Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ogród społeczny w Parku Kasprowicza będzie działał do wiosny - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ogród społeczny w Parku Kasprowicza będzie działał do wiosny
03-01-2019 00:53   Janusz Ludwiczak
Miasto zgodziło się, by Kolektyw Kąpielisko mógł prowadzić ogród społeczny przy pływalni letniej w Parku Kasprowicza do końca marca.

Przypomnijmy. Ogród społeczny założony przez Stowarzyszenie Kolektyw Kąpielisko początkowo miał działać tylko do końca czerwca 2018 r., gdyż wtedy wygasała umowa dzierżawy z POSiRem. W tej części Parku Kasprowicza ma powstać kryta pływalnia, a w pobliżu stanie również centrum sportów wrotkarskich, które realizowane ma być w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016. POSiR pozwolił jednak społecznikom, by ogród społeczny mógł działać tylko do końca grudnia.

– Do końca roku musimy opuścić teren przy pływalni, POSiR nie przedłuży nam umowy. Liczyliśmy na to, że uda nam się przedłużyć termin do momentu rozpoczęcia budowy krytej pływalni i toru wrotkarskiego, zwłaszcza, że wcześniej informowano nas, że do czasu rozpoczęcia budowy, która i tak nie ruszy w najbliższych miesiącach będziemy mogli być na tym terenie – mówiła na początku grudnia Klaudia Lewczuk ze Stowarzyszenia Kolektyw Kąpielisko.

Społecznicy spotkali się jednak z wiceprezydentem Jędrzejem Solarskim, urzędnikami z Wydziału Gospodarki Nieruchomości i przedstawicielami POSiR. Miasto postanowiło jednak przedłużenie działalności ogrodu społecznego do wiosny.

– Ogród Kolektyw Kąpielisko nadal będzie istniał w tej samej lokalizacji, do czasu rozpoczęcia robót budowlanych, prawdopodobnie wczesną wiosną. Na początku stycznia odbędzie się następne spotkanie, w trakcie którego zostaną ustalone szczegóły dotyczące dalszego funkcjonowania ogrodu społecznego Kolektyw Kąpielisko na Łazarzu. Mamy dużą nadzieję, że spotkanie jest wstępem do dłuższej i owocnej współpracy, która zaowocuje nowymi projektami a także wspólnym zadbaniem o potrzeby mieszkańców – informuje Kolektyw Kąpielisko.

Wcześniej miasto zaproponowało społecznikom, by ogród społeczny został przeniesiony kilka metrów dalej, na teren dawnego placu zabaw, mieszczącego się przy Przedszkolu nr 32 "Świerszczykowe Nutki". Jednak Kolektyw Kąpielisko nie chce skorzystać z tego rozwiązania.

– Owszem proponowano nam teren naprzeciwko Przedszkola nr 32, ale dostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym. Na siłę próbowano nam wcisnąć ten teren. Nie do przyjęcia są również warunki proponowane przez Wydział Gospodarki Nieruchomości. Umowa znacząco różniła się od tej, którą mieliśmy przez cztery lata z POSiR-em. Nie wiemy co stanie się z ogrodem. My, jak i mieszkańcy zaangażowani w ten ogród nie mamy sił by to wszystko przenosić w inne miejsce. Nie da się przenieść wszystkich roślin, piec który mamy też nie uda przenieść się cegła po cegle. Nie mamy takich środków finansowych – żali się Klaudia Lewczuk.

Zaskoczenia nie kryje Maria Łazarz z Rady Osiedla Święty Łazarz.

– Kolektyw Kąpielisko otrzymał (na czas określony do czerwca 2018 r.) na potrzeby swojej działalności teren należący do pływalni letniej .W tym czasie dalsze losy pływalni były niepewne. Podejmowane działania mieszkańców mające na celu ratowanie pływalni letniej przed likwidacją wspólnie z radnymi osiedlowymi i przy pomocy radnych miejskich przyniosły pozytywny efekt i letnia pływalnia działa od tego roku. W związku z wygaśnięciem umowy najmu terenu przez Kolektyw Kąpielisko od POSiR Rada Osiedla Św. Łazarz wspólnie z POSiR , Wydziałem Gospodarki Nieruchomościami zaproponowali, dwa razy większy , ogrodzony i częściowo zagospodarowany teren sąsiadujący z obecnym ogrodem Kolektywu Kąpielisko na dalsze prowadzenie działalności. W czerwcu zastępca prezydenta Tomasz Lewandowski spowodował, że termin dzierżawy obecnego terenu przez Kolektyw Kąpielisko został przedłużony do końca 2018 r. Przedłużenie terminu miało ułatwić Kolektywowi Kąpielisko przeniesienie ogrodu w nowe miejsce. Nie rozumiem dlaczego nie skorzystano z tej propozycji, ciągle aktualnej– podkreśla Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu z Rady Osiedla Św. Łazarz.


Komentarze (3)

05-01-2019 20:15:44
Tomek
Istne jaja. W Polsce trzeba tylko głośno krzyczeć, a władza Cię wysłucha. Ci co działają cicho, nic nie wskuraja.
03-01-2019 15:12:26
M.
Jeszcze kilka przedłużeń pobytu w tym miejscu i kolektyw będzie mógł prawnie przejąć grunt przez zasiedzenie. Państwo z kolektywu podpisując umowę do czegoś się zobowiązali, a urzędnicy powinni dawać dobry przykład w szanowaniu prawa.
03-01-2019 08:18:03
Łazarzanin
No i tym sposobem miasto już nigdy nie pozbędzie się tego ogródka z terenu pływalni. Zawsze będą jakieś "ale". Żeby stworzyć to miejsce to siłę mieli, ale żeby przenieść parę skrzynek kilkanaście metrów dalej to już nie? Żałosne. A teraz na wiosnę będzie nowa wymówka że posiali roślinki i będę się zmarnuj przy próbie przeniesienia i że zainwestowali w to pieniądze i takie różne bzdety żeby tylko znowu nie zlikwidować w tym miejscu ogródka.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
21

wrz

do 23-09-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi stomatologiczne "Cede"

do 22-09-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

Skwer Eki z Małeki (Małeckiego/Łukaszewicza/Graniczna)
"Psy psom" - rzeźba psów dla psów
w godz. 12:00-16:00

Skwer Eki z Małeki (Małeckiego/Łukaszewicza/Graniczna)
Park(ing) Day Poznań 2019

22

wrz

12:00
Rynek Łazarski
Sprzątanie Łazarza
zbiórka: Skwer Kazimierza Nowaka (Lejek Łazarski

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: