloi, po którym przygotowano pokaz sztucznych ogni. Główne obchody odbyły się w sobotę, gdzie w murach szkoły spotkali się absolwenci "Jedynki". Przygotowano również happening grupy rzeźbiarzy z okazji oddania do użytku odrestaurowanych wschodnich drzwi szkoły. Po południu odbył się apel harcerzy i odsłonięto tablicę pamiątkową dh. J. Chrzanowskiego - "Chrzana".

W ramach obchodów 100-lecia Marcinka w kościele Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej została odprawiona msza św., której przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski, co wywołało sprzeciw części absolwentów. Przed nabożeństwem odbył się protest.

– Wypowiedzi tej osoby w przestrzeni publicznej wszystkim są znane. Język pogardy, którym się posługuje jest nie do przyjęcia. Tak się składa, że jest on absolwentem naszego liceum, a ponieważ wyraził chęć odprawienia mszy jubileuszowej tym samym uniemożliwił uczestnictwo w niej wielu z nas. Staniemy z banerem: Jędraszewski! Wstyd nam za ciebie! Absolwenci “Marcinka” – tłumaczyli organizatorzy.

"Marcinek", czyli I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego ma 100 lat, jednak sam gmach przy ul. Bukowskiej 16 jest znacznie starszy. Jego budowa rozpoczęła się w sierpniu 1901 roku i trwała prawie dwa lata. Poświęcenie budynku odbyło się 16 kwietnia 1903 r.

Na placu o powierzchni ok. 12 tysięcy metrów kwadratowych znalazł się budynek główny z przybudówkami na mieszkania dyrektora i woźnego, stojąca oddzielnie sala gimnastyczna, wówczas żwirowane boisko oraz ogródek botaniczny. W głównym budynku duża, o powierzchni 326 metrów kwadratowych, aula, z ołtarzem i emporą z (już nie istniejącymi) organami.

W latach 1903-1919 działało tu niemieckie gimnazjum pod nazwą "Konigliches Auguste – Victoria – Gymnasium" pomyślane jako ważne narzędzie germanizacji.

1 kwietnia 1919 roku Komisariat Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu mianował dyrektorem szkoły – profesora Antoniego Borzuckiego, a szkoła otrzymała nazwę: "Państwowe Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego". Inauguracja pierwszego roku szkolnego w polskiej szkole odbyła się 1 maja 1919 roku, a w grudniu odbyły się pierwsze egzaminy dojrzałości. Do końca roku 1920 odeszli ze szkoły nauczyciele i uczniowie – Niemcy.

"Czuję się bardzo szczęśliwym, iż w jednej uczelni prastarego piastowskiego grodu Przemysława, uczelni nazwanej imieniem męża patrioty, którego postać była ideałem moich lat młodzieńczych, po długim okresie zaborów wypada mi otwierać pierwszy rok szkolny, w którym nauka odbywać się będzie w języku ojczystym" – mówił 1 maja 1919 roku Antoni Borzucki, pierwszy dyrektor Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego.

Naukę rozpoczęło wtedy 358 uczniów narodowości polskiej i 299 nardowości niemieckiej.

W trakcie PeWuKi wystawiane były tutaj sztuki teatrów szkolnych z całej Polski. We wrześniu 1967 roku dotychczasowe liceum męskie stało się szkołą koedukacyjną. W 1991 roku utworzono klasy dwujęzyczne: polsko-francuskie, a dziesięć lat później powstało Gimnazjum Dwujęzyczne z intensywną nauką języka francuskiego.

Absolwentami "Marcinka" są m.in.: prof. Stefan Stuligrosz, Jerzy Waldorff, Filip Bajon, Stanisław Barańczak, abp Marek Jędraszewski, biznesmen Wojciech Kruk czy aktorka Katarzyna Bujakiewicz.

Obecnie w "Marcinku" uczy się 672 młodych ludzi, którzy uczęszczają do klas dwujęzycznych.


Fot: Janusz Ludwiczak, archiwum I LO, Urząd Miasta Poznania, Alex Aender/Samorząd Marcinka (18-22)

ZOBACZ TAKŻE: "Marcinek" zyska nowy wygląd na swoje 100-lecie

Komentarze (1)

20-05-2019 14:48:35
eka z małeki
-i taka HAŃBA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!eka

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
18

paź

do 21-10-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Sport Expo" - targi sportowe

do 20-10-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA - Poznań Game Arena. Targi gier i multimediów

19

paź

do 20-10-2019
Palmiarnia Park Wilsona
Wystawa storczyków

20

paź

Poznań * Łazarz
20. Poznań Maraton

25

paź

do 26-10-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva seniorzy" - targi dla osób 50+

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: