Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Młyn na Kolejowej został podpalony - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Młyn na Kolejowej został podpalony
13-04-2019 02:30   Janusz Ludwiczak
Podpalenie było przyczyną ogromnego pożaru zabytkowego młyna z końca XIX w. przy ul. Kolejowej – wynika z ustaleń biegłych.

Pod koniec sierpnia ubiegłego roku (dokładnie 29 sierpnia 2018 ok. godz. 3:30) wybuchł pożar opuszczonego, zabytkowego młyna przy ul. Kolejowej, który przez pół doby gasiło 20 zastępów straży pożarnej. Z ustaleń biegłych wynika, że było to podpalenie, o czym jako pierwszy informował "Teleskop" TVP3 Poznań.

– Na chwilę obecną nie znany jest sprawca oraz okoliczności podpalenia – poinformował podkom. Piotr Garstka z Komendy Wielkopolskiej Policji.

Przy ul. Kolejowej 19/21 znajdował się młyn parowy, który powstał pod koniec XIX wieku. Obiekt należał do właściciela sieci kablowej INEA, jednak został sprzedany pod koniec 2016 roku. W 2017 roku obiekt został częściowo wyburzony.

W sierpniu 2016 r. Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania wydał pozwolenie na rozbiórkę budynku młyna i budynku kotłowni (dawny warsztat). Inwestorem jest spółka MKKM Inwestycje.

Wcześniej, w styczniu 2009 r. Wydział Urbanistyki i Architektury wydał pozwolenie - na budowę dla adaptacji i przebudowy istniejącego zabytkowego obiektu willi dla potrzeb obiektu o przeznaczeniu konferencyjnym dla hotelu.

– Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu, wydał pozwolenie konserwatorskie nr 121/2017 z dnia 14.02.2017r. udzielając pozwolenia na rozbiórkę dwóch budynków z całego kompleksu - budynku młyna oraz kotłowni. Czterokondygnacyjny budynek byłego młyna oraz kotłowni, pełniącej w latach 50-tych funkcję warsztatu, posiadają silne przekształcenia i poddane były licznym przebudowom, na skutek których zatraciły swoją pierwotną formę i wartość artystyczną. Rozbiórka niniejszych budynków zgodna jest z opinią Narodowego Instytutu Dziedzictwa z dnia 5.11.2014 r. Ochronie konserwatorskiej oraz zachowaniu nadal podlegają pozostałe budynki kompleksu poprzemysłowego: dwa spichlerze, dom mieszkalny oraz budynek maszynowni, które nie utraciły swoich wartości, zachowując pierwotną bryłę oraz detal architektoniczny – informowało nas Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Poznania.

Co ciekawe, we wrześniu, miesiąc po pożarze na terenie pogorzeliska powstał parking dla gości pobliskiego hotelu.

– Nie budujemy tam parkingu, natomiast aktualnie nasi goście mają tam możliwość parkowania. Nie mogę udzielić informacji kto udostępnił nam teren i na jakich warunkach – tłumaczyła Kamila Stanowicka, menadżer Hotelu Moderno.


Tak prezentowały się budynki przy ul. Kolejowej 19/21 w kwietniu 2012 r.
Fot: Andrzej Radwański

Młyn parowy przy ul. Kolejowej 19/21 powstał pod koniec XIX wieku. Początkowo należał do spółki akcyjnej Hermannmühlen. Zespół młynarski składał się z głównego pomieszczenia młyna, a także obiektów towarzyszących, takich jak: maszynownia, kotłownia, spichlerz, stajnia, portiernia, pomieszczenia socjalne, mieszkalne i kuchnia. Pierwotnie młyn znajdował się na terenie Wildy, zanim nie przyłączono osady Święty Łazarz w granicę Poznania.

"Stojący wśród drzew mały dworek pod "dwudziestym dziewiątym". Jest to dawna własność rodziny Denizotów. Francuz Augustyn Denizot, ogrodnik rodem z Szwajcarii, urządził polskim ziemianom zwłaszcza wielkopolskim parki i sady. W roku 1879 zaprowadził przedsiębiorstwo ogrodniczo-sadownicze. Syn Augusta, Alfred Denizot był profesorem fizyki doświadczalnej Uniwersytetu Poznańskiego [obecnie UAM - przyp. red.]. Trzyhektarowy ogród Denizota miał cenną i bogatą kolekcję gatunków drzew liściastych. Po roku 1939 został rozparcelowany i zabudowany" – czytamy w książce "Ulicami mojego Poznania. Przechadzki z lat 1918-1939" Zbigniewa Zakrzewskiego.

Na działce należącej do Denizotów znajdował się również Młyn Poznański. Jednak po włączeniu Łazarza do Poznania w 1900 roku został on przeniesiony do Lubonia.

ZOBACZ TAKŻE: "Budynek byłego młyna zatracił swoją pierwotną formę i wartość artystyczną"

ZOBACZ TAKŻE: Wyburzają stary młyn z końca XIX w. przy Kolejowej


Komentarze (5)

14-04-2019 13:56:29
Sikoreczka
ciekawe, że na kilka tygodni przez pożarem inwestor dostał odmowę na rozbiórkę pozostałych budynków... przypadek?
14-04-2019 01:40:21
ŁazarskieWybijOkno
Ktokolwiek zdziwiony?
13-04-2019 17:16:37
eka z małeki
@N-dawno tak pisałem!!Poza tym zbliżają się wybory,co niektóre coś przeczuwają i starają się jeszcze coś ugrać................no ale będzie dużo cięcia i wypalania-do korzeni,bo za bardzo się rozbisurmaniliiiiiiiiiiiiiiii eka
13-04-2019 13:18:50
poznanianka
Pozar Młyna zbiegł się w czasie z nadbudową Hotelu Moderno.Do czasu pozaru sam hotel miał na tyłach budynku skromny parking.Podkreślam na tyłach hotelu.Po pozarze młyna na terenie hotelu stała tablica z pozwoleniem miasta na nadbudowę hotelu.Przecież gdzieś funkcjonujący hotel Modeno musiał zapewnić gościom miejsca parkingowe.Po pozarze zaraz pojawił się na płocie Kolejowa 19)21 ( dawny Młyn ) baner z napisem P a r k i n g .Opłata ( nie bedąc gościem ) 100 zl za dobę.Może fakty i daty polączy Policja , która przeprowadzała wywiady.Mieszkancy mieli szczęscie , a 20 jednosek strazy pożarnej ,uratowała nasze mieszkania i nam życie.Jeszcze raz dziekuje.
13-04-2019 09:55:09
Negatyw
Pożar deweloperski...

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
10

gru

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
„Całą noc padał śnieg” - widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy polskie piosenki"z udziałem: Kabaretu "Klub Szyderców Bis".
- w programie pojawią się w szczególności piosenki nawiązujące do świąt Bo

11

gru

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl pt."Ściana" w wykonaniu grupy teatralnej Klubu Krąg na zakończenie projektu

13

gru

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W zasadzie tak" - spotkanie z satyrykiem Jackiem Fedorowiczem, który opowie m.in. o wielu komicznych sytuacjach z życia w PRL-u

14

gru

do 15-12-2019
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Giełda Minerałów, Muszli i Wyrobów Jubilerskich

20

gru

do 21-12-2019
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: