Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

50 lat minęło... Łazarz pół wieku później – Kalendarz Łazarski 2019 - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
50 lat minęło... Łazarz pół wieku później – Kalendarz Łazarski 2019
31-01-2019 13:05   Janusz Ludwiczak
Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy noworoczny prezent - opracowany przez naszą redakcję "Kalendarz Łazarski 2019", w którym znalazły się fotografie Jana Kurka - poznańskiego fotografa, operatora filmowego i dziennikarza, przedstawiające łazarskie ulice i place tak jak wyglądały w 1967 roku. 50 lat później Wojciech Wysocki postanowił sprawdzić czy i jak Łazarz zmienił się w ciągu pół wieku.
Mamy jeszcze kilka egzemplarzy, które postanowiliśmy Państwu rozdać w naszym prostym konkursie.

Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy noworoczny prezent - opracowany przez naszą redakcję "Kalendarz Łazarski 2019", w którym znalazły się fotografie Jana Kurka - poznańskiego fotografa, operatora filmowego i dziennikarza, przedstawiające łazarskie ulice i place tak jak wyglądały w 1967 roku. 50 lat później Wojciech Wysocki postanowił sprawdzić czy i jak Łazarz zmienił się w ciągu pół wieku.

W 13. edycji naszego "Kalendarza Łazarskiego" na 2019 rok przedstawiamy fotografie Jana Kurka z 1967 roku oraz Wojtka Wysockiego z 2017 roku.

– Gdy wiosną 1965 roku wraz z żoną i synkiem zamieszkałem w bloku spółdzielni "Radiowiec" na rogu ówczesnej ulicy Rutkowskiego i Lodowej znalazłem się niespodziewanie na skrzyżowaniu różnych światów i kultur, można powiedzieć, na jakichś mini - Kresach. Ruszając ze swego domu sto metrów na zachód wchodziłem w miasto, z jego ruchem, tramwajami, hałasem, znajdowałem się wśród modnie ubranych przechodniów. O sto metrów na południe zaczynała się wieś - ogromna, wielusetmetrowa łąka ulicy Hetmańskiej, otoczona ciszą i zielenią ogródków działkowych i sadami wokół małych domków, które były tam, gdzie dziś puszą się dumnie wieżowce Osiedla Hetmańskiego. Na północ, też o sto metrów, był Rynek Łazarski, miejsce spotkania świata miasta i wsi. Łączył on dwa strumienie ludzi - tych normalnych, którzy napływali z dalszych kwartałów dzielnicy, aby taniej niż w sklepach zrobić codzienne domowe zakupy - i tych nieco innych, przybywających z południa, którzy na wszelkiego typu wozach i wózkach dostarczali potrzebne towary – opowiada Jan Kurek, którego zdjęcia można było oglądać na plenerowej wystawie "Mój Łazarz 1967. 40 lat minęło - fotografie Jana Kurka", którą można było oglądać na ulicach dzielnicy.

Od tamtego czasu minęła dekada. Wojciech Wysocki postanowił sprawdzić czy i jak Łazarz zmienił się w ciągu pół wieku.

– Wzorując się zdjęciami pana Jana Kurka, które wykonane zostały w latach 1967-1969 chciałem – pokazać, jak Łazarz wygląda 50 lat później i porównać go do tego jaki był pół wieku temu. Można się przekonać jak i czy bardzo zmienił się Łazarz – opowiada Wojciech Wysocki.

Mamy jeszcze kilka egzemplarzy. "Kalendarz Łazarski 2019" można zdobyć w naszym prostym konkursie.

Aby zdobyć "Kalendarz Łazarski 2019" prosimy o wymyślenie krótkiego hasła promującego Łazarz. Wystarczy ułożyć krótkie zdanie, nie musi to być laborat, ale rymowanki mile widziane.

Na Państwa odpowiedzi wraz z podaniem imienia i nazwiska czekamy na naszej skrzynce e-mailowej: konkurs@lazarz.pl do niedzieli do północy (tj. do 3 lutego do godz. 24:00) - w tytule wiadomości prosimy wpisać "kalendarz".
Przesyłając zgłoszenie zgadzają się Państwo na przetwarzanie danych osobowych w celu przeprowadzenia konkursu oraz publikację imienia i nazwiska w przypadku wygranej.
Najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy naszymi kalendarzami, które do zwycięzców wyślemy pocztą na początku przyszłego tygodnia.

Aktualizacja: Rozstrzygnięcie konkursu. "Kalendarz Łazarski 2019" otrzymują od nas:
1. Krystyna Kwiatkiewicz
2. Piotr Maćkowiak
3. Wacław Ziętkowski
4. Paulina Kaczmarek
5. Kamila Kawicka-Borowczak
6. Maurycy Stankiewicz
7. Patrycja Trójka
8. Joanna Kaczmarek
9. Jadwiga Mechniewicz
10. Maciej Sawal

A oto najciekawsza odpowiedź:
Łazarz - dzielnica cudów.
Piękna, mimo brudu!
Łazarz, fyrtel ukochany.
Piękne parki, zasikane bramy.
Czego na Łazarzu nie ma - rynek, parki i Arena
Sołtysowa chata i rower Nowaka.
Z Małeki Eka i Targ Towarzyski
Łazarz - ciekawy dla wszystkich!
Łazarz dzielnica kontrastów
Dolny brudny i obskurny
Górny pełen blasku.


KALENDARZ ŁAZARSKI 2019 - pobierz [2,93 MB] (plik pdf)


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
15

lis

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Finał konkursu piosenki obcojęzycznej

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Jak w przedwojennym kabarecie" - spektakl muzyczny dla dorosłych
Scenariusz i wykonanie: Michał Grudziński i Andrzej Lajborek (aktorzy Teatru Nowego). Spektakl w ramach projektu "W Łazarskim Kręg

16

lis

do 17-11-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Hobby" - spotkania ludzi z pasją

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Mamma Mia! Smaczne nuty prosto z Włoch!" - spektakl muzyczny dla dzieci w wykonaniu Teatru Mozaika w ramach projektu "W Łazarskim Kręgu" realizowanego ze środków finansowych Miasta Poznania.
Wstę

19

lis

II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
Booktalking

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: